ČLENSKÁ ZÓNA: Kurz Ako zarobiť 500 EUR+ mesačne písaním PR článkov

6. SEO tvojho webu – získaj čo najviac klientov zdarma


Znalosť SEO (Search Engine Optimization – optimalizácia pre vyhľadávače) je potrebná nielen aby ťa našli potencionálni zákazníci a tvoj web nezapadol prachom (bez platenej reklamy), ale je nutná aj pre napísanie dobrého PR článku. Preto tu naozaj venuj plnú pozornosť mojim radám a ďalším odkazom z tejto sekcie, ale zároveň z vlastnej iniciatívy hľadaj na internete najnovšie SEO poznatky, tipy a triky. Čím viac dobrých informácií si nájdeš, tým lepší budeš. Tým lepšie budú tvoje články a zároveň tým vyššie vo výsledkoch Googlu bude aj tvoj web. Je to jeden z pilierov tvojho úspechu v tomto projekte. Nezaspi – Google sa stále vyvíja a ty musíš poznať najnovšie triky.

Prv si povieme všeobecne o SEO, potom ako si nastaviť svoj web, aby ťa našlo čo najviac zákazníkov zdarma. A nakoniec ako tieto rady aplikovať pri písaní článkov.

Čo je SEO, ktoré sú jeho kľúčové oblasti a čo nie je podstatné (v našich silách zmeniť)

Google prečíta všetky verejné weby na internete – tomuto sa hovorí indexovanie. Zaindexuje ich do svojej databázy, dá im rôzne kategórie, tagy a hlavne – hodnotenie (Google rank). (Internet nie je len Google, no keďže na Googli vyhľadáva okolo 80% všetkých používateľov internetu a ostatné vlastne využívajú veľmi podobný systém, tak budem stále rozprávať o Googli.)

Práve to hodnotenie je tá najdôležitejšia vec pri SEO. To rozhodne z veľkej časti, na akej pozícii sa tvoja stránka ocitne vo výsledkoch Googlu.

Predstav si, že hľadáš nejaké informácie ohľadom písania PR článkov. Si podnikateľ, predávaš ekologické produkty a zdravú výživu. Na tvoj web chodí málo ľudí a ty vieš, že návštevnosť zvýšiš buď platenou reklamou (no to funguje len kým platíš za reklamu) alebo na neho dáš kvalitné texty. Tieto texty prinesú viac ľudí dlhodobo. Lenže ty nevieš písať články pre web, si podnikateľ, ktorý pozná obchodovanie, nie písanie pútavých článkov. Tak sa rozhodneš ísť na Google a začneš hľadať.

Napíšeš „písanie článkov“, čo ti dá veľa výsledkov na rôzne témy. Google nemá dostatočne špecifické požiadavky od teba, tak zo svojej databázy ponúkne širšiu škálu výsledkov. Hlavne výsledky zamerané na ľudí, ktorí hľadajú písanie článkov ako prácu. No uvidíš tam aj niekoľko ponúk na PR články (nie pracovných ponúk, ale ponuka ich tvorby). Aha, už vieš, že ide o PR články, ktoré potrebuješ. Prípadne ti do očí padnú aj SEO články. Tak zmeníš svoje vyhľadávanie na „písanie PR článkov“ alebo „písanie SEO článkov“. Prípadne „lacné PR články“ ak ti naozaj ide o cenu.

Google na základe tvojho vyhľadávania nazrie do svojho indexu znovu a pozrie sa na rôzne kritériá. Presný algoritmus nepozná nikto mimo Googlu, no ide to zhruba takto:

  • aké weby sú podľa ich obsahu najbližšie vyhľadávanej fráze?
  • z týchto webov, ktoré majú to najlepšie hodnotenie?
  • z týchto webov, ktoré majú čo najväčšiu relevanciu = šancu, že je to práve to, čo zákazník hľadá? (koľkokrát sa na nich vyskytuje hľadané slovo či fráza, v akých sekciách, aké bolo správanie predošlých ľudí, ktorým tieto weby ponúkli a pod.)

Podľa týchto výsledkov budú zoradené rôzne weby ponúkajúce písanie PR článkov.

Ponoríme sa trochu hlbšie do detailov daného procesu – ako Google hodnotí weby, podľa ktorých kritérií. Je ich asi 200, ale tie najdôležitejšie sú tieto:

  • Relevancia k vyhľadávanej fráze má daná stránka v sebe presnú hľadanú frázu? V akých sekciách? Je aj v názve domény? Alebo jej časť a koľko krát? Ak sme to už predtým „naservírovali“ iným pre túto frázu, koľkí na ňu klikli? A keď už na ňu klikli, ako dlho na nej ostali?
      • všetky vyššie uvedené otázky Google ukladá pre weby vo forme štatistík – počet klikov, čas trvania návštevy, bounce rate (ak sa ľudia zo stránky len „odrazia“ čiže načíta ju a zistia, že to nie je pre nich, hneď odídu)
      • tu vieš ovplyvniť viaceré štatistiky – koľkokrát máš na webe kľúčovú frázu – odporúča sa kľúčové slová a frázy držať niekde okolo 3% v pomere k ostatným textov stránky.
        • to percento neber úplne vážne – najdôležitejšie je, aby boli tvoje hlavné kľúčové slová či frázy na vrchu rebríčka najčastejších slov / fráz, takto Google kategorizuje weby a ich tématiku. Percento je smerodajné ale nevie sa presne, či tie 3% sú naozaj to správne.
        • Vysoké percento je už ale videné ako „keyword spam“ – spam kľúčových slov, teda ak na svoj web všade hlava nehlava nahádžeš kľúčové slová a tvoria o dosť viac ako 3% textu
  • V akých sekciách – pomôže kľúčové frázy mať v nadpisoch stránok a článkov (najlepšie H1 /heading 1/ ale nepreháňať to, využiť aj H2, H3 atď. ), označené boldom, v popisoch obrázkov. Mieru preklikov vieš ovplyvniť pútavými nadpismi, na ktoré ľudia kliknú skôr, ako na konkurenčné. Pozri si čo ponúka konkurencia na cieľové kľúčové frázy a skús napísať lepšie, pútavejšie nadpisy a popisky. Ako na to nájdeš jednoduchým vyhľadávaním ako toto prípadne ešte viac tipov v angličtine. A odporúčam uviesť tvoju kľúčovú frázu aj do domény. Teda nie www.ferkomrkvicka.com ale www.prclankyferko.com. Ale príliš dlhé názvy môžu byť skôr na škodu, takže sa vyhni www.pisemvelmidobrePRclankyzalacno.com. Okrem toho tiež pôsobia hlúpo, čo nie je dobrý prvý dojem o tvojej prezentácii.
  • Vek domény – čím staršia doména, tým viac informácií o nej Google nazbiera, takže má lepšiu šancu na úspech, ak sú jej štatistiky správne (v porovnaní s novou doménou, ktorá môže mať super SEO, no Google o nej vie menej)
      • toto sa dá len ťažko ovplyvniť, takže sa radšej sústreďme na iné kritériá
  • Vek článkov a stránok (textov) – tu je to pravý opak – lepšie je mať často aktualizované články ako roky staré.
  • Spätné odkazy – koľko webov odkazuje na tvoju stránku? Aké je hodnotenie týchto webov?
      • je rozdiel ak na teba odkazuje nejaká zle hodnotená stránka o konšpiračných teóriách alebo to je sme.sk.
      • ovplyvniť to môžeš dvoma spôsobmi – kúpiš si spätné odkazy – čo sa mi stále zdalo ako zbytočné, pretože Google nie je hlúpy a weby, od ktorých si tieto odkazy kúpiš, už pozná. Takže tieto odkazy môžu mať vlastne aj opačný efekt – zhoršia tvoje hodnotenie, pretože Google si uvedomí, že podvádzaš. Neviem či je to naozaj takto, ale neriskoval by som to. Lepším spôsobom je získanie odkazov tým správnym spôsobom – napíšeš dobré články pre dobré weby, požiadaš o spätný odkaz.
  • Dĺžka článkov – príliš krátke články priam kričia „píšem rýchlo a nekvalitne aby som získal dobrú pozíciu“, takže je lepšie mať dlhšie články, v ktorých bude aj viac rôznych fráz a slov, na ktoré sa Google môže zamerať.
  • Rýchlosť načítavania stránky – čím pomalšia, tým horšie pre zákazníkov, preto ti dá Google horšie hodnotenie. Čím rýchlejšie sa načítava stránka, tým lepšie. Takže optimalizuj obrázky, nepreháňaj to s ich počtom, veľké slidery plné obrázkov síce vyzerajú cool, ale spomaľujú weby. Takisto rôzny grafické fígle s použitím externých javascriptov a pod.
      • tieto stránky ti dajú veľa technických návrhov čo sa dá ešte zlepšiť. Ak nevieš čo s nimi, nevadí, nájdi si niekoho, kto ti spraví profesionálne SEO neskôr, keď sa ti to trochu rozbehne. Tu to už siaha do web dizajnu a o tom tento kurz nie je. Na začiatok ti postačia rady z môjho kurzu, prípadne si nájdi cez Google, ako uplatniť niektoré rady z týchto stránok
  • problém máš, keď tvoj web nedosiahne viac ako 60 bodov alebo percent na týchto stránkach (výsledok bude červenou farbou). Oranžová znamená, že to môžeš ďalej doladiť, no je to ok
  • Originalita – je web napísaný originálne, alebo používa len skopírované a jemne upravené texty iných webov? Takisto sa neoplatí kopírovať vlastné články a kompletne ich duplikovať, či len jemne upraviť.
  • SSL certifikát – Google hodnotí bezpečnejšie stránky lepšie, hlavne ak sú na nich aj platobné brány a iné políčka so senzitívnymi informáciami zákazníkov. SSL sa dá ľahko zakúpiť, no stojí viac ako doména, takže je to na tebe.
  • Responzivita – optimalizácia pre mobilné zariadenia – použi šablónu, ktorá je dobrá aj na mobilných zariadeniach (tablety, smartfóny).
  • Využitie Google Analytics a Google Webmaster Tools – obidve služby sú zdarma, tak ich využi. Nielen ty budeš mať oveľa väčšie info o správaní tvojich zákazníkov na tvojom webe, ale aj Google, čo pomôže, ak ho nastavíš správne podľa ostatných kritérií.
  • Sitemap – keďže použiješ WordPress.com, budeš mať automaticky generovaný sitemap, takže toto je v suchu :). Len si ho pridaj do Google Webmaster Tools. Nájdeš ho zvyčajne pod týmto URL: http://tvojweb.com/sitemap.xml

Ostatné si už preštuduj sám – je ich veľa a niektoré majú len malý efekt, takže venuj sa prv tým hlavným, počkaj mesiac a uvidíš rozdiel v preklikoch, návštevách a pozícii tvojho webu vo výsledkoch. Ak to chceš zvýšiť ďalej, začni sa venovať ostatným kritériám.

Ako to využiť pri písaní kvalitných PR článkov?

Jednoducho – považuj každý článok ako nový web. Vypustíš kritériá, ktoré v tomto prípade nie sú relevantné – vek domény či responzivitu a sústredíš sa na všetky ostatné kritériá rovnako ako pri tvorbe článkov a textov pre tvoj web.

Čiže články by mali mať dobrú dĺžku, relevanciu k opisovanej téme, originalitu či odkazy na zdroje a iné weby – čisto z hľadiska vyhľadávačov – podľa vyššie uvedených popisov k týmto kritériám.

Ale nekončí to tu. Články sa musia aj dobre čítať. Pretože nepozerá na nich len Google, ale aj návštevníci. Tí si nevšimnú percento kľúčových slov, ale určite vedia rozlíšiť nekvalitný článok od dobrého. Takže píš pre ľudí – čo by si chcel čítať ty, ak by si hľadal dané informácie?

Vži sa do roly hľadajúceho – ako by si postupoval, keby si daný produkt / službu hľadal ty? Ktoré články by si preskočil a ktoré by ťa zaujali? Aké nadpisy by ťa zaujali? Aké frázy či kľúčové slová by si používal?

  • ľudia často pridávajú k fráze slovo „cena“ prípadne „cenník“ – pretože chcú hneď vedieť cenu za to, čo hľadajú, chcú takto obísť úvodné a marketingové stránky. Napríklad „písanie pr článkov cena“
  • častokrát pridávajú aj rôzne prídavné mená – „kvalitné PR články“ „lacné webstránky“, „značkové športové hodinky“ a pod.
  • nadpisy by mali spĺňať Google kritériá, no zároveň upútať aj čitateľov, to isté platí pre popisy (ktoré sa ukážu pod nadpisom vo výsledkoch).
  • články by mali zákazníka niekam posunúť – nechať ho s pozitívnym pocitom ako „niečo nové som sa naučil“, „našiel som informácie, ktoré som hľadal“, „už viem viac, čo chcem“ a podobne.

Checklist

  • vieš čo je SEO a prečo je dôležité?
  • poznáš základné kritériá hodnotenia, na ktoré hľadí Google a iné vyhľadávače?
  • ktoré vieš ovplyvniť a ktoré nie?

Vieš už čo robiť, pre koho, za koľko, ako to robiť dobre a získať zákazníkov. Ako ale budeš vedieť, či si úspešný, ktoré oblasti fungujú dobre, ktoré nie a či sa časom zlepšuješ? Na to potrebuješ štatistiky.

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma