Vegánstvo – prečo a ako na to 19


Tento článok je už trochu starší – radšej si pozri moju stránku venovanú vegánstvu www.veganstvo.org, ktorú dopĺňame pravidelne.

Alebo www.menejmasa.sk ohľadom výhod jedenia menej mäsa.

Vegánstvo – ako to funguje, ako ľudia prežijú bez jedenia mlieka, mäsa, syra a žiadnych iných živočíšnych produktov?Ako najlepšie začať? Čo vitamíny a proteíny? Tieto a veľa ďalších otázok sa ma spýtalo už veľa ľudí, tak tento článok nebude o cestovaní, ale o vegánstve. Nakoniec, tieto životné filozofie majú veľa spoločného.

“You must be the change you wish to see in the world.” — Gandhi

veganstvo

Nevieš čo je vegánstvo? V skratke, je to životný štýl, alebo filozofia (nie len diéta), kde človek neubližuje svojou existenciou iným bytostiam – tvorom. Je to o spolunažívaní so všetkými tvormi na tejto planéte. Na vyššej úrovni, je vegánstvo o rešpekte prírody, tvorov, nášho prostredia. Ale bežne sa rozumie ako životný štýl, kde človek neje a nepoužíva žiadne produkty, ktoré obsahujú živočíšne ingrediencie (na výrobu ktorých musel zomrieť alebo trpieť nejaký živočích).

Vegánstvo nie je teda len diéta, ale životný štýl, ktorý ti otvorí škálu poznania, čo sa týka zdravej výživy a zdravého života, budeš sa cítiť zdravšie, lepšie po fyzickej a psychickej stránke.

Viac o tom si prečítaj na stránke venovanej vegánstvu – Veganstvo.org.

Ešte chcem dodať, že nemám rád škatuľkovanie do pojmov – mám svoj životný štýl, ktorý rešpektuje zvieratá a prírodu, to stačí. Ale na jednoduché vysvetlenie pre iných, je ľahšie povedať „som vegán“, takže to tu budem robiť takisto.

Prečo sa stať vegánom?

Ako dosiahnuť finančnú slobodu dlhodobo.

kruta produkcia masa veganstvoTo, že jedenie mäsa spôsobuje utrpenie a bolesť miliónov zvierat (7 biliónov ľudí zabije a zje ročne vyše 50 biliónov zvierat na stravu), je zjavné – musíš niečo zabiť, aby si mal mäso. V dnešnej dobe to je ešte horšie, pretože masová produkcia so zvieratami jedná ako s produktami, nie bytosťami, ktoré cítia bolesť a strach. Takže nejesť mäso = nepodporovať zabíjanie nevinných zvierat.

Nejedenie iných zvieracích produktov, ako mliečne produkty, vajcia, majonéza – málo ľudí vie, že produkcia mlieka a vajec spôsobuje také isté utrpenie pre zvieratá, ako mäsová výroba. Vedel si, že pri výrobe vajec, kde sú „užitočné“ len sliepky, sa kurčiatká kohúty po vyliahnutí hodia na pás a zaživa pomelú v obrovskom mlyne na mäso? To tvorí zhruba 50% vyliahnutých kurčiat. Tieto sa do štatistík ani nedostanú, bilióny životov ročne. Kto nám dal právo rozhodovať, ktorý tvor bude žiť a ktorý nie?

Pri výrobe mlieka sa krava násilne oplodňuje párkrát ročne. Po tom, čo porodí teliatko, ho zoberú (a väčšinou pošlú na výrobu mäsa, ani nevyrastie, spravia sa z neho stejky ešte kým je mladé a „mäkké“). Kravy majú na dojenie mašiny, sú zamknuté v klietke a málokedy vidia denné svetlo, alebo majú nejaký pohyb.

Ale znižovanie utrpenia zvierat nie je jediným výsledkom vegánstva. Takisto je to zdravšie pre tvoje telo, myseľ i dušu. Budeš sa cítiť zdravšie, štastnejšie, aktívnejšie.

Pozri si toto video o zákulisí masovej produkcie mlieka a mäsa.

Ďalej tu je produkcia kože, kožuchov, testovanie na zvieratách v kozmetike, na výrobu liekov atď.

Vegán žije životom, ktorý nepodporuje tieto choré výplody konzumeristickej spoločnosti. Nič nám nedáva právo narábať s inými tvormi, akoby tu boli pre nás. Je to ich zem, tak ako naša, my nie sme o nič lepší a dôležitejší.

veganstvo potravinovy rebricek

Veľmi odporúčam pozrieť si video od Gary Yourofsky (české titulky) o vegánstve. Alebo Earthlings, jeden z najlepších dokumentárov o vegánstve a o masovej produkcii mäsa a mliečnych výrobkov.

Ale nie je človek mäsožravec?

Nie. Detailnejšie ysvetlenie nájdeš v článku „Človek nič živočíšne nepotrebuje“ na stránke Veganstvo.org. Anatomicky, sme viac bylinožravce, ako mäsožravce.

Človek je bylinožravec, stali sme sa všežravcom počas evolúcie, pretože je to jednoduchšie a ľudská rasa je od prírody lenivá. Ale môžeme naozaj odôvodniť zabíjanie a utrpenie biliónov tvorov ročne, len lenivosťou?…

Odkiaľ potom dostanem vitamíny a proteíny?

Typická historka, ktorá pletie veľa ľudí, je, že na to, aby sme prežili, potrebujeme mäso a živočíšne produkty.

„Pi mlieko pre silné kosti.“ – pretože obsahuje kalcium. Vedel si, že mandľové orechy, rebarbora, špenát, typy kapusty a brokolica majú viacej kalcia ako mlieko? Takže si zabezpečíš viac kalcia a menej tukov jedením týchto, a to všetko bez utrpenia zvierat v zákulisí.

Ako sa všetky tie vitamíny dostávajú do mäsa? Zvieratá jedia zeleninu. Tak prečo si filtrujeme naše vitamíny cez zvieratá? Všetka produkcia zeleniny a obilia, ktorou kŕmime zvieratá, ktoré potom zjeme, by nasýtila celý svet niekoľkokrát dookola.

Proteíny – na mäsovej diéte dostávaš príliš veľa proteínov a tukov. Preto je celý svet každý deň tučnejší. Dnes si nikto nemusí nič uloviť, pásť, chovať, všetko je pekne zabalené, pod červeným svetlom v supermarkete, alebo v krabici od Mcdonaldu, a pekne si to spapáme na gauči, bez pohybu. Jasne, nie všetci, ale čím ďalej, tým viac ľudí to robí takto. Pozná niekto film „Idiocracy„? Skvelá paródia, presne na túto tému.

Z rastlinnej diéty dostaneš toľko proteínov, koľko tvoje telo potrebuje. Stačí jesť celozrnné jedlá, fazuľu, šošovicu, cícer, quinoa alebo orechy pravidelne.

Čo sa týka iných vitamínov a prvkov, ktoré potrebujeme, vegán si musí byť vedomý čo kde dostať. Každé jedlo (fazuľovité, ryža, zelenina, semiačka, orechy atď) obsahuje isté typy vitamínov a neobsahuje iné, tak je potrebné si ich dobre pomiešať.

Najväčším problémom pre vegánov je získavať vitamín B12. Ten sa dnes dá získať jedením istých typov morských rias, alebo je obsiahnutý v cereáliách (väčšinou to je napísané na krabici), vitamínových tabletách, dá sa požiadať od lekára – ročná injekcia.

Viac o tom na stránke Veganstvo.org.

Ako začať?

Najlepšie je začať prieskumom. Prečítaj si knihy a webstránky o vegánstve, o výžive, aby si vedel, čo to obnáša, prečo to robíš a do čoho sa púšťaš. Musíš si nájsť svoj vlastný dôvod, prečo chceš byť vegánom, svoju motiváciu. Bez motivácie to je ťažšie, ale ak máš na to svoj dôvod, ktorý je prepojený s tvojimi životnými hodnotami, tak to je potom oveľa ľahšie.

Pozri si toto video o zákulisí masovej produkcie mlieka a mäsa.

Pozri si film Earthlings. V menu si vyber české titulky.

Pozri si prezentáciu od Gary Yourofsky (české titulky)

Niekto ti povie, že si skús vegetariánstvo a potom vegánstvo – to je taký pomalší a miernejší spôsob, ako na to. Ja som to spravil takisto – najprv som o vegánstve ani neuvažoval, len som sa dal, asi pred 5 rokmi na vegetariánstvo. Potom som ale začal veľa čítať o utrpení pri výrobe mliečnych produktov a vajec a povedal som si, že aby som žil podľa svojich princípov, tak vegetariánstvo nestačí.

Alebo si to skús na mesiac – budúci mesiac si daj za úlohu žiť ako vegán. Začiatok môže byť ťažký, ale po určitom čase sa začneš cítiť svieži, zistíš čo variť (naučíš sa variť oveľa viac), naučíš sa viac o zdravšom životnom štýle. A po mesiaci, uvidíš či to je pre teba.

Nie je na to žiadny recept, ako „deň 1, sprav toto, deň 2 sprav tamto“, základ je poriadne sa o tom informovať a potom si to vyskúšať. Možno to bude ľahšie, keď si to skúsiš s niekým vo dvojici.

Prestaň jesť mäso, a všetko o čom vieš, že obsahuje mlieko, vajcia a podobne. Budeš prekvapený, koľko produktov, ktoré sa zdajú byť čisto so zeleniny, obsahujú mlieko, živočíšne tuky a podobne. Začni čítať ingrediencie na všetkom čo kupuješ. Začni variť viac pre seba, experimentovať v kuchyni. Prestaň kupovať kožené výrobky. Prestaň používať nadbytočné množstvo kozmetiky – odkedy naše telo potrebuje byť pokryté krémami, šampónmi, voňavkami a neviemčím? Prežili sme tisícky rokov bez toho. Použi len to, čo naozaj vidíš za nutné.

Čo sa varenia týka, v google si nájdeš vegánske recepty. Začni variť jednoduché, a postupom času sa zdokonalíš a začneš vyvárať ako šéfkuchár.

Ak ťa zaujíma viac, pridaj sa na moju stráku o vegánstve na Facebooku – VeganSlovakia.

Na cestách je to trochu ťažšie, pretože človek je stále v novom prostredí a nevie, kde si vegánske veci kúpiť, ale zelenina sa dá kúpiť všade. Napísal som o tom vo viacerých článkoch – ako byť vegánom v krajinách južnej ameriky.

Doma je to jednoduchšie – akonáhle si zistíš, kde si môžeš nakúpiť potrebné ingrediencie na varenie, tak si už život potom vieš zariadiť.

Na začatie tu máš niekoľko odkazov, ktoré ti pomôžu:

Rôzne jedlá a obsah živín

Vytvoril som si tabuľku, na aké vitamíny si mám dávať bacha, a kde ich dostať, určite sa ti zíde.

Vegan Society má veľa užitočného infa.

Prečítaj si knihu The China Study (Čínske Štúdium) – kde autor spravil veľa testov ohľadom mäsovej a vegánskej diéty.

Vegánstvo nie je len o diéte – je to nový, čerstvý pohľad na svet. Zdravší životný štýl. Ako vegán, športujem viac, som si viac vedomý čo dávam do svojho tela, nejem žiadne umelé, zprocesované jedlá, vnímam a rešpektujem svoje okolie viac a to všetko ma robí pokojnejším, šťastnejším a vyváženejším človekom.

Samozrejme, je to tvoj život, tak si to prispôsob ako chceš. Vegánstvo nie je o pravidlách (teda aspoň pre mňa nie). Tak ako každá filozofia – zober si z nej to, čo dáva zmysel.

Pre mňa je to hlavne o utrpení zvierat. Takže keď za jedlom nie je utrpenie zvierat, tak to zjem. Napríklad také vajce od sliepky, ktorá si behá vonku, žije normálny slepačí život a nezabije sa kvôli mäsu. Takéto vajce zjem.

Veľa vegánov je viacej striktných, nedotknú sa ničoho zo zvieraťa (čo tiež dáva zmysel – také vajce je vlastne menštruácia sliepky….). Ale ja to robím len kvôli utrpeniu zvierat.

A čo má vegánstvo spoločné s cestovaním? Zamysli sa – je to o rešpekte ostatných bytostí, nášho prostredia, spolužití a pomáhaní ostatným bytostiam.

Ak máš ďalšie otázky, rád ti na nich odpoviem, len zanechaj komentár!

Ako si môžeš privyrobiť na viac cestovania alebo čohokoľvek chceš 😉 Klikni na obrázok, dozvieš sa viac.


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 myšlienky “Vegánstvo – prečo a ako na to

  • Lienocka

    Ahoj Lukáš,

    pridám len pár viet, ktoré sú dôležité pri premýšľaní o vegetariánstve/vegánstve.

    “ Je všeobecne uznávaná teeória, že to boli predovšetkým živočíšne bielkoviny, ktoré sa podieľali na premene opice na človeka dnešného typu.“

    Ak sa na túto problematiku pozrieme z hľadiska náboženského:
    kresťania: Nový Zákon povoľuje jedenie zvierat (Rim 14, 14-23, Kor 8, 1-13), ale platí i Starý zákon: Spravodlivý cíti so svojím dobytkom, ale vnútro svojvoľníka je neľútostné.
    budhisti: vegánstvo a vegetariánstvo je najviac rozšírené medzi ľuďmi žijúcimi v celibáte – kt.nemajú potomstvo.

    Etika chovu zvierat: L.Jebavý:
    „Človek zvieratá nestvoril a nemá etické právo ich hubiť a ničiť ale prislúši mu sa o ne starať a chrániť ich.“
    “ Vzniká otázka, prečo sa má človek starať o zvieratá a prečo sa k ním nesmie správať kruto. Častým argumentom proti krutosti k zvieratá je , že činí človeka hrubým a vedie k hrubosti voči ľuďom. Tento argument sa objavuje už u Tomáša Akvinského a rady neskorších filozofov (I.Kant). Podľa mnohých dnešných etikov však nevystihuje podstatu utrpenia sposobeného zvieratám. Trpí nejaká bytosť – nie je dovod aby sa jej utrpenie nebralo v úvahu.
    Tvrdia ale odporcovia konzumácie zvierat, že sa jedná o povýšenosť ľudského druhu (specisismus) zakladá sa táto ich námietka na meznalosti podstatného rozdielu medzi človekom a zvieraťom (napr.právne ustanovenie, legislatíva, abstraktné a zároveň konštrukčné myslenie…). Nie je uznávaný tento rozdiel, nie je dôvod uznávať ani rozdiel medzi rastlinou a zvieraťom. I rastlina má záujem dostať sa na svetlo, zachovať sa a byť zachovaná.
    Je teda oprávnené používať zvieratá k zaisteniu výživz alebo k výrobe odevov. Naproti tomu odporuje ľudskej dostojnosti nechať zviera trpieť a beyohľadne nakladať s jeho životom.
    Zvieratá má mať človek rád, ale nemajú byť predmetom takej lásky, aká prináleží iba ľuďom.
    Ochrana zvierat nesmie byť založená na ľudkom zľutovaní alebo sympatiách, ale starať sa o zvieratá správne, musí byť považované priamo za morálny záväzok“

    Treba podporovať chovy, kde nechodchádza k týraniu zvierat.
    To znamená – treba podporovať domáce, malé chovy, kde majú zvieratá k svojmu životu všetko potrebné k welfare chovu (sloboda od bolesti, hladu, smädu…).

    Vegánstvo a vegetariánstvo podporujú poškodzovanie ekosystémov viac ako ekologický mäsožravci.
    K eróziám nedochádza na farmách so živočíšnou produkciou, ale na farmách, jednostranne orientovaných na oblininy.
    K rúbaniu dažďových pralosov nedochádza kvôli nedostatku plochy pre chovy, ale kvôli nedostatku plochy pre pestovanie paliem a plantáží sóje.
    Tak ako sú škodlivé veľkochovy zvierat, tak sú škodlivé i veľkopestovárne rastlín.
    Ekologicky najvýhodnejšie pre našu Zem (a i pre zachovanie chovaných plemien zvierat, ktoré inak vyhynú 🙂 tak ako všetko čo sa nechová pre úžitok – lebo kto bude doma chovať 100 prasiat len tak pre záchovu génov??? 😀 ) sú ekologické zmiešané obhospodárovania pôd = chov zvierat, kt.sa pasú (a zároveň hnoja pôdu) a násl.pár rokov pestovania na danej pôde,,, a znovu pasenie a potom pestovanie a tak stále dookola 🙂 samozrejme bez škodlivých chem.l (čo je ďalšia kapitola – hromadenie pesticídov na poliach po 10r.pestovania sóje – lebo „sme vegetariáni a potrebujeme sójuuuu“ 🙂 )

    To je všetko … zatiaľ 🙂

    • Lukas Cech

      Ahoj Lienocka, dakujem za tvoj nazor. Vela argumentov napr. ze dazdove pralesy sa vyrubuju nie kvoli velkochovom ale kvoli soji a ine na tuto temu su nespravne alebo si zle interpretujes informacie – kam myslis ze ide vsetka ta soja? Kravam a inym zvieratam vo velkochovoch. A chovanie zvierat v klietkach a ich zabijania ako sposob na zachovanie druhov ani za argument nepovazujem, verim ze vidis jeho slabost aj sama. Ak by sa tych zvierat spytali, ci preferuju kratky zivot v klietke a nasilnu smrt na zachovanie ich druhu, asi by sa nehrnuli do bitunkov.

      Vela toho o com pises som pokryl v detailoch na veganstvo.org, aj argumenty ohladom zivocisnej vs rastlinnej vyroby, pozri si hlavne sekciu fakty, kde popisujem detailne vsetky tvoje hlavne argumenty.

      Lukas

  • If.

    Ahoj Lukáš!
    V prvom rade sa Ti chcem poďakovať, že si vegán a tak prispievaš k lepšiemu životu na tejto našej krásnej Zemi rovnako, ako ja. Stala som sa vegánkou pred dvomi rokmi a som presvedčená o tom, že nič lepšie ma v živote nemohlo stretnúť a verím, už ani nestretne. Od útleho detstva milujem zvieratá bez rozdielu a už aj z toho dôvodu odpovedám ľuďom, ktorí sa ma pýtajú PREČO som vegánkou, vetou: „Lebo nejem ZVIERATÁ.“ Veľa z nich je zaskočených mojou odpoveďou, ale aj naďalej ju používam, pretože viem, že aj keď na vegánsku stravu väčšina z nich nikdy neprejde, aspoň sa nad tým zamyslia – pretože pre nich je (tak, ako pre mňa nieje), rozdiel medzi: ´Jesť mäso´ a ´Jesť zvieratá.´ Prvý rok môjho vegánstva som bola zapálená bojovníčka, ktorá chcela zmeniť každého človeka, ktorého stretla, na vegána. Stretla som sa s veľa hlupákmi, ale aj inteligentnými ľuďmi, rozhovor s ktorými ma veľmi obohatil a posunul ďalej. Teraz po pár slovách týkajúcu sa tejto témy s neznámymi ľuďmi viem, kto naozaj CHCE niečo o tom počuť – má záujem niečo sa dozvedieť. No a potom sú tu samozrejme tí moji obľúbení – „všadesombolvšetkosompočulvšetkosomvidel“. Ľudia, ktorí so mnou začnú rozhovor za jediným účelom – uraziť ma, zosmiešniť, alebo v mojich slovách nájsť jediné slovíčko, len aby mi mohli skočiť do reči a vykríknuť: „Vidíš! TERAZ si si nasrala do huby!“ Tí sú pre mňa podstatní asi ako hovno na podrážke, ale z času na čas ešte príde taká „svetlá“ chvíľka, kedy sa celé hodiny dokážem biť za svoj názor a keď je to (podľa mňa) nevyhnutné, kričať a búchať po stole, že ´keby bol každý taký, ako ty, ani nechcem vidieť, kam by sme to my – „úžasní ľudia na vrchole potravinového reťazca“ – dopracovali´..
    Páči sa mi Tvoj názor, že každý to „svoje“ vegánstvo berie tak inak, aj keď len ´o milimeter´. Pretože poznám vegánov, ktorí nefajčia (aby neznečisťovali ovzdušie), nepijú a podobne, ale ja si rada plesknem zopár borovičiek, zalejem to pivom, a keď je príležitosť, holdujem aj ľahkým drogám. A potom prídem domov a navarím si pre mňa najlepšie jedlo na svete, ktorým nikomu neublížim. Nevidím na tom nič zlé, lebo ten môj názor je o tom, že Pokiaľ neubližujem zvieratám (nepoužívam kozmetiku na nich testovanú, nejem produkty z nich, a ani nie som z tých krásavíc, ktorým visí v skrini nejaký ten „myší kožíšek“ a čiapka z polárnej líšky..), som šťastná.

    No ale chcem sa ťa spýtať na jednu otázku – zjedol by si mäso z človeka? Lebo úprimne? Ja áno.

    • Lukas Cech

      Ahoj If!

      dakujem za hodnotny komentar! 🙂 Mas pre ludi dobru odpoved, kratka, ale vystihuje podstatu.

      hehe, s temou kanibalizmu casto vtipkujem ked sa ma pytaju na jedenie masa. Ale ak mam odpovedat seriozne, tak jasne ze nie – okrem toho, ze nie je spravne jest ziadneho tvora (ci zviera, ci clovek), tak tam je aj dalsi moralny dovod – jedenie vlastneho druhu. A navyse aj zdravotny dovod – lahsie sa sirenie virusov (ako to dopadlo ked krmili kravy kravami v UK = GCSE = sialene kravy). A v poslednom rade – kto by chcel jest take chore a nezdrave maso 🙂

      Nie je to len o povode masa, ale stale tam je viac faktorov…

      nech sa ti dari obracat svet k lepsiemu!
      Lukas

      • Petra Drzewnioková

        Ahoj, suhlasim se vsim co tu pises,….jen mala pripominka: tim GCSE si nemyslel BSE (Bovinni spongiformni encefalopatie)? Protoze tomu se rika nemoc silenych krav, a nespusobuji to virusy ale priony (infekcni protein). Onemocneni se siri zkrmovanim masokostni moucky, ktera obsahuje infikovanou nervovou tkan. Stejne tak existuje podobne onemocneni selem (FSE) a u lidi kanibalistu (Creutzfeldt-Jakobova nemoc). To jen pro doplneni.

        • Lukas Cech

          Vdaka za doplnenie, vidim ze sa v tom vyznas, no ja som sa tiez sekol v akronyme – GCSE s tym naozaj nema nic, je to BSE :D.

          Virus je u mna len laicke pomenovanie vsetkeho co sa prenasa pri BSE a krmeni tvorov ich susedmi.

  • Veronika

    Zdravím!
    Super článok. Uz dlhsie premýšlam o vegánstve ale neviem, či je to dobré v období dospievania myslim od tych 12 az napr. 15 rokov. Radila som sa s rodicmi ale niesu velmi nadceny, zevraj v tycto rokoch urcite nie.. Je to prabda alebo to nijak neovplivni rast a vyvoj?

    • Lukas Cech

      Ahoj Veronika,

      vdaka za komentar! Je skvele ze mas zaujem o tuto temu a ze sa o nu zaujimas uz takto skoro. Nepoznam tvoju konkretnu situaciu, zdravie a pod, takze toto je len vseobecna odpoved – vyvazena veganska strava (teda dobry pomer obilnin, strukovin, zeleniny, orechov a ovocia, B12 doplnok) poskytuje telu vsetky aminokyseliny, vitaminy a mineraly, ktore potrebuje. Ci clovek ma 12 alebo 50 rokov, na tom nezalezi, kym svojmu telu doda vsetko co potrebuje.

      Poriadne si prestuduj nase clanky o vyvazenej rastlinnej strave, o bielkovinach (proteinoch), o B12 – a potom ziskas aj lepsie sebavedomie ohladom veganskej stravy.

      Nech a dari,
      Lukas

  • tatiana

    tak strasne by som chcela byt vegankou, neviem totiz ci to dokazem, maso uz skoro vobec nejem ale mliecne vyrobky to mi bude fest chybat, hlavne jogurty a najma tvarohy drzte palce nech to dokazem ! 🙂

    • Lukas Cech

      Ahoj Tatiana, ale vies 🙂 Nie je to take tazke ako sa zda. Pod kazdym syrom si predstav kravy zavrete bez slnka s masinami na vemenach a ich teliatka niekde v klietke na inom konci krajiny…

      Tiez som bol velkym milovnikom syra ale ked si precitas, aky nezdravy je a odkial pochadzas, nebude ti chybat. A ked najdes ine skvele jedla, tak ani tolko.

      Verim, ze nebudes mat problem, dokonca si to uzijes – viac o tom, ako na to najdes na veganstvo.org.

      maj sa,
      Lukas

  • Michelle

    Chcela by som poďakovať tejto stránke! Začala som s veganskou stravou už pred mesiacom a cítim sa fresh! Budem v tom pokračovať.., časom som zistila, že vôbec k životu nepotrebujem živočíšne výrobky,ktoré tvorom spôsobujú bolesť, a som veľmi rada 🙂

  • Katka

    Ahoj Lukáš,
    článok je úžasný ďakujem, a pozrela som si už novú vylepšenú webstránku.
    Ja teda premýšľam, že je potreba niečo urobiť s tým konzumným šialenstvom, tiež čo sa týka jedálnička. Videá som si ani nepúšťala stačil mi popisok:(
    Lenže myslíš, že zelenina ktorá sa v mestách dostáva do supermarketov je taka zdravá a plná živín? Podporená hnojivami chemikáliami a čo aja viem čím. Tým nechcem obhavovať „spracovávanie“ mäsa, to nie. Iba skor čakám, že mi povieš, nie zelenina je zdravá nadovšetko nech je vypestovaná ako koľvek:) Po prípade podľa čoho vyberaz čerstvú zeleninu, ovocie…veď ani tá bio zelenina, už nie je biozeleninou.
    Ďakujem velmi
    Katka.

    • Lukas Cech

      Ahoj Kati,

      vdaka za komentar, velmi dobre otazky.

      Jedna sa vlastne o dve rozdielne veci:

      1. Ci jest zivocisnu stravu a podielat sa na utrpeni a vrazdeni zvierat, lebo nie.
      2. Kde najst najzdravsie potraviny.

      Pretoze aj ked niekto je zivocisnu stravu, ma ten isty problem – maso a mlieko je plne antibiotik a inych dopovani, takisto ako zelenina z velkoprodukcie je postrekovana.

      Takze z mojho hladiska, rozhodnutie, ci jest zivocisnu stravu alebo nie, je oddelene. Ak sa clovek zamysli a zisti, ze je moralne spravne prestat jest maso, mlieko a vajcia, tak potom sa moze zamysliet nad bodom c. 2.

      Ja som vegan z hladiska utrpenia zvierat – nechcem sa na tom podielat, takze je 2 bod pre mna druhorady. Kedze cestujem, tak sa mi to miesa – niekedy najdem zeleninu a ovocie od miestnych farmarov, niekedy nie, tak kupim to, ktore je dostupne. Niekedy je tazko povedat kto pouziva postrek a kto nie.
      U nas to je tiez take sede – mozes sa radit BIO znacenim, alebo si skusit najst miestneho farmara, ktory ti zeleninu preda. Zelenina v supermarketoch, hlavne ta lacna, je menej zdrava, ale ja to vidim tak, ze je to mensie zlo. Mozes jest nezdrave a nadopovane maso, a takto podporovat zabijanie zvierat, alebo mozes jest zeleninu, ktora moze byt chemicky osetrena, ale je zdravsia ako to maso a nesposobuje utrpenie. Alebo si priplatis a budes kupovat len BIO. To uz ale s veganstvom nema nic, je to cisto osobne rozhodnutie z hladiska tvojho zdravia.

      Dnes je skoro vsetko masovo vyprodukovane, takze je tazke sa vyhnut vsetkym postrekom a latkam, ktore nechceme konzumovat… To uz je ale o inom, nie o pravach zvierat.

      maj sa,
      Lukas

  • Sima

    Ahoj, chcela by som sa len spytat. V poslednych dnoch som sa rozhodla prejst na veganstvo, pretoze som sa o tom dost vela dozvedela a chcem nejak prispiet k dobru zvierat a vsetkemu zivemu. Neviem vsak ci mozem len tak seknut s jedenim masa a mliecnych vyrobkov, ci sa to neodrazi na mojom zdravi ako sok z toho, ze som to len tak stopla. Vela ludi mi poradilo ist na to postupne ale ja viac uz mlieko alebo maso a podobne konzumovat nechcem. Preto potrebujem poradit ci to mozem stopnut a zacat hned s veganstvom a nahradit si to rastlinnymi mliekami , tofu, sojov a podobne. Alebo mam ist na to postupne a znizovat davky ? Dakujem za pomoc

    • Lukas Cech

      Ahoj Sima, je super ze si sa takto rozhodla!

      Hlavne je, aby si vedela, ktore ziviny a vitaminy tvoje telo potrebuje a aby si si ich zabezpecila v potrebnom mnozstve. Nepoznam tvojzdravotny stav, tak nemozem s uplnou istotou povedat, ze je ok prestat zo dna na den. Ale technicky, ked svojmu telu das to iste mnozstvo vitaminov a zivin, ako predtym, tak by nemal byt problem.

      Tu som si spravil tabulku ktore ziviny telo potrebuje a su najdolezitejsie, v akych mnozstvach (denne) a z akych jedal ich dostanes: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Alommy_MRV2mdFYydzJtZzJ1d3VtNWJiWXRXLTlwZEE&usp=sharing

      Nie je to kompletny zoznam, ale tie najdolezitejsie. Odporucam vela fazule, chickpeas, sojoveho mlieka obohateneho o vitaminy ako B12, sosovicu, celozrnne chleby a peciva, spenat a tmavo zelene salaty, orechy ako mandle, a denne si dopriat slnko na ziskanie vitaminu D :).

      Zalezi to ale od tvojej kondicky, zdravotneho stavu a podobne – ak sa citis zdrava a silna a nemas ziadne problemy, tak by to malo byt ok, ale ak mas nejake zdravotne problemy, tak to skus postupne – vyrad maso, a potom postupne mliecne vyrobky.

      Napis mi na moj email alebo facebook ak si o tom chces viac pokecat, rad pomozem viac.