3 dôvody, prečo sa neponáhľať na vysokú školu 12


Po ukončení strednej v 2004 som, ako je to zabehnuté, tiež “chcel” ísť na vysokú školu. Nie preto, že som jasne vedel, prečo tam chcem ísť, čo chcem robiť. Ale preto, že som nemal o veciach prehľad a toto bola tá “správna” (čítaj väčšinová, zaužívaná, preddefinovaná, očakávaná) možnosť. Ale bola správna? Možno áno, možno nie – nedostal som sa na výšku, a to ma dostalo tam, kam som dnes – žijem si život slobodne, po svojom, mimo konvenčné spôsoby života. Vysoká škola nie je to, čo rozhodlo, ale skôr to, že som po strednej získal čas urobiť si vlastný pohľad na svet a potom sa rozhodnúť, či vysoká škola je to správne alebo nie. Ale naučilo ma to niekoľko vecí, ktoré tebe môžu ušetriť veľa starostí a strateného času, prinajlepšom ti to pomôže žiť lepší život, podľa teba. Čítaj ďalej…

Nebudem tu rozoberať, či je vysoká škola dobrá vec alebo nie, úroveň školstva u nás a vo svete. Neštudoval som, tak na to nemám objektívny názor. Dám ti ale niekoľko dôvodov, prečo vysoká škola môže počkať, založených na mojich skúsenostiach a pozorovaniach z posledných 13 rokov od momentu, kedy som sa nedostal na vysokú školu.

1. Máš čas, nemusíš ísť na výšku hneď po strednej

Vysoká škola je dlhodobý záväzok. Záväzok, ktorý väčšina ľudí ešte poriadne nechápe – ako 18-19 roční už vieme o živote svoje, ale ešte stále nemáme širší prehľad o možnostiach, ktoré nám dnešný svet ponúka. Niekto viac, niekto menej, no prečo robiť jedno z najdôležitejších rozhodnutí života zhurta, bez širšieho poznania našich možností. Život je dlhý, vysokú školu môžeš začať nech máš 19, 25 alebo 40 rokov. Takisto ako keď ideš minúť 800 EUR na nový laptop, spravíš si poriadny prehľad tvojich možností, a nekúpiš nejaký len preto, že sa to takto robí po strednej, prečo by si mala ísť na výšku okamžite po strednej. Sprav si radšej poriadny prehľad možností. Chyták tu je v tom, že spraviť si poriadny prehľad tvojich možností chce čas – nezískaš to rýchlym vyhľadávaním na Google, ale skúsenosťami z reálneho života. A tie chcú čas – rok, dva, päť. No ty ten čas máš – vysoká škola nie je niečo, čo musíš spraviť hneď po strednej.

2. Život ti ukáže, či výšku naozaj potrebuješ

Po tom, čo ma nezobrali na vysokú, som si našiel prácu a začal žiť slobodnejšie – stály príjem, viacej možností. Skúsil som si viacej vecí, a začal spoznávať, aké to je byť zodpovedný sám za seba. Začal som sa osamostatňovať viac. Po roku som si ale povedal, že chcem skúsiť svet, nechcel som v mladom veku mať rutinu typu práca, bar, domov, práca… Tak som odišiel do Londýna, kde som pracoval 8 rokov. Uvedomil som si, že vysokú školu nepotrebujem. Viac som sa osamostatnil a zistil, že zručný človek uspeje aj bez vysokej školy. Chce to silnú dávku motivácie, sebavedomia, tvrdej a čestnej práce a doručovanie výsledkov. O tom som napísal knihu Ako si vybudovať úspešnú kariéru. Najmenej, čo pre seba môžeš spraviť pred rozhodnutím, kam a či pôjdeš študovať na vysokú školu, je prečítať si túto knihu.

Skús aj toto – po strednej si nájdi akúkoľvek prácu, ktorá ti dá samostatnosť – ktorá pokryje tvoje náklady. Nemusí to byť žiadny vysnívaný job – koniec koncov, je to len dočasné. Zarob si na to, čo chceš, kúp si to, ži po svojom – cestuj, míňaj peniaze na somariny, na knihy, na spoznávanie sveta, ľudí. Ak máš možnosť zmeniť prácu, zmeň ju – nazbieraj si nové skúsenosti. Tvojím cieľom by malo byť nazbierať čo najviac a rôznorodých skúseností, aby si mohol spraviť to správne a informované rozhodnutie.

Ak takto stráviš niekoľko rokov – s vedomím, že nie si zaseknutý v práci na celý život, ale že to robíš ako taký experiment, nebude ťa to trápiť.

Po tomto čase budeš mať určite lepší prehľad o živote, a o tom, akú vysokú školu chceš / potrebuješ a hlane – či vôbec.

Už piaty rok cestujem s poistením od True Traveller, pretože pri mojom každoročnom prieskume stále vyhrajú :).

Ich výhody:
  • prispôsobené backpackerom
  • jednoduché vyhľadávanie a prehľad položiek
  • výborné hodnotenia a dobrý zákaznícky servis
  • nízka cena
  • postenie dali dokopy cestovatelia ako my – vedia, čo je potrebné a čo nie

3. Nie každá vysoká škola je potrebná

Pomôcť môže aj moja kniha o tom, ako dosiahnuť finančnú slobodu dlhodobo.

Svet sa mení. Aj keď je Slovensko niekoľko rokov pozadu, mení sa tiež. Kde niekedy bol potrebný titul (a žiadne skúsenosti), dnešné (moderné) biznisy už preferujú dobré skúsenosti a históriu oproti titulu. Pretože nie každý, kto má titul, je dobrý. Ale ten, kto má skúsenosti a vie ich podložiť výsledkami z predošlej práce, je dobrý.

Veľa vecí, ktoré ponúkajú vysoké školy sa vieš naučiť z internetu a rôznych online kurzov alebo krátkodobých školení. Veď už sám vieš, že veľa z toho, čo ti tlačia do hlavy v škole, je v živote zbytočné. Škola ťa naučí za 5 rokov toľko, ako 1 rok praxe (kde odvádzaš dobrú prácu a snažíš sa učiť nové veci).

Nie je štúdium ako štúdium – taký doktor alebo architekt tú výšku asi potrebuje, no pre rôzne odbory informačných technológií, sociálne alebo ekonomické vedy – prax je lepšia. Hlavne ak vezmeš do úvahy, že veľakrát napríklad žiaci vedia viac z IT hľadiska, ako ich profesori, alebo že doba a to, ako fungujú biznisy, sa menia rýchlejšie, ako sa stíhajú tlačiť knihy. V praxi si priamo v aktuálnom dianí. V škole čítaš knihy, ktoré sú roky pozadu.

Nevravím, že vysoká škola je zlé alebo správne rozhodnutie – je to individuálne podľa toho, čo ťa baví, aké máš predpoklady, aký odbor, ako sa tomu plánuješ venovať. Ak vieš, že do tohto štúdia dáš 100% (ok, 80% stačí), a vieš čo presne chceš robiť – super, choď si za tým.

Ale ak patríš k mnohým mladým (ako aj ja po strednej), ktorí si vyberú len nejakú vysokú školu, aby bolo, tak počkaj. Najprv si vyskúšaj bežný život a možnosti vo svete, zisti, čo ťa baví a čo nie, či chceš žiť na Slovensku, či v zahraničí. Nestratíš nič, ak počkáš, len získaš – budeš mať lepší prehľad o tom, čo je pre teba dobré.

Verím, že tento článok pomôže nakloniť tvoje zmýšľanie istým smerom – ak už aj tak pochybuješ o vysokých školách, tak ti dodá viacej sebavedomia skúsiť si niečo iné. Ak o tom ešte poriadne neuvažuješ, tak ti dá trochu iný pohľad na vec, z úst niekoho, kto si to prežil a dnes žije tak, ako si to v 18tich predstavoval. Dúfam, že ťa tento článok pomôže nasmerovať na tú správnu cestu, aby si neskôr tiež žil spokojný život po svojom :).

Zhodou náhod, websupport.sk tím práve zdieľali dobrý zoznam stránok, kde sa môžeš čo to naučiť vo svojom voľnom čase – 11 najlepších stránok pre samoukov.

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma