Vegánstvo – prečo a ako na to 22


Tento článok je už trochu starší – čo tak si pozrieť moju novú stránku venovanú vegánstvu www.veganstvo.org, ktorú dopĺňame pravidelne :).

Vegánstvo – ako to funguje, ako ľudia prežijú bez jedenia mlieka, mäsa, syra a žiadnych iných živočíšnych produktov?Ako najlepšie začať? Čo vitamíny a proteíny? Tieto a veľa ďalších otázok sa ma spýtalo už veľa ľudí, tak tento článok nebude o cestovaní, ale o vegánstve. Nakoniec, tieto životné filozofie majú veľa spoločného.

“You must be the change you wish to see in the world.” — Gandhi

veganstvo

Nevieš čo je vegánstvo? V skratke, je to životný štýl, alebo filozofia (nie len diéta), kde človek neubližuje svojou existenciou iným bytostiam – tvorom. Je to o spolunažívaní so všetkými tvormi na tejto planéte. Na vyššej úrovni, je vegánstvo o rešpekte prírody, tvorov, nášho prostredia. Ale bežne sa rozumie ako životný štýl, kde človek neje a nepoužíva žiadne produkty, ktoré obsahujú živočíšne ingrediencie (na výrobu ktorých musel zomrieť alebo trpieť nejaký živočích).

Tento článok je už trochu starší – čo tak si pozrieť moju novú stránku venovanú vegánstvu www.veganstvo.org, ktorú dopĺňame pravidelne :).

Vegánstvo nie je teda len diéta, ale životný štýl, ktorý ti otvorí škálu poznania, čo sa týka zdravej výživy a zdravého života, budeš sa cítiť zdravšie, lepšie po fyzickej a psychickej stránke.

Viac o tom si prečítaj na stránke venovanej vegánstvu – Veganstvo.org.

Ešte chcem dodať, že nemám rád škatuľkovanie do pojmov – mám svoj životný štýl, ktorý rešpektuje zvieratá a prírodu, to stačí. Ale na jednoduché vysvetlenie pre iných, je ľahšie povedať “som vegán”, takže to tu budem robiť takisto.

Prečo sa stať vegánom?

kruta produkcia masa veganstvoTo, že jedenie mäsa spôsobuje utrpenie a bolesť miliónov zvierat (7 biliónov ľudí zabije a zje ročne vyše 50 biliónov zvierat na stravu), je zjavné – musíš niečo zabiť, aby si mal mäso. V dnešnej dobe to je ešte horšie, pretože masová produkcia so zvieratami jedná ako s produktami, nie bytosťami, ktoré cítia bolesť a strach. Takže nejesť mäso = nepodporovať zabíjanie nevinných zvierat.

Nejedenie iných zvieracích produktov, ako mliečne produkty, vajcia, majonéza – málo ľudí vie, že produkcia mlieka a vajec spôsobuje také isté utrpenie pre zvieratá, ako mäsová výroba. Vedel si, že pri výrobe vajec, kde sú “užitočné” len sliepky, sa kurčiatká kohúty po vyliahnutí hodia na pás a zaživa pomelú v obrovskom mlyne na mäso? To tvorí zhruba 50% vyliahnutých kurčiat. Tieto sa do štatistík ani nedostanú, bilióny životov ročne. Kto nám dal právo rozhodovať, ktorý tvor bude žiť a ktorý nie?

Pri výrobe mlieka sa krava násilne oplodňuje párkrát ročne. Po tom, čo porodí teliatko, ho zoberú (a väčšinou pošlú na výrobu mäsa, ani nevyrastie, spravia sa z neho stejky ešte kým je mladé a “mäkké”). Kravy majú na dojenie mašiny, sú zamknuté v klietke a málokedy vidia denné svetlo, alebo majú nejaký pohyb.

Ale znižovanie utrpenia zvierat nie je jediným výsledkom vegánstva. Takisto je to zdravšie pre tvoje telo, myseľ i dušu. Budeš sa cítiť zdravšie, štastnejšie, aktívnejšie.

Pozri si toto video o zákulisí masovej produkcie mlieka a mäsa.

Ďalej tu je produkcia kože, kožuchov, testovanie na zvieratách v kozmetike, na výrobu liekov atď.

Vegán žije životom, ktorý nepodporuje tieto choré výplody konzumeristickej spoločnosti. Nič nám nedáva právo narábať s inými tvormi, akoby tu boli pre nás. Je to ich zem, tak ako naša, my nie sme o nič lepší a dôležitejší.

veganstvo potravinovy rebricek

Veľmi odporúčam pozrieť si video od Gary Yourofsky (české titulky) o vegánstve. Alebo Earthlings, jeden z najlepších dokumentárov o vegánstve a o masovej produkcii mäsa a mliečnych výrobkov.

Ale nie je človek mäsožravec?

Nie. Veľmi dobré vysvetlenie nájdeš na spomínanej stránke Veganstvo.org. Anatomicky, sme viac bylinožravce, ako mäsožravce.

Človek je bylinožravec, stali sme sa všežravcom počas evolúcie, pretože je to jednoduchšie a ľudská rasa je od prírody lenivá. Ale môžeme naozaj odôvodniť zabíjanie a utrpenie biliónov tvorov ročne, len lenivosťou?…

Odkiaľ potom dostanem vitamíny a proteíny?

Typická historka, ktorá pletie veľa ľudí, je, že na to, aby sme prežili, potrebujeme mäso a živočíšne produkty.

“Pi mlieko pre silné kosti.” – pretože obsahuje kalcium. Vedel si, že mandľové orechy, rebarbora, špenát, typy kapusty a brokolica majú viacej kalcia ako mlieko? Takže si zabezpečíš viac kalcia a menej tukov jedením týchto, a to všetko bez utrpenia zvierat v zákulisí.

Ako sa všetky tie vitamíny dostávajú do mäsa? Zvieratá jedia zeleninu. Tak prečo si filtrujeme naše vitamíny cez zvieratá? Všetka produkcia zeleniny a obilia, ktorou kŕmime zvieratá, ktoré potom zjeme, by nasýtila celý svet niekoľkokrát dookola.

Proteíny – na mäsovej diéte dostávaš príliš veľa proteínov a tukov. Preto je celý svet každý deň tučnejší. Dnes si nikto nemusí nič uloviť, pásť, chovať, všetko je pekne zabalené, pod červeným svetlom v supermarkete, alebo v krabici od Mcdonaldu, a pekne si to spapáme na gauči, bez pohybu. Jasne, nie všetci, ale čím ďalej, tým viac ľudí to robí takto. Pozná niekto film “Idiocracy“? Skvelá paródia, presne na túto tému.

Z rastlinnej diéty dostaneš toľko proteínov, koľko tvoje telo potrebuje. Stačí jesť celozrnné jedlá, fazuľu, šošovicu, cícer, quinoa alebo orechy pravidelne.

Čo sa týka iných vitamínov a prvkov, ktoré potrebujeme, vegán si musí byť vedomý čo kde dostať. Každé jedlo (fazuľovité, ryža, zelenina, semiačka, orechy atď) obsahuje isté typy vitamínov a neobsahuje iné, tak je potrebné si ich dobre pomiešať.

Najväčším problémom pre vegánov je získavať vitamín B12. Ten sa dnes dá získať jedením istých typov morských rias, alebo je obsiahnutý v cereáliách (väčšinou to je napísané na krabici), vitamínových tabletách, dá sa požiadať od lekára – ročná injekcia.

Viac o tom na stránke Veganstvo.org.

Ako začať?

Najlepšie je začať prieskumom. Prečítaj si knihy a webstránky o vegánstve, o výžive, aby si vedel, čo to obnáša, prečo to robíš a do čoho sa púšťaš. Musíš si nájsť svoj vlastný dôvod, prečo chceš byť vegánom, svoju motiváciu. Bez motivácie to je ťažšie, ale ak máš na to svoj dôvod, ktorý je prepojený s tvojimi životnými hodnotami, tak to je potom oveľa ľahšie.

Pozri si toto video o zákulisí masovej produkcie mlieka a mäsa.

Pozri si film Earthlings. V menu si vyber české titulky.

Pozri si prezentáciu od Gary Yourofsky (české titulky)

Niekto ti povie, že si skús vegetariánstvo a potom vegánstvo – to je taký pomalší a miernejší spôsob, ako na to. Ja som to spravil takisto – najprv som o vegánstve ani neuvažoval, len som sa dal, asi pred 5 rokmi na vegetariánstvo. Potom som ale začal veľa čítať o utrpení pri výrobe mliečnych produktov a vajec a povedal som si, že aby som žil podľa svojich princípov, tak vegetariánstvo nestačí.

Alebo si to skús na mesiac – budúci mesiac si daj za úlohu žiť ako vegán. Začiatok môže byť ťažký, ale po určitom čase sa začneš cítiť svieži, zistíš čo variť (naučíš sa variť oveľa viac), naučíš sa viac o zdravšom životnom štýle. A po mesiaci, uvidíš či to je pre teba.

Nie je na to žiadny recept, ako “deň 1, sprav toto, deň 2 sprav tamto”, základ je poriadne sa o tom informovať a potom si to vyskúšať. Možno to bude ľahšie, keď si to skúsiš s niekým vo dvojici.

Prestaň jesť mäso, a všetko o čom vieš, že obsahuje mlieko, vajcia a podobne. Budeš prekvapený, koľko produktov, ktoré sa zdajú byť čisto so zeleniny, obsahujú mlieko, živočíšne tuky a podobne. Začni čítať ingrediencie na všetkom čo kupuješ. Začni variť viac pre seba, experimentovať v kuchyni. Prestaň kupovať kožené výrobky. Prestaň používať nadbytočné množstvo kozmetiky – odkedy naše telo potrebuje byť pokryté krémami, šampónmi, voňavkami a neviemčím? Prežili sme tisícky rokov bez toho. Použi len to, čo naozaj vidíš za nutné.

Čo sa varenia týka, v google si nájdeš vegánske recepty. Začni variť jednoduché, a postupom času sa zdokonalíš a začneš vyvárať ako šéfkuchár.

Ak ťa zaujíma viac, pridaj sa na moju stráku o vegánstve na Facebooku – VeganSlovakia.

Na cestách je to trochu ťažšie, pretože človek je stále v novom prostredí a nevie, kde si vegánske veci kúpiť, ale zelenina sa dá kúpiť všade. Napísal som o tom vo viacerých článkoch – ako byť vegánom v krajinách južnej ameriky.

Doma je to jednoduchšie – akonáhle si zistíš, kde si môžeš nakúpiť potrebné ingrediencie na varenie, tak si už život potom vieš zariadiť.

Na začatie tu máš niekoľko odkazov, ktoré ti pomôžu:

Rôzne jedlá a obsah živín

Vytvoril som si tabuľku, na aké vitamíny si mám dávať bacha, a kde ich dostať, určite sa ti zíde.

Vegan Society má veľa užitočného infa.

Prečítaj si knihu The China Study (Čínske Štúdium) – kde autor spravil veľa testov ohľadom mäsovej a vegánskej diéty.

Vegánstvo nie je len diéte – je to nový, čerstvý pohľad na svet. Zdravší životný štýl. Ako vegán, športujem viac, som si viac vedomý čo dávam do svojho tela, nejem žiadne umelé, zprocesované jedlá, vnímam a rešpektujem svoje okolie viac a to všetko ma robí pokojnejším, šťastnejším a vyváženejším človekom.

Samozrejme, je to tvoj život, tak si to prispôsob ako chceš. Vegánstvo nie je o pravidlách (teda aspoň pre mňa nie). Tak ako každá filozofia – zober si z nej to, čo dáva zmysel.

Pre mňa je to hlavne o utrpení zvierat. Takže keď za jedlom nie je utrpenie zvierat, tak to zjem. Napríklad také vajce od sliepky, ktorá si behá vonku, žije normálny slepačí život a nezabije sa kvôli mäsu. Takéto vajce zjem.

Veľa vegánov je viacej striktných, nedotknú sa ničoho zo zvieraťa (čo tiež dáva zmysel – také vajce je vlastne menštruácia sliepky….). Ale ja to robím len kvôli utrpeniu zvierat.

A čo má vegánstvo spoločné s cestovaním? Zamysli sa – je to o rešpekte ostatných bytostí, nášho prostredia, spolužití a pomáhaní ostatným bytostiam.

Ak máš ďalšie otázky, rád ti na nich odpoviem, len zanechaj komentár!

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma