Ako v Grécku ušetriť a vidieť viac 7


Tento rok som v zime neušiel nikam do teplých krajín, tak ma už aj s priateľkou začínali svrbieť nohy. Povedali sme si, že v apríli niekam pôjdeme, aby sme trochu utíšili smäd po cestovaní. Nakoniec sme si zvolili Grécko – pomohlo aj to, že sme našli spiatočnú letenku za 50 EUR. Rozhodovali sme sa napríklad medzi Sri Lankou, Gréckom, Indiou. Každá cesta mala nejaké nevýhody a nevýhody – víza v Indii, drahé letenky na Sri Lanku, no zároveň lacnejší život tam. Vyhralo ale Grécko – mali sme 3 týždne a povedal som si, že letieť na Sri Lanku či Indiu na tri týždne sa neoplatí.

Spravil som ale amatérsku chybu – pozrel som si zhruba ceny života v Grécku cez numbeo.com, no nepozrel som si iné blogy a konkrétne ceny za ubytovanie či stravu. Myslel som si aj, že kvôli kríze bude Grécko o ateny grecko ubytovanie6trochu lacnejšie (čo som kdesi aj čítal), no nebolo to tak. Pristáli sme v Aténach, ubytko sme si našli cez AirBnB, jedno z najlacnejších (25 EUR v centre – časť Plaka), lacnejšie ako hostely v okolí. Dobrý začiatok, aj keď sme sa až na mieste dozvedeli, že naša izba je v podzemí a kúpeľňa je robená pre hobitov.

Ale nevadí, boli sme v centre diania, za menej :). No Atény samy o sebe sú veľmi drahé, takže sa nám začali náklady na osobu na deň pekne navyšovať. Hoci som tomu nepomáhal tým, že som akosi pozabudol na cestovateľský spôsob života, a správal som sa ako turista – svedčí o tom 5 EURové pivo (ktoré ani nebolo nijako špeciálne, len obyčajná 12ka…), ktoré som si dal.

K tomu ešte večera v reštaurácii a už sme boli niekde nad 50 EUR na osobu na deň. Priateľka Gabča si to uvedomila skôr ako ja a volala na poplach – ďalších 19 dní pri takýchto nákladoch nedáme. Tak sme začali uvažovať o alternatívach. Ubytovanie sme museli platiť, stan a výbavu na spanie vonku sme nezobrali. Mali sme so sebou len malé ruksaky na ľahké výlety. Kde sa ešte dá šetriť? Na cestovnom, na jedle a alkohole. Tam to nebol problém – prestali sme jesť v reštauráciách, nakúpili si jedlo v obchode a zjedli ho vonku na lavičke. Skvelá “fazolakia” v konzerve za 2 EUR nasýti dvoch :). Alebo miestne vínko, liter a pol za 3 EUR. Čo sa cestovného týka, tak sme si vyskúšali stopovanie kde sa dalo – prešli sme asi 300 km bez problémov (z Pantaleimonas na severo-východnom pobreží, cez Meteoru, až do Ioanniny na severo-západe).

No tam nastal ďalší problém – Ioannina a jej okolie, celá oblasť Epiros je hornatá, počasie je tam chladnejšie (boli sme v Apríli, kedy sú dni teplé, ale noci ešte chladné – najchladnejšia bola niekde medzi 5-7 stupňov). A hromadná doprava tam je veľmi sporadická. Takisto aj počet áut. Stopovanie teda nedávalo až taký zmysel, hlavne bez stanu a výbavy, ak by nás prekvapilo zlé počasie.

Takže dilema – ako stále šetriť, no zároveň vidieť viac, ako len obmedzené trasy autobusom? Hmmm… čo tak vyriešiť hneď obidva problémy naraz?

Ako v Grécku vidieť čo najviac a zároveň ušetriť? Prenajmi si auto, v ktorom budeš zároveň aj spať.

prenajom auta v greckuPrenájom malého auta nájdeš za 20 EUR na deň. Pre dve osoby to je teda 10 EUR na deň za ubytovanie a prepravu, a to nielen hociakú prepravu – ideš kam chceš, kedy chceš, zastavíš kde chceš, prespíš kde chceš. Keď si to porovnáme s predošlými nákladmi – minimálne 20 EUR/deň na ubytovanie + nespoľahlivá a drahá preprava (asi 10 EUR na 100 km autobusom, no je ťažké sa dopátrať kedy aký autobus ide kam a nechodia na miesta, ktoré chceš vidieť).

Samozrejme do toho sme si započítali ešte benzín, no ten stojí asi toľko, ako u nás. A taký Fiat Panda toho nezožerie veľa…

Akonáhle sme zasadli do nášho tátoša a spravili niekoľko kilometrov, uvedomili sme si, aká to je výhra – sme úplne slobodní – ukážeme prstom na mape a ideme tam. Nájdeme niečo lepšie po ceste? Zastavíme tam. Nakúpili sme si viac jedla dopredu, konzervy, ovocie, zeleninu, orechy, alobal (zemiaky v pahrebe, živánska na pláži…) a boli sme pripravení. Takto sme objavovali západné pobrežie Grécka 7 dní, potom ešte 3 dni juh, pod Aténami. Náklady na osobu sa nám znížili niekam na 25 EUR na osobu, priemerne za celé Grécko, aj s prehnanými Aténami to bolo 33 EUR na osobu/deň. Nie je to najlacnejšie, ale videli sme toho toľko, že to naozaj stálo za to.

Našli sme odľahlé skryté pláže, kde sme boli len my, piesok a západ slnka, prešli sme nejakých 1000km cez hory, pobrežia, pláže, odľahlé dedinky a mestečká. Z navštívených oblastí odporúčame Pantaleimonas na severo-východe – tradičná dedinka pod Olympom, hoci turistická, ale mimo sezónu tam je prázdno a máš to viac pre seba. Meteora je určite najvyššie na rebríčku miest, ktoré musíš navštíviť, takisto ako aj jazdenie autom cez hory Epiros, objavovanie starých mostov a zaspatých dedín. Najviac nás ale bavilo objavovanie pobrežia – malých pláží, ktoré niekedy ani nemali meno, no práve preto sme ich mali len pre nás.

Cestovanie prenajatým autom s tým, že v ňom aj prespávaš môžem len odporučiť – hlavne ak ste dvaja (pre jedného to nie je až také lacné, viacerí sa v ňom vyspia ťažko).

Ale hlavne, je to skvelý spôsob ako vidieť viac a zároveň ušetriť. Len si pred cestou ešte pozri, či náhodou niekde nebolo zemetrasenie a neprepadla sa časť ostrova aj s cestami, aby si na to neprišiel náhlym pribrzdením 3 m od priepaste, ako my :).

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma