Cestovné poistenie pri dlhodobom cestovaní


Pýtali ste sa veľakrát, tak odpovedám prostredníctvom článku. Na túto otázku sa ma pýta asi najviac ľudí – ako riešiť cestovné poistenie pri dlhodobom cestovaní? A ešte dôležitejšie – existuje cestovné poistenie, ktoré chápe cestovateľov ako sme my a v dnešnej dobe navyše kryje COVID bez navýšenia ceny? Tu zhrniem moje skúsenosti z 12+ rokov cestovania ako backpacker, práce ako dobrovoľník, na vlastnú päsť a vo dvojici.

Či už riešiš krátkodobé poistenie alebo poistenie pri odchode zo Slovenska na viac ako mesiac, posledných 6+ rokov používam len dve firmy a posledné 2 roky už vlastne len jednu. Prv ale nejaké detaily a omáčka – rozdelím to na dve časti – cestovné poistenie v zahraničí, ak si i naďalej platíte zdravotné poistenie na Slovensku a vrátite sa žiť sem, a situácie s poistením, ak žijete mimo Slovenska viac ako 6 mesiacov v roku.

Je potrebné sa poistiť?

Po 6+ rokoch na cestách viac ako niekoľko mesiacov ročne, je moja odpoveď určite áno. Týmto poistením si chrániš svoje najdôležitejšie veci na ceste – zdravie, pas, elektroniku a pod. Je pravdepodobnejšie, že sa niečo stane na ceste, ako keď si doma, pretože doma nechodíš z autobusu do vlaku so všetkými svojimi dôležitými vecami v jednom batohu. Ak ti ukradnú pas alebo peňaženku, už sa ti vráti cena poistného, pretože ti vyplatia späť okolo 300 EUR (vybavenie nového pasu, strata hotovosti, platobných kariet – tieto položky pri dobrom poistení vykryjú 300 a viac EUR).

Dnes je takisto dôležité mať pokryté aj náklady na hospitalizáciu v prípade COVID ochorenia. U drvivej väčšiny poisťovní si za to pekne priplatíš, no našiel som jednu, ktorá je super a máš to tam v cene…

A pre mňa asi to najdôležitejšie – kľudnejšia myseľ. Mám istotu, že keď sa niečo vážnejšie stane, tak to nezruinuje mňa a moju rodinu alebo nestratím nohu kvôli tomu, že nemám na dobré ošetrenie.

1. Cestovné poistenie v zahraničí

Jedná sa tu o situáciu, keď chceš vyraziť do sveta na niekoľko mesiacov, no potom sa vrátiš späť na Slovensko a budeš tu viac ako 6 mesiacov ročne. V tomto prípade si musíš platiť povinné zdravotné poistenie. Studentskefinancie.sk o tom napísali dobrý článok. Tento typ poistenia ťa ale nepokrýva, ak sa vydáš do sveta – hlavne mimo EU. V rámci EU budeš krytý Európskym Preukazom Zdravotného Poistenia, a v skratke máš nárok na ošetrenie vo všetkých členských krajinách EU, zdarma. Ak ho ešte nemáš, vyžiadaj si ho. Nekryje ale všetko – napríklad nekryje prevoz do SR alebo repatriáciu. To by nemal byť až taký problém pretože prevoz po EU nebude stáť nehorázne sumy.

Ak chceš byť krytý viac aj v EU, alebo cestuješ ďalej do sveta (Ázia, Ameriky, Rusko atď.), tak potrebuješ ďalšie poistenie – komerčné poistenie. Môžeš si vybrať zo slovenských ponúk – Union, Uniqua, Axa… ceny sa pohybujú okolo 110 EUR – 200 EUR na tri mesiace, alebo 180 EUR+ na rok, aj podľa toho, čo všetko chcete pokryť.

Ďalej máš na výber zahraničné firmy, ktoré ponúkajú poistenie občanom EU – najnovší a najlepší objav, ktorý používam už 2 roky sú SafetyWing Nomad insurance (kryjú aj COVID!!!). (Medzi ďalšie dobré mená pre cestovateľské poistenie patria Globelink, True Traveller (ktorých som využíval najviac pár rokov dozadu, no po BREXITE boli istý čas pre nás nedostupní + jeden čitateľ poznamenal dôležité infoTrueTraveller vraj vyžadujú aby si bol poistený aj na SK, čiže nie je to pre tých, ktorí sa odhlásia na SK pri dlhodobom odchode. Preto si to u nich poriadne over.) alebo WorldNomads). Ich ceny začínajú niekde tam, ako slovenské ponuky, WorldNomads trochu odskakujú – sú najdrahší. True Traveller majú najlepšie hodnotenia aké som kedy pri cestovnom poistení videl (4.8 z 5 hviezdičiek z 500+ hodnotení) a zároveň sú ich poistenia ušité pre backpackerov a dlhodobé cestovanie. Čo znamená flexibilita, menej obmedzení a nižšia cena za tie správne položky. SafetyWing majú tiež skvelé hodnotenia a využívam ich posledné roky najviac.

Ako si vybrať – slovenské alebo zahraničné?

Pre mňa je dôležité, či daná poisťovňa má skúsenosti s týmto typom poistenia a cestovania – či „má šajnu“. Slovenské ponuky sú šité hlavne pre dovolenkárov. Preto nebudú takí skúsení so situáciami, kde nemáte ako dokázať, že ste šli zo Slovenska až do Indie, pretože ste šli napríklad stopom a to môže spôsobiť problémy. Poisťovne ako SafetyWing Nomad insurance alebo True Traveller sú na oplátku určené práve pre netradičný štýl cestovania, preto nebudú vymýšľať ak im poviete, že ste počas cesty prešli cez 15 krajín a nemáte bločky z autobusov.

SafetyWing Nomad insurance majú ďalšiu výhodu – neriešia, či sa počas cesty vrátiš späť na Slovensko, alebo že poistenie môžeš predĺžiť hocikde na ceste niekoľkými klikmi.

WorldNomads sú lídri v tomto type poistenia, ale ešte som si od nich nič nekúpil – sú super drahí – 2x toľko ako zvyšok. Nemyslím, že je to oprávnené, nech sú dobrí ako chcú – je to ako Apple vs Samsung telefón. Obaja robia to isté, jeden stojí 2x toľko. Mal som už poistenie od Globelink, no nemal som žiadnu poistnú udalosť, takže nemám veľmi čo povedať – akurát že to je to najlacnejšie, aké som zatiaľ našiel.

safety wing poistenie bannerPosledné roky cestujem s poistením od SafetyWing, pretože pri mojom každoročnom prieskume stále vyhrajú :).

Ich výhody:

 • prispôsobené backpackerom a nomádom
 • v cene je krytie COVID hospitalizácie
 • nemusíš byť na Slovensku ak chceš poistenie uzavrieť alebo predĺžiť
 • môžeš sa vrátiť na Slovensko a poistenie ti stále platí
 • výborné hodnotenia a dobrý zákaznícky servis
 • nízka cena
 • postenie dali dokopy cestovatelia ako my – vedia, čo je potrebné a čo nie

Vypočítať cenu poistenia

Čo poistiť a čo je zbytočné?

Toto bude individuálne do istej miery – ak ideš lyžovať alebo vysoko do hôr a chceš byť krytý, tak sa poisti. Ale ak ideš cestovať voľne po rôznych krajinách a chceš sa hlavne poistiť pre prípad úrazu, prírodnej katastrofy a podobne, tak môžeš veľa ušetriť ak vieš, ktoré časti poistenia potrebuješ.

Zvyčajne sa poistenie delí do týchto kategórií – 

 • poistenie liečebných nákladov – základ, ktorý určite potrebuješ, vlastne jeden z hlavných dôvodov poistenia. Pozor na COVID hospitalizáciu – tú takmer každá poisťovňa kryje za dosť vysoký dodatočný poplatok, teda okrem SafetyWing.
 • poistenie športových činností – len ak plánuješ robiť veľa športu, pri ktorom veľa riskuješ a je dobrá šanca, že sa zraníš. Toto je na tebe.
 • poistenie zodpovednosti za škodu – ak spôsobíš niekomu v zahraničí škodu, a budú legálne vymáhať jej pokrytie. Z môjho hľadiska je to zbytočné.
 • poistenie batožiny a vecí osobnej potreby – krádež batožiny alebo tvojich vecí. Je to voliteľné a na tebe – ja si to stále beriem, pretože mám so sebou dobrý foťák a laptop, niekoľko ďalších vecí, ktorých hodnota sa vyšplhá nad 400 EUR. Ak mi ich ukradnú, tak sa mi to vráti, čiže stojí mi to za jednorázový príplatok k poisteniu (
 • SafetyWing to majú v základnej cene poistenia, bez príplatkov)
 • poistenie záchranných akcií horskej služby – takisto ako pri športových činnostiach.
 • poistenie právnej ochrany – ak plánuješ dostať sa pred súd v zahraničí, takže podľa mňa zbytočné.
 • poistenie storna zájazdu – už len ten názov svedčí o tom, že to nie je pre dlhodobých cestovateľov. Aký zájazd? Do Indie na pol roka je zájazd? 🙂 Zbytočné.
 • poistenie v prípade „hijacking“ (únos lietadla) – pre super paranoidných. Super zbytočné. (ak už aj tvoje lietadlo unesú, tak si – no povedzme si na rovinu – v riti tak či onak).
 • zmeškanie / zrušenie letu – nejakých 10-25 EUR denne ak mešká let viac ako 12h (a ešte asi 25 paragrafov malého textu, kedy sa to dá uplatniť). Ak nechceš pre 50 EUR zosivieť, tak kašli na to. Zvyčajne sa v takýchto situáciách o teba postará letecká spoločnosť (ak nie je budgetová).
 • Takže ak si chceš ušetriť na poistení, tak si zakúp len to základné – liečebné náklady, batožinu a osobné veci, všetko ostatné nechaj tak. Ak máš peňazí na zvyš a chceš mať úplne kľudné zmýšľanie, tak si kúp všetko, aj z plavákom, za 500 EUR na mesiac :). Poisťovne zarábajú najlepšie, keď sú ľudia paranoidní – a to sú väčšinou pri cestovaní. Ale prečo by si sa poisťoval proti zodpovednosti za škodu keď cestuješ, ak sa takto nepoisťuješ keď si doma?

  Častokrát už nájdeš balíky poistení pre istý typ cestovateľa, ktoré už majú v sebe väčšinu vyššie uvedených položiek, no stále za dobrú cenu.

  Tip – ak cestuješ častejšie v roku, tak si nekupuj krátkodobé poistenie vtedy, keď cestuješ, ale kúp si ročné celosvetové. To ťa väčšinou výjde lacnejšie, ako čo i len 2x krátkodobé do roku.

  2. Poistenie pri odchode zo Slovenska na viac ako 6 mesiacov

  Ak sa plánuješ zdržať mimo Slovenska viac ako 6 mesiacov v roku, tak sa môžeš odhlásiť z povinného zdravotného poistenia (a takto si ušetriť napríklad okolo 300 EUR za 6 mesiacov ako dobrovoľne nezamestnaná osoba). Potom, po návrate na Slovensko sa môžeš zasa prihlásiť.

  Komerčné poistenie ťa nikdy nekryje v krajine pôvodu – takže aj keď si zakúpiš poistenie napríklad od WorldNomads na celý svet, kryje ťa to len na celý svet okrem Slovenska (no SafetyWing ťa kryje aj tu, ak si mimo SK bol viac ako 90 dní). Takže keď si odhlásený na Slovensku a máš celosvetové poistenie, ak sa vrátiš na Slovensko, tak si technicky nepoistený.

  Taktiež sa môžeš z povinného poistenia odhlásiť, ak si presunieš trvalý pobyt do inej krajiny. Viac podmienok už na stránke Všeobecnej Zdravotnej Poisťovne.

  Tieto odporúčania pokrývajú základné veci ohľadom poistenia, no neber ich ako bibliu – sprav si vlastný prieskum, možno prídeš na niečo, čo mne ušlo. Mne sa najviac osvedčilo pravidlo googlovania až do zošalenia – porovnávače cien, hodnotenia firiem, cestovateľské fóra. Našiel som takto lacnejšie alternatívy, ako len využitie jednej stránky alebo porovnávača cien.

  Takže čo odporúčam? SafetyWing poistenie:

  A tu sú dôvody prečo:

  safety wing poistenie bannerPosledné roky cestujem s poistením od SafetyWing, pretože pri mojom každoročnom prieskume stále vyhrajú :).

  Ich výhody:

  • prispôsobené backpackerom a nomádom
  • v cene je krytie COVID hospitalizácie
  • nemusíš byť na Slovensku ak chceš poistenie uzavrieť alebo predĺžiť
  • môžeš sa vrátiť na Slovensko a poistenie ti stále platí
  • výborné hodnotenia a dobrý zákaznícky servis
  • nízka cena
  • postenie dali dokopy cestovatelia ako my – vedia, čo je potrebné a čo nie

  Vypočítať cenu poistenia

  Ak máš nejaké informácie, ktoré by tento článok doplnili a spravili ho ešte užitočnejším, tak to hoď do komentára.