Dobrovoľníctvo – ako na to 6


Na tejto stránke nájdeš všetky moje vedomosti a skúsenosti ohľadom práce ako dobrovoľník. Mojou prioritou sú stále zvieratá, takže väčšina textu bude naklonená práci s nimi.

Ako funguje dobrovoľníctvo?

Cestuješ a chceš trochu ušetriť, alebo získať skúsenosť z oblasti, ktorú nepoznáš? Dobrovoľníctvo je skvelým spôsobom ako na to. Môžeš si nájsť prácu na farmách, eko konštrukciách, na vinohradoch, kávových plantážach, prácu so zvieratami, prácu s ľuďmi a oveľa viac. Stačí, ak máš potrebný entuziazmus a nevadí ti vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do kadejakej (niekedy špinavej) práce.

Dobrovoľníctvo funguje niekedy za ubytovanie a stravu zdarma (teda ty vymieňaš svoju prácu za ubytko, stravu alebo obidva). lukas cech peru dobrovolnictvoNečakaj žiadne super pohodlné a vyblýskané ubytko s kadejakými vymoženosťami pre turistov. (Ak to čakáš, tak choď na dovolenku, nie pracovať ako dobrovoľník, to nie je pre teba). Dostaneš posteľ v izbe, o ktorú sa delia viacerí (ak sa jedná o miesto, kde je viac dobrovoľníkov naraz) alebo dostaneš vlastnú izbu niekde v dome, ak ide o nejakú menšiu rodinnú farmu. Takisto to záleží od toho, kde si – podmienky v Indii budú oveľa základnejšie, ako niekde v Španielsku. Popracuješ si nejakých 4 až 8 hodín denne, potom máš voľno a možno ti niekedy aj pomôžu s dopravou (bicykel, motorka, povozia ťa).

Už keď sa chystáš cestovať a dobrovoľníčiť, nezabúdaj na dobré cestovné poistenie, ktoré je tomu aj prispôsobené. Už roky využívam TrueTraveller, a som s nimi spokojný. Tvoria ho cestovatelia a backpackeri, takže vedia čo je potrebné a čo nie.

Niekedy sa za dobrovoľníctvo niečo platí – teda ty platíš za to, že tam môžeš pracovať… Hlavne ak sa jedná o prácu s exotickými zvieratami. Viem, na hlavu postavené čo? Je to ale tak, peniaze, ktoré im zaplatíš väčšinou pokryjú náklady na tvoje ubytovanie a zvyšok ide na náklady pre zvieratá (očkovania, jedlo, údržba priestorov atď.). 

Keď sa nad tým zamyslíš, tak to nie je až také zlé – nechceš predsa aby nejaké záchranné centrum pre zvieratá za teba ešte platilo vodu, elektrinu a stravu, a takto míňalo financie, ktoré by inak použili na zlepšenie života zvierat.

Je ale dôležité vedieť, kde končí normálny poplatok a začína biznis a používanie zvierat, na získanie profitu. Existuje veľa organizácií, ktoré ti zaúčtujú aj 1000 EUR na mesiac, za príležitosť pracovať s nejakým ohrozeným druhom zvieraťa. Tu to už chce si dané centrum trochu preveriť.

Ako zistiť, či si dané miesto zaslúži tvoje peniaze?

 • Majú vlastnú webstránku a nie je medzi nimi a tebou žiadny agent alebo ďalšia webstránka? Ak je medzi vami ešte nejaký agent, tak už to je zlé znamenie. Firmy – agenti si zoberú časť z tých peňazí, takže takto platíš zopár osobám sediacim v kancelárii, nie na zlepšenie života zvieratám.
 • Ponúkajú ti krásny balík, so všetkymi vymoženosťami pre turistov? Odvoz z letiska, skvelé ubytovanie, strava a k tomu ešte aj sprievodcu? Tak to už je dovolenka, nie dobrovoľníctvo. Ozajstné dobrovoľníctvo je zamerané na tvoju prácu – všetko ostatné je na tebe. Teda – „u nás budeš pracovať od X do Y hodiny, potom máš voľno. Nájdeš nás takto: ….“ a žiadne luxusy.
 • Dá sa zistiť, či zvieratá po čase vypustia (rehabilitácia), majú nejaké dôkazy o tom, koľko zvierat už zachránili, očkovali, vyliečili, vypustili spať do divočiny? Nejaké iné úspechy, ktoré dosiahli? Ak nič také nemajú na stránke, len fotky šťastných a vymletých turistov sediacich na slonovi, tak to je turizmus, nie dobrovoľníctvo, a ide im len o tvoje peniaze, na úkor zvierat.
 • Aká je história danej organizácie a jej štruktúra? Fungujú ako nezisková organizácia, majú podporu štátu, alebo je to súkromná firma (alebo dcérska spoločnosť)? Neziskové organizácie sú samozrejme tie, ku ktorým sa máš prikloniť, ako to už vychádza z mena.
 • Z vlastnej skúsenosti v Južnej Amerike, ak si pýtajú do 10 EUR na deň, tak to nie je také zlé. Ak ale chcú viac, tak tam už môže ísť o biznis. Nie vo všetkých prípadoch, možno majú vyššie náklady a majú dobrý dôvod na pýtanie viac, tak si to over ostatnými bodmi vyššie. V Ázii je to ťažšie, tu sa dajú nájsť šialené ceny za prácu so slonmi, alebo orangutánmi. V týchto centrách som nebol, tak neviem, či sú legitímne. Takisto si ich prever hore uvedenými bodmi.
 • Majú na webstránke komentáre dobrovoľníkov? Ak nie, tak to môže svedčiť o ziskovej organizácii, ktorej sa radšej vyhni.
 • Samozrejme, ak neúčtujú nič, tak to je jasné – zväčša majú takéto miesta málo dobrovoľníkov a nemajú na to žiadny systém a takisto ani poplatky. Prídeš, odrobíš si svoje, ideš domov. (Keďže nič od teba nechcú, ani ti nič nedajú – ubytko si musíš nájsť sám).
 • Našiel si ich ponuku dobrovoľníctva na iných webstránkach ponúkajúcich dovolenky? Tak sa im vyhni. Je to očividné – drahá dovolenka, je pravdepodobné, že držia zvieratá ako v ZOO, aby za nich platili turisti.
 • Dávajú ti možnosť sa na zvieratách voziť alebo robiť kadejaké iné cirkusové triky? Ako sloní trekking? Tak to nie je záchranné centrum. V záchranných centrách vedia, že zvieratá majú svoje prirodzené inštinkty, ktoré rešpektujú, a medzi nich nepatrí zábava pre turistov.

Skús si pozrieť stránku WASP international – je tu dosť veľa možností – hodnotia rôzne projekty na pomoc zvieratám po celom svete – takto budeš mať väčšiu istotu, že projekt, ktorý nájdeš cez nich naozaj pomáha zvieratám.

K poslednému bodu si prečítaj článok o turistike na slonoch a v tigrích kláštoroch v Thajsku, a prečo sa jej vyhnúť.

Ďalšie moje články o dobrovoľníctve, ktoré ti môžu pomôcť:

O vegánstve, cestovaní a ochrane zvierat – Prednáška v Sabinove

Prechádzky s pumou v Bolívii

Práca v záchrannom centre Cerelias v Peru

 

Čo ti to dá?

 • možnosť spraviť niečo dobré pre tento svet (hlavne v prípade dobrovoľníctva so zvieratami)
 • príležitosť naučiť sa niečo, čo doma nenájdeš
 • príležitosť pracovať s úžasnými zvieratami
 • príležitosť spoznať skvelých ľudí – ostatní dobrovoľníci budú určite zcestovaní a dá sa od nich veľa naučiť
 • možnosť cestovať lacnejšie alebo žiť v cudzej krajine lacno
 • príležitosť naučiť sa nové remeslo (vinárstvo, eko konštrukcia, práca so zvieratami a veľa ďalších)
 • možnosť naučiť sa cudzí jazyk (alebo viac) rýchlo

 

Odporúčané webstránky na hľadanie možností pre dobrovoľníctvo:

Všeobecné (všetky typy práce)

WASP international – je tu dosť veľa možností – hodnotia rôzne projekty na pomoc zvieratám po celom svete – takto budeš mať väčšiu istotu, že projekt, ktorý nájdeš cez nich naozaj pomáha zvieratám.

www.workaway.info – (asi najväčší) zoznam moností dobrovoľníctva všade vo svete

www.helpx.net – zoznam možností dobrovoľníctva vo svete

www.wwoof.org – zoznam možností dobrovoľníctva na organických farmách všade vo svete

www.volunteersouthamerica.net – zoznam webstránok o dobrovoľníctve v Južnej Amerike

http://www.animal-job.co.uk/animal-volunteer-jobs-europe.html – zoznam možností dobrovoľníctva so zvieratami v Európe

http://worldanimal.net/component/wandirs/list?continentID=6 – zoznam svetových organizácií zameraných na ochranu zvierat

www.wicovo.com – zoznam svetových organizácií zameraných na ochranu prírody a zvierat

Pomôcť cestovať môže aj moja kniha o tom, ako dosiahnuť finančnú slobodu dlhodobo.

A samozrejme, Google – len tam hoď niečo ako „animal rescue center Brasil“ (alebo konkrétne mesto / štát, kam ideš). Bacha ale na prvé výsledky – tie môžu byť často firmy, ktoré chcú na tebe a zvieratách získať. Najlepšie je takisto vyhľadávať v miestnom jazyku, takto nájdeš menšie centrá, ktoré by normálne padli niekam na koniec google výsledkov.

A čo ak nemôžeš vycestovať?

Nezúfaj, môžeš si to skúsiť aj na Slovensku. Možností je veľa, spýtaj sa v okolí, možno nejaké záchranné centrum pre psíkov je aj za rohom, len o tom nevieš. Tie môžš navštíviť a pomôcť buď to venčením psíkov, prinesením jedla alebo starých handier (na ktorých spia a s ktorými sa hrajú), jedla alebo finančne. Alebo samozrejme najlepšou pomocou je adoptovaním si zvieratka :).

Tu sú tie, ktoré sa mi dostali pod ruky, ak poznáš ďalšie, hoď ich do komentára:

Psia Duša – zoznam vyše 30 útulkov po celom Slovensku

Sloboda Zvierat, Bratislava (takisto môžeš pomôcť pri iných akciách, protestoch, petíciách atď)

Prešovskí Havkáči, Prešov

UVP.sk – útulok pri Haniske, Košice

Pomoc mačičkám, Prešov

OZ Riško, Veľká Ida

Záchranný Koráb, Stráže Nad Myjavou

Zatúlaný chlpáčik, Liptovský Hrádok

Viac úsmevov, Piešťany

Pes v núdzi, Sielnica

 


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 myšlienky “Dobrovoľníctvo – ako na to