Ecuador 6


Strávil som niečo vyše troch mesiacov v Ecuadore, cestoval som hore, dole, na každú stranu, tak sa pokúsim túto úžasnú krajinu zhrnúť do jedného krátkeho článku.

jazero v kratere sopky quilotoa ecuador

Jazero v krátere sopky v Ecuadore Quilotoa. Jedno z najlepších miest na stanovanie.

Príroda

Ecuador je jedna z krajín s najväčšou biodiverzitou na svete - na pomery Južnej Ameriky to je malá krajina, ale nájdete tu všetky možné klímy:

  • pláže s bielym pieskom a príjemnou teplotou deň a noc
  • hory so sopkami, siahajúce do výšky 6310 metrov nad morom
  • amazónsku džungľu s dusným, vlhkým a teplým počasím a veľkým množstvom živočíchov
  • Galapagos, ktoré sú uzatvoreným biosystémom 1000km od Ecuadoru, uprostred pacifického oceánu. Viac o Galapagos v mojom článku Galapagos na vlastnú päsť.

A ja som mal to šťastie žiť v každej z nich.

Najlepšie na Ecuadore je veľkosť krajiny - v porovnaní z ostatnými na tomto kontinente, je to malá krajina, takže môžete behom niekoľkých hodín autobusom prejsť z vlhkej džungle  (La Amazonía) do vysokých hôr (La Sierra), 3000 a viac metrov nad morom, a potom zasa za nejakých 6 hodín zísť dole na pláž (La Costa).

The Amazon plain in Ecuador

Strávil som mesiac v džungli, asi 40 minút od brány do džungle - mesta Puyo. V tejto klíme je dusno, prší skoro každý deň, ale len na chvíľu a potom silné slnko vysuší všetko, kam sa dostane. Džungľa je plná života, pod nohami, nad vami, veľa hmyzu a zvierat. Cez deň je slnko silné, a pretože tu to je tak blízko ekvátoru, tak aj nebezpečné, nás európanov spáli za okamih. Takisto si človek musí zvyknúť na všetky možné typy hmyzu, ktoré si na vás chcú vyliezť, alebo  pochutnať - bez komárov a štípajúcich mušiek ani na krok!

 

Tu takisto nájdeš najväčšie množstvo zvierat, rôzne druhy opíc, hady, veľké papagáje, a množstvo iných tvorov, ktorých meno si nepamätám....

squirrel monkey

Moje obľúbené - Ardillo Monos (Opičky veveričky...)

Len 4 hodiny jazdy autobusom sa prenesiete do nového sveta - 2000 až 3000 mnm, po kľukatej ceste (po ktorej si šoféri autobusov pekne frčia...). Vitajte v krajine sopiek, ohromných hôr a krajine, na ktorú sa budete pozerať s otvorenými ústami. Tu nájdete jedno z najvyššie postavených hlavných miest na svete - Quito. Tu som aj pristál, a hneď som zistil ako sa človek

Ecuador vyhlad z hory punay

cíti s nedostatkom kyslíka, pretože pri skoro 3000 metroch nad morom, keď človek vystúpi z lietadla, to je už cítiť. Len som si zbehol dole schodmi a už som lapal dych!

 

Počasie tu je stále príjemné na naše pomery, cez deň je horúco, ale v noci sa schladí asi na 10 stupňov. Na výber je veľké množstvo aktivít, šplhanie sa na sopky

, splavovanie riek, spúšťanie sa po lane ponad veľké kaňony a treking po horách, ktoré ti zoberú slová.

 

Tu som našiel ten najkrajší západ slnka, aký som zatiaľ videl:

ecuador zapad slnka na vrchu Puñay

Západ slnka na hore Puñay

Keď už máš dosť hôr, skoč si na autobus a za nejakých 6 hodín si prejdeš na pláže, kde je stále 25-30 stupňov, teplá morská voda a zaneprázdnené pláže s hlasnou hudbou, ako Atacames alebo Esmeraldas, ale takisto tichšie pláže ako Súa alebo Mompiche. Tu skoro nikdy neprší, takže je to super na stanovanie, sedenie pri pláži a usrkávanie čerstvého kokosového džúsu. Ak chcete niečo zažiť, máte tu na výber nejaké vodné športy, môžte ísť pozorovať veľryby, ktoré len pár kilometrov od pláže predvádzajú svoje mohutné telá.

Súa beach, Ecuador

Celkovo je Ecuador perfektná krajina na zažitie veľa vecí, za málo času - pretože je to všetko relatívne blízko. Ale je tu toľko vecí, že tu budeš chceť ostať veľmi dlho...

Ľudia

Ľudia v Ecuadore sú ako klíma tejto krajiny - rozdelení do niekoľkých skupín.

Ľudia, ktorí žijú pri pobreží - costeños, sú viacej otvorení a menej hanbliví, skôr sa ti prihovoria. Takisto je tu väčší mix ľudí z Karibiku, Afriky a podobne, čo sa odzrkadľuje aj v kultúre - hudba má nádych karibiku, tance sú rýchlejšie a viac telo na telo.

Ľudia žijúci v horách, v okolí mesta Quito sú trochu viac rezervovaní - to takisto záleží od toho, či sú mestizos (španielskeho pôvodu), ktorí sú otvorenejší, alebo pôvodní Ecuadorčania, ktorí sú viacej hanbliví. Medzi mestizos a cestovateľmi je trochu väčšia kultúrna bariéra, takže sa konverzácia naväzuje ťažšie, ale stále si s nimi môžte pokecať o počasí a ich krajine 🙂

 

Potom tu sú ľudia žijúci blízko džungle, tí sú priateľskejší, nie až tak ako na pobreží, ale takisto je tu život menej vyvinutý  - mestá sú ako veľké dediny, je tu veľa malých stánkov a trhov a život je jednoduchší. A takisto tu radi oslavujú každú príležitosť.... tak ako my na Slovensku 🙂

Ľudia v Ecuadore

Viacmenej, ľudia v Ecuadore sú takí ako Slováci, v hĺbke duše, len majú iné zvyky a kultúru, ale je to taká istá skupina ľudí, ktorí si radi užijú, posrandujú, majú svoje problémy a radosti, a radi si pokecajú s cestovateľmi.

 

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma