Ďalší krok k samostatnosti – zapisuj si svoje príjmy a výdavky 4


V tomto článku ti poviem, ako môžeš znížiť a kontrolovať svoje výdavky, a dám ti na to aj prostriedky. Čítaj ďalej…

Každý má hrubý prehľad o tom, koľko minie do mesiaca, koľko zarobí do mesiaca, takže aj koľko ušetrí alebo prerobí mesačne. Ale vieš, v ktorých oblastiach míňaš najviac, kde môžeš ušetriť a koľko? Rada, ktorá mi pomohla dostať moje výdavky pod kontrolu a ušetriť viac:

Hoď to na papier. Zapisuj si koľko míňaš a na čo. Mesačne. Uvidíš, že to nie je také, ako si čakal.

Povieš si – to je veľa roboty, komu sa chce. Ok, s takýmto prístupom nemá zmysel čítať ďalej – choď späť do svojho starého života a nemeň nič. Ale ak máš trochu iniciatívy, nápaditosti a chute svoj život zlepšiť, tak si to vyskúšaj na mesiac alebo dva a uvidíš, či pomôže alebo nie. Ak áno, super. Ak nie, tak ti z nosa neodpadne.

„Hodením na papier“ mám na mysli štatistiky – také, aké si robím ja každý mesiac.

Výhody:

 1. Analýza a kroky z zlepšeniu – prinúti ťa to zamyslieť sa hlbšie nad svojimi výdavkami. Už len to, že si ich musíš viac pamätať a začleniť do kategórií, ťa donúti nad nimi porozmýšľať hlbšie, ako kedykoľvek predtým. A čo sa stane, keď sa nad vecami zamyslíme hlbšie? Vidíme miesta, kde sa dá niečo napraviť, ušetriť, zlepšiť. Ver mi, 8 rokov som čumel na a tvoril štatistiky pre najväčší online shop na svete a celá firma funguje len na tom. Nepodceňuj silu štatistík a šprtov 🙂
 2. Odhalíš diery v peňaženke – uvedomíš si, na koľko somarín míňaš zbytočne. Žuvačka tu, kexík tam, malinovka sem, cigaretky tam a minieš 100 EUR mesačne na veci, ktoré nepotrebuješ a škodia ti.
 3. Motivácia šetriť – zapisovanie výdavkov je super „donucovadlo“ ako ušetriť, pretože ľudská povaha je súťaživá, aj voči samej sebe – takže uvidíš, koľko si minul minulý mesiac a tento mesiac sa automaticky budeš snažiť minúť menej.
 4. Kontrola a prehľad – zaradenie výdavkov do kategórií ich sformuluje do oblastí, ktoré môžeš ovplyvniť. Teraz sú to len myšlienky, nejasné odhady. Na papieri, v tabuľke sú oveľa konkrétnejšie.

Ako na to

 1. Potrebuješ software, ktorý pracuje s tabuľkami a výpočtami. Odporúčam Google Drive Spreadsheets, pretože je to v oblaku, a dostupné z akéhokoľvek počítača. Ale keď máš Microsoft Office Excel, Open Office Calc alebo iné, je to jedno, hlavne že to vie spočítavať a odpočítavať.
 2. Poriadne porozmýšľaj nad kategóriami svojich výdavkov. Napíš si to najprv všetko na papier, potom na to čum a pouvažuj, či to dáva zmysel. Pre ilustráciu uvediem svoje:
  • Jedlo
  • Transport
  • Spoločenské (bary, párty, vstupné na akcie, alkohol)
  • Ubytovanie
  • Aktivity (chodenie do telocvicne, tenis a pod)
  • Inkasa
  • Nakupy (oblecenie, knihy, elektronicke vecicky a pod)
  • Ostatne
 3. Keď sa s tabuľkami a vzorcami v Exceli vyznáš, tak si vytvor tabuľku a nejaké jednoduché kalkulácie ako suma všetkých výdavkov a príjmov, príjmy mínus výdavky a podobne.
 4. Keď to ale nepoznáš, tak som ti vytvoril tabuľku, hotovú so vzorcami a aj grafom :). Len si tam dopíšeš svoje hodnoty a zvyšok sa vypočíta sám. Otvor si tento súbor a buď si to stiahni ako .xls alebo si to ulož, ako nový súbor vo svojom Google Drive: Tabuľka na kontrolu mesačných príjmov a výdavkov.
 5. Pravidelne si tam všetko zapisuj. Nebude to fungovať, keď budeš lenivý, a vyplníš si to len niekedy. Len s odhodlaním a trpezlivosťou niečo dosiahneš a uspeješ ;).
 6. Počas dňa, keď pri sebe nemám laptop, si výdavky zapisujem buď do malého zošita, alebo telefónu a na konci dňa si ich hodím do tabuľky.

Tak pusť sa do toho. Si tu teraz, máš zapnutý počítač, stiahni si súbor a začni. Neodkladaj to na zajtra.

tabulka na mesacne vydavky a prijmy

Moze to vyzerat aj takto, kreativite sa ale medze nekladu….

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma

 • táto excelová tabulka je vynikajuca, už nepotrebujem zbytočne zložite softy ako je rudo budget

 • Soviet

  Zacal som s tym pred dvoma mesiacmi a veru mozem len potvrdit, ze je to vynikajuca vec.Pozorujem snahu setrit na sebe, co ma predtym ani len nenapadlo. Nakolko mi excelova forma velmi nevyhovovala, tak som siahol po platenom softe (rudo budget). Su aj zdarma, ale tie mi taktiez nejako nesadli a mali zbytocne veci, ktore jednoduchemu cloveku chybali 🙂 Takze s clankom suhlasim a odporucam kazdemu.

  • Zdravim Soviet, vdaka za komentar a som rad, ze to funguje aj pre teba 🙂