Ako naozaj nájsť svoj potenciál a schopnosti 2


Chceš byť samostatným človekom a robiť niečo, čo ťa baví, zároveň si tým zarábať, no nevieš kde začať? Nevieš čo vlastne môžeš ponúknuť svetu, za čo by ti platili? Poznám tú situáciu. Tiež som v nej bol. Pomohol mi jeden dôležitý krok.

Pracoval som dlhé hodiny, niekedy aj z domu. Bol to skvelý job, dobre platený, kariéra, na ktorej mi záležalo. A patrične som jej aj obetoval väčšinu svojho času a energie. Po práci mi už ale neostávalo veľa času a energie na uvažovanie a slobodné zmýšľanie nad životom a kam chcem, aby smeroval. Bol som na koľajniciach, z ktorých sa ťažko schádza, pretože nebolo kedy nájsť alternatívne štreky.

Takisto som mal zabehnutú rutinu a problémy bežného života, ktoré mi ďalej odoberali energiu. Aj keby som po práci ešte mal trochu šťavy na uvažovanie, tú som minul na riešenie každodenných problémov – hľadanie lacnejšej ale lepšej telky, lacnejšieho ale lepšieho internetu, lacnejšieho plynu či elektriny, platenie inkás a hypoték a riešenie finančných otázok a systémov, hľadanie tej najlepšej kombinácie káblovky s internetom. Hľadanie a nakupovanie doplnkov do domácnosti, ktoré nepotrebujem, ale sú pekné.

Po všetkých týchto činnostiach mi už naozaj neostalo veľa energie na nič iné. Vyvalil som sa na gauč a bol som rád, že môžem vypnúť hlavu a pozerať telku v kľude.

Potom ale prišla veľká zmena.

Dal som výpoveď, rozdal a rozpredal väčšinu svojho majetku, zbalil si batoh a vydal sa do sveta. Táto zmena neprišla prirodzene, naštartoval ju u mňa rozchod z vtedajšou dlhodobou priateľkou. Odrazu som bol slobodný a koľajnice už neboli také zrejmé a jednosmerné, naskytli sa nové, alternatívne štreky, z ktorých som si vybral.

Ty už to zmýšľanie máš, keďže čítaš môj blog a tento článok, takže nepotrebuješ nejakú životnú udalosť ako rozchod či chorobu a pod. Si tu, uvažuješ o tom, že chceš niečo v živote zmeniť, no nevieš ako na to.

Ale samotná zmena zmýšľania nie je postačujúca. Je veľmi dôležité si uvedomiť: „Tento životný štýl nie je to, čo chcem, chcem to zmeniť“. Ale toto rozhodnutie samo o sebe ti nedá čas a energiu potrebnú na uvoľnenie mysle a nájdenie nových riešení.

Čo ti naozaj pomôže nájsť nové schopnosti a spôsoby, ako fungovať a uživiť sa v dnešnom svete, čo pomohlonajdi-svoj-potencial-po-svete-po-svojom aj mne, je eliminácia každodenných rušivých faktorov. Eliminácia všetkého, čo ťa vyšťavuje a odoberá energiu potrebnú na čerstvé zmýšľanie. Eliminácia všetkého, čomu dnes venuješ väčšinu svojho času a energie. Získaš takto nadhľad a voľnú myseľ pre kreatívne zmýšľanie.

Vyber sa von zo svojej rutiny a naozaj odhalíš svoje schopnosti a potenciál.

Teda eliminácia / zníženie stresu a povinnosti z práce a každodenných starostí.

Akonáhle som odišiel z dennej rutiny, zanechal za sebou pracovné povinnosti a zredukoval bežné starosti, začal som voľne uvažovať a dostávať nápady. Stretol som ľudí, ktorí ma inšpirovali z úplne iného smeru, ako ľudia v práci, ktorí majú zhruba rovnaký cieľ. Moju myseľ už nezaťažovali pracovné povinnosti od 7:00 do 18:00, z ničoho nič som mal aj celé dni na filozofovanie, bádanie, objavovanie, inšpirovanie sa, čítanie a skúšanie nových vecí.

Niektoré starosti nevieš eliminovať – ako nákupy jedla, alebo ti na cestách pribudnú nové – ako rozhodovanie kam budeš cestovať, ako a kde budeš bývať. To ale bude stále menej, ako každodenné starosti v zabehnutej rutine doma. Na cestách nebudeš musieť upratovať, starať sa o inkaso, nebude ťa trápiť koľko programov má káblovka. Postaráš sa o základné veci – strava, bývanie, preprava, a zvyšok času máš na seba.

Čas, slobodný / voľný čas je oveľa cennejšie, ako istá výplata každý mesiac. (Ak teda uvažuješ o zmene. Ak je pre teba priorita práve tá výplata, tak čítaš zlý článok a blog ;). S časom vieš nájsť svoje možno ešte neobjavené talenty, vieš sa vzdelávať oveľa hlbšie a rýchlejšie, vieš tieto vedomosti hneď otestovať v praxi a vieš skúšať a robiť chyby – a posúvať sa takto ďalej.

Bez tohto času to skrátka nespravíš.

Preto ak naozaj chceš zmeniť svoj život, skús tento krok:

Prestaň robiť to, čo ti dnes zaberá najviac času a energie a zmeň svoje prostredie.

Čo to znamená v praxi? Je to na tebe, napríklad:

  • ak to práca povoľuje, zober si neplatené voľno na niekoľko mesiacov

  • ak to práca nepovoľuje, tak sa na tú prácu vyser – daj výpoveď a nájdi si potrebný čas. Prinajhoršom sa vrátiš o niečo múdrejší a nájdeš si podobnú prácu.

  • našetri si na niekoľko mesiacov alebo rok života v lacnej krajine a choď tam

  • alebo tieto úspory zober na nejakú chatku v lese, ktorú si prenajmeš za lacno na dlhšiu dobu – taký mesiac sám so sebou a inšpiračnými knihami ti naozaj otvorí oči

  • nemáš toľko úsporov? Skús ísť niekam ako dobrovoľník a získaj ubytovanie a stravu za niekoľko hodín práce, zvyšok ostane pre teba

Možností je veľa – dôležité je urobiť tento dôležitý krok.

Nemôžeš predsa od života čakať veľké zmeny, ak ty nespravíš tú prvú.

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma