Ako dlho vydržíš? 15


Je po polnoci, ležím v posteli v rodnej dedinke Širokom a cez hlavu mi chodí milión vecí, ako každú noc. Nejako som sa v tom prúde myšlienok chytil toho, že sa moje priority za posledný pol rok pekne poprehadzovali. Uvažujem nad tým, ako som sa na veci pozeral pred niečo vyše 2.5 rokmi, keď som zanechal kariéru v Londýne a vydal sa do sveta na vlastnú päsť. Dnes sa na svoj život a priority pozerám o dosť rozdielne ako vtedy. Je to dobré? Či nie som verný svojim záväzkom spred 2.5 roka? Alebo sa vyvíjam s novými vedomosťami a skúsenosťami?

Pustím si Xavier Rudd, uvažujem nad tým a zároveň píšem tento článok. A napadá ma otázka:

Ako dlho vydržíš?

Ako dlho vydržíš robiť jednu vec? Ako dlho vydržíš v jednej práci, ubytovaní, krajine, ako dlho vydržíš chodiť do telocvične? Ako dlho vydrží iskra vo vzťahu? Ako dlho vydržíš cestovať?

Každý má svoju odpoveď. Niekto vydrží dlho, je tvrdohlavejší, zotrvalejší, menej flexibilný a preto nemá rád zmenu (alebo viac flexibilný a preto sa prispôsobí a nemusí nič meniť...).

Už necestujem tak, ako prvý pol rok v Južnej Amerike. Našiel som si svoj štýl, svoj rytmus, svoje priority a to, čím chcem napĺňať moje dni. Tak si cestovanie prispôsobujem tomu. Taktiež neplánujem cestovať toľko ako predtým. Mám iné priority, ktoré spravím lepšie, keď ostanem na jednom mieste dlhšie. Potrebujem spoľahlivý prístup na internet. Potrebujem viac času na laptope, viac spolupráce s ľuďmi osobne a tu. Cestovanie je nižšie na rebríčku.

Myslím, že je to prirodzený vývoj. Po 8 rokoch v práci a 4 vo vzťahu sa mi žiadalo cestovať a rebelovať. Teraz som sa "vyrebeloval" (do istej miery 🙂 ) a počas toho som si vytvoril zoznam životných hodnôt, na ktorých chcem teraz zapracovať. Je to pokrok. Posunul som sa zasa ďalej, mám plno nových skúseností, a s nimi viem, že dosiahnem viac, keď budem cestovať menej. Momentálne.

Prečo nad tým uvažujem? Pretože mi to prešlo hlavou, keď som tu dlho nič nenapísal. Je to predsa len blog o cestovaní. A vy očakávate nejaké tie články o tom. Alebo je to blog o cestovaní? Je to blog o živote vo svete po svojom... Teda všade kde chcem a po svojom. Takže to nemusí byť len o cestovaní :). Ale odbočujem. Na mysli mi chvíľu ležalo toto - ľudia, ktorí ma sledujú na Facebooku a tomto blogu ku mne prišli ako k cestovateľovi, takže by som im niečo na túto nôtu aj mal dať. Cítil som sa trochu previnilo, akoby som sa na teba vykašľal.

Ale potom mi hlavou prešla spomínaná otázka:

Ako dlho vydržíš?

Moja odpoveď je, že tak dlho, kým ma daná činnosť / vec / miesto atď., napĺňa. Na začiatku ma blogovanie napĺňalo oveľa viac. Teraz menej. Cestovanie mi dávalo veľa. Teraz menej. Je to cyklus. Máš jedno, zvykneš si na to, chceš iné. Neskôr, keď chvíľu popracujem na nových projektoch ma určite zasa chytí niečo nové. A nebudem sa báť sa do toho vrhnúť s elánom :). Alebo sa zasa pustím na dlhú cestu po svete, kto vie.

Je to tak vo všetkom - práca, vzťah, šport, hobby, jedlo. Všetko stratí svoju prvotnú iskru. Niečo má taký prirodzený priebeh (taký vzťah - stratenie iskry môže, ale nemusí znamenať, že ten vzťah je zlý. Len to nemusí mať všetko, čo to malo na začiatku. Ale niektoré veci, aj vzťahy sú aj také - stratia nielen prvotnú iskru, ale viac. A ostane ti menej, ako je daná vec hodná.)

Veľa ľudí cíti pocit viny, keď o sebe v okolí vytvoria istú mienku, istú personu (ten čo cestuje, tá čo chodí denne behať, tí zaľúbení, ktorí sa stále objímajú), ich život sa postupne vyvinie do niečoho nového, no boja sa užiť si to nové, aby nesklamali tú vytvorenú mienku.

Je to zlý prístup. Máš právo na zmenu názoru, máš právo otočiť sa na päte a ísť opačným smerom, máš právo sa zastaviť a robiť to, čo ťa práve teraz baví, motivuje, napĺňa. Je to oveľa lepšie, ako pokračovať v niečom, čo ťa napĺňa menej, na úkor toho, kde by si sa cítil šťastnejší.

Nepíšem tento článok ako ospravedlnenie za to, že som tu už mesiace nič nenapísal (a asi nebudem tak často ani v nasledujúcich). Nemusím sa ospravedlňovať. Ale cítil som, že je to dobrá téma a konečne som mal ten chtíč sa s touto myšlienkou (skôr takou mozgovou bľuvanicou... všetko čo sa tam namiešalo som tu hodil... 😀 ) s tebou podeliť. Už dlhšie nič nepíšem, lebo som necítil, že ti mám čo povedať. Nič chytľavé, užitočné. No toto mi prišlo práve také.

Ako dlho vydržíš ty? Držíš sa vecí pridlho, na úkor toho, čo naozaj chceš, aby si nesklamal okolie? Si vo vzťahu, ktorý stratil iskru a nemá budúcnosť, len zo zotrvačnosti a pohodlnosti? Alebo v práci? Neboj sa s tým hodiť o zem, ak ťa to spraví šťastnejším a umožní ti to pracovať na svojich ozajstných prioritách. Kým sa posúvaš dopredu, tak to je dobré pre teba a tvoje okolie.

Neboj sa začať niečo nové. Ten nový, neznámy chodníček ťa naučí viac, ako stará, zaužívaná a známa cesta...

DSC08106 (Medium)

... nedá mi nespomenúť jednu z mojich veľkých momentálnych priorít - tá najiminentnejšia - Celoslovenský pochod na podporu návrhu Zákona o ochrane zvierat. Verím, že chceš zlepšiť životné podmienky zvierat na Slovensku. Prečítaj si ako nás môžeš podporiť tu.

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma