ČLENSKÁ ZÓNA: Kurz Ako zarobiť 500 EUR+ mesačne písaním PR článkov

4. Ako si nájsť klientov


Nech sú tvoje služby akokoľvek dobré, na začiatku o nich nebude vedieť veľa ľudí. Predtým než si začneš platiť za reklamu ale môžeš spraviť niekoľko krokov, ktoré ti zabezpečia prvých klientov. A takto vlastne aj peniaze na prvú reklamu. Pretože nie je problém platiť za reklamu, ak to robíš z peňazí zarobených prácou, ktorej reklamu platíš – a kým pomer reklamy a zárobku je akceptovateľný. Teda ak platíš za reklamu napríklad 30 EUR mesačne, no zarobíš z nej 200 EUR alebo viac, je to v pohode. Ale o tom si povieme oveľa detailnejšie neskôr – konverzia, meranie úspechu reklamy, aký je najlepší pomer zárobku vs. nákladov na reklamu atď.

Teraz predpokladáme, že nemáš veľa peňazí na reklamu, takže je na tebe spraviť prvý krok a dostať tvoju ponuku do sveta, medzi potencionálnych klientov. Prejdeme si tie najefektívnejšie spôsoby ako získať klientov bez platenej reklamy.

Spýtaj sa známych.

Naozaj – dnes máme oveľa širšiu sieť známostí ako kedykoľvek predtým – vďaka sociálnym sietiam. Každý z nich má nejakú záľubu alebo biznis, pre ktorý možno budú potrebovať tvoje služby. Prípadne poznajú niekoho, kto to potrebuje. A za opýtanie nič nedáš, len chvíľku tvojho času.

Jednoducho si priprav nejakú jednoduchú správu, ktorú pošleš emailom alebo správami napríklad na Facebooku. Niečo na štýl:


Zdravím Fero,

Rozbieham nový projekt – chcem pomôcť ľuďom a biznisom nájsť a osloviť viac zákazníkov prostredníctvom dobre napísaných článkov pre ich webstránky. Ak niečo také potrebuješ, daj vedieť alebo to posuň svojim známym, ktorí to môžu využiť. Zíde sa to hlavne pri predaji služieb a produktov – napíšem články ohľadom ich zamerania, ktoré google a iné vyhľadávače zaindexujú. Nájde ich takto viac ľudí pri vyhľadávaní na nete. Tieto články zároveň presvedčia zákazníkov, aby si danú vec objednali u tebba.

Ďakujem,


To je všetko – nič formálne, sú to predsa len tvoji známi. Ak poznáš niekoho s konkrétnym biznisom, tak môžeš správu prispôsobiť im – ako tvoje články priamo ovplyvnia ich biznis. Napríklad ak niekto predáva tlač tričiek, tak im uveď príklad týkajúci sa konkrétne vyhľadávania tlače tričiek v praxi. Ako by si s tým pomohol.

Všeobecný text môžeš aj zverejniť ako svoj status.

Nemusí z toho byť nič, ale je pravdepodobnejšie, že z toho nájdeš niekoľko kontaktov a ďalších odporúčaní. U mňa to bolo tiež takto – niekoľko ľudí ma odporučilo alebo si niečo objednalo.

Mám v momente písania asi 3 projekty, pre ktoré hľadám copywriterov. Čiže ak ma máš v tvojej FB sieti a niečo napíšeš, možno to skončí spoluprácou :). Zároveň zverejňujem ponuky na spoluprácu či možnosti na písanie článkov vo FB skupine pre tento kurz (kam si už pridaný ako člen).

Známych môžeš využiť tiež na získanie referencií – môžeš im napísať články zdarma a ak budú spokojní, napíšu ti dobrú referenciu a budeš si môcť pridať ich biznis do portfólia.

Sprav si databázu emailov potencionálnych zákazníkov, a napíš im čo najlepšiu ponuku emailom.

Nižšie nájdeš aj ďalšie metódy, no táto je na začiatok asi najefektívnejšia. Vyžaduje si veľa práce, no má oveľa viac výhod:

 • dá ti aj veľký prehľad o trhu, o typoch zákazníkov a čo si vyžadujú
 • je to dôležitý krok na začiatok, ktorý ťa určite posunie ďalej – aj keď nenájdeš žiadneho zákazníka
 • stále sa veľa naučíš, niektorí ti napíšu prečo nechcú tvoje služby – čo je najlepšia spätná väzba pre ďalšie zlepšovanie tvojej ponuky. Ale je oveľa viac pravdepodobné, že nájdeš niekoľko záujemcov
 • aj keď sa z väčšiny kontaktov nestanú zákazníci pre písanie článkov, neskôr sa z nich môžu stať zákazníci pre iné služby, ktoré možno začneš ponúkať. Jedným z kľúčových majetkov podniku je práve databáza zákazníkov.
 • dozvieš sa čo iné potrebujú tieto firmy, takže budeš mať lepší prehľad o ďalších službách, ktoré môžeš ponúknuť (diverzifikácia je dôležitá – niekto potrebuje článok, iný už texty má, no potrebuje ich upraviť z hľadiska SEO, niekto potrebuje popisky k produktom, iný zasa trefné slogany – ak to vieš urobiť všetko, stúpnu aj tvoje zárobky, hodnotenie a spokojnosť klientov.

Dôležitý je tu pomer – nečakaj, že odošleš 10 ponúk a z toho dostaneš 3 zákazky. Skôr to bude 100 ponúk a z toho možno 3 objednávky. Ale sú to 3 objednávky, ktoré ti dajú peniaze za tvoju prácu a je to tvoj prvý a najdôležitejší krok – je to tvoj úspech. Vypracoval si ponuku, našiel si zákazníkov a niektorí ti už platia. Keď im doručíš to čo potrebujú, vlastne trochu viac a lepšie, určite to bude viesť k ďalším objednávkam.

Nepodceňuj aké dôležité je získať prvú objednávku. Je to naozaj ohodnotenie tvojej snahy – ak ju získaš, vieš, že ideš dobrým smerom. Takže sa neboj investovať veľa hodín do jej získania, do hľadania zákazníkov, ich kontaktov či písania tej najlepšej ponuky.

Zároveň ale neoslavuj hneď po získaní tejto objednávky – ale až po jej úspešnom dokončení a po pozitívnej spätnej väzbe od zákazníka. Len vtedy si uspel (ak získaš objednávku, ktorú odflákneš a zákazník je nespokojný a nikdy si už nič neobjedná, tak si viac stratil, ako získal.)

Ako na to?

 1. Databáza kontaktov zákazníkov
 • v oblasti / kategórii, pre ktorú chceš písať začni vyhľadávať firmy v nej pôsobiace cez Google. Zapíš si ich emaily, typ firmy, a nejako ich kategorizuj. To sa zíde neskôr – je lepšie pripraviť niekoľko ponúk (textov emailu, ktorý im pošleš), podľa toho, do akej kategórie patria. Napríklad – individuál, malá firma, veľká firma. Napíš iný email pre individuálov (iné oslovovanie, menej formálne), ako veľkým firmám.
 • TIP na rýchly zárobok – hľadaj medzi affiliate webmi – teda zväčša eshopmi, ktoré predávajú produkty iných eshopov za odmenu (aj heureka.sk je niečo také). Tie menšie stále hľadajú lacnejšie články, ktoré im privedú potencionálnych zákazníkov. Na Slovensku používajú často sieť dognet.sk(ktorú spoluvytvoril chodelka.sk, ktorý veľa píše o affiliate weboch – na jeho stránkach nájdeš rôzne odkazy na ukážkové weby). Môžu to byť hobby blogy, porovnávače hocičoho – poistenie, letenky, finančné produkty ako kreditky či pôžičky, eshopy, produktové weby (alebo taký eshop pre len niekoľko špecifických produktov. Perlička – rýchly zárobok môžu ponúknuť weby zamerané na predaj prostriedkov pre zlepšenie erekcie – zerex.sk, eraxan.sk, merlix.sk a veľa ďalších – stačí si do googlu zadať „podpora erekcie“. Ja som to nevedel ale oslovili ma potom 2 takéto weby, pre ktoré som písal články za 10 EUR/článok. Len pozor – pri prieskume je lepšie použiť inkognito okno prehliadača, aby vám bežný prehliadač a výsledky nezaplavili reklamy na túto tému. Môže to viesť k trápnym situáciám :D.
 • napríklad ak chceš písať články zamerané na predaj športových potrieb, tak nájdi predajcov týchto produktov – takých, ktorí majú dobré webstránky, no chýbajú im dobré texty alebo aj takým, ktorí už texty majú – možno sa im nový copywriter zíde.
 • hľadaj medzi prvými výsledkami v Googli, ale aj na ďalších stranách – práve tí, ktorí sú na druhej, tretej strane sú tvoji cieľoví zákazníci – vieš im ponúknuť zlepšenie pozície. Tým, ktorí sú už na prvej, tvoje služby asi ani netreba.
 • už keď pozeráš na jednotlivé webstránky aby si našiel ich kontaktný email, tak si všímaj či tam majú nejaké chyby – či vieš odporučiť nejaké vylepšenie. Urob si poznámku do tabuľky pre danú firmu s vylepšeniami. Potom tým, kde máš takúto poznámku napíš osobitný email / ponuku, kde spomenieš napríklad tieto vylepšenie. Dôvod – ukáže im to, že si naozaj strávil čas a zamyslel sa nad tým, čo im pomôže a neposielaš im len spam – hromadnú ponuku
 • čím viac takýchto osobných emailov, tým väčšia šanca na úspech, no zároveň viac práce
  • preto odporúčam zoradiť si potencionálnych klientov podľa tvojho očakávania – kto ťa potrebuje viac a menej, od koho očakávaš pozitívnejšiu odpoveď. A pre tých, kde čakáš pozitívnejšiu odpoveď, ktorí ťa potrebujú viac, napíš osobnú ponuku.
 1. Ponuka – email
 • použi jasný predmet, ktorý ich prinúti kliknúť na email. Nie len „Ponuka písania článkov“, takých majú asi veľa. Lepšie bude tam spomenúť tvoje hlavné silné stránky oproti konkurencii, napríklad, že si spoľahlivý, pracuješ sám a preto rýchlo, bez zmlúv a papierovačiek a pod. Len pozor, je to predmet, takže naozaj krátko a výstižne – jednou krátkou vetou. Možno niečo vtipné – je to test tvojich schopností, keďže účelom toho predmetu je to isté, ako bude účelom článkov, ktoré budeš písať – niečo predať, prinútiť zákazníka kliknúť
 • ak píšeš osobe (nie firme / tímu), tak v predmete spomeň ich meno – „Zdravím Jozef, som copywriter a získam ti viac zákazníkov cez pútavé články ohľadom osobného rozvoja“ – osloví viac ako „Písanie PR článkov„. Predmet by mal byť špecifický pre túto osobu / firmu, nie niečo čo skopíruješ všetkým.
 • text ponuky by nemal byť príliš formálny – si osoba, ktorá ponúka niečo, čo sa im určite zíde, nie si žiadna inštitúcia, tak to aj tak napíš. Samozrejme nie ako keby si písal kamošovi o minulom víkende, no tiež nie podľa nejakých formálnych šablón z netu a hlavne aby to ukázalo tvoju osobnosť.
  • ak si si všimol istú formu komunikácie na klientovej stránke, tak sa jej prispôsob – takto im budeš bližší hneď pri prvej vete (ak píšu web veľmi neformálne, slangovo, tak to sprav aj ty)
 • začni dvoma – troma vetami, čo ponúkaš a prečo si dobrý
 • pokračuj tým, čo je pre klienta dôležité – cena, doba dodania, ako pracuješ
 • pomôž klientovi nejako v tvojom emaili – oddelí ťa to od ostatných, ktorí len robia marketing sebe. Napíš tam veci o sebe, ale zároveň nájdi niečo užitočné ohľadom ich zamerania a spomeň to tam. Určite to ocenia a zapamätajú si teba viac ako ostatných.
 • prispôsob ponuku klientovi – ukáž, že poznáš ich klientov, ich konkurenciu, ich slabé stránky, ich silné stránky – čím viac sa im vieš priblížiť, tým skôr si ťa najmú
 • poriadne si prečítaj ich web a spoznaj ich – čím viac ukážeš, že si si našiel čas ich spoznať, tým viac ukážeš tvoju serióznosť. Nájdi na ich webe niečo, čo si nemusí všimnúť každý a spomeň to – môže to byť niečo užitočné či vtipné, pochvala ich kreativity a pod. Napríklad „Ahoj Jozef, našiel som tvoj článok ohľadom XYZ, ktorý ma zaujal. Myslím si, že rozvinutím témy ABC a zájdením do dalších EFG alebo ASDF prostredníctvom zacielených článkov ti viem získať ďalších zákazníkov. …..“
 • ak ti na nejakom klientovi naozaj záleží, môžeš im priložiť vzorový článok napísaný priamo pre nich – ako ukážku toho, čo pre nich vieš spraviť. Výhody tohto prístupu:
  • ukáže to, že si stojíš za svojimi sľubmi a nebojíš sa to ukázať aj bez platenia
  • ukáže to, že si pripravený spraviť niečo aj bez pláce, aby si získal dobrého klienta
  • ukáže to, že poznáš čo potrebujú
 • pokračuj nápadmi, ako vieš zlepšiť ich web (ak si si robil poznámky v predošlej sekcii a prieskume zákazníkov, tak tam vlož tie konkrétne, ináč sem vlož všeobecné – zlepšenie pozície SEO (konkrétne by si mohol napísať napr., že dnes sú na kľúčové slovo X na pozícii Y a strane výsledkov 2 a ty to vieš zlepšiť na stranu 1 – len pozor aby si nesľuboval, čo nevieš doručiť.). Daj im niečo, čo im pomôže už dnes, aj bez toho, aby ti platili. Toto je založené na princípe, ktorý používa veľa úspešných firiem na predaj – FREE TRIAL – 30 dní zdarma a pod.
 • sústreď sa v emaili na výsledok vašej spolupráce – nie ospevovanie tvojich schopností. Ľudia nechcú platiť za tvoje schopnosti, ale za dosiahnutie ich cieľov. Zisti čo tie ciele sú a napíš tam postup ako im pomôžeš ich naplniť.
 • Zabudni na žargón – komunikuj v ich reči – nie „mám také a také skúsenosti a viem písať články podľa najnovších SEO praktík“ – ale „Viem čo vyhľadávače potrebujú pre lepšie pozície – viem tvoje články dostať na prvú stranu Googlu a takto priniesť stovky nových návštevníkov, čo zníži potrebu pre platenú reklamu.“ BOOM – trafil si, viac návštevníkov, za nižší rozpočet na marketing. To osloví každého biznis mena a žienku.
 • pokračuj odkazom na tvoje portfólio – ak sa im páči, čo píšeš, tak si to pozrú (jeden spôsob ako si merať úspešnosť emailov je sledovať štatistiky stránky s portfóliom po odoslaní ponúk. Ešte lepší spôsob je vytvoriť si Google Analytics konto a sledovať zdroje klikov na portfólio stránku). Nemusí to byť nijako prominentné, len na konci emailu – „ak máš záujem, tu je moje portfólio – ukážky mojich prác“
 • ukonč to niečím vtipným alebo zaujímavým, aby to znovu ukázalo tvoju osobnosť a že práca s tebou je sranda
 • všetko toto musí byť stručné! Využívaj paragrafy, odrážky a stručné vyjadrovanie sa. Nikto nemá čas na dlhé emaily – ak bude tvoja ponuka pridlhá, nikto ju ani nezačne čítať. Píš k veci, bez okolkovania – kto si, čo ponúkaš, za koľko a za akých podmienok.

Aby som ti dal dobrý štart, tu je email, ktorý som posielal ja: (hoci dnes by som ho už upravil na lepší, vtedy som nevedel toľko, čo viem dnes aj po prieskume pre tento kurz… Je trochu menej špecifický, neprispôsobil som ho každej firme osobitne. Dostal som viaceré odpovede, no možno by som ich dostal oveľa viac ak by som uplatnil všetky vyššie uvedené rady.)

Dobrý deň,

Volám sa Lukáš, mám skúsenosti s písaním článkov pre internet a rád by som vašej firme ponúkol písanie kvalitných PR/SEO článkov.

Píšem bez zbytočných zmlúv a komplikácií – dohodneme si čo je potrebné, ja to napíšem a doručím, punktuálne a spoľahlivo. Pracujem sám a flexibilne. Ak budú obe strany spokojné, vykoná sa platba.

Mám 7 rokov skúseností s online obchodom a získavaním zákazníkov ako projektový manažér pre Amazon.co.uk. Od mája 2012 cestujem po svete a pracujem pre seba, zároveň píšem články pre viaceré vlastné projekty alebo partnerov.

Väčšina mojich predošlých článkov  sa zameriava na  osobný rast, zdravú výživu, eko-produkty, eko-konštrukciu alebo cestovanie, ale dobrým prieskumom ti dodám kvalitný článok na každú tému.

Viac o tom, ako môžem pomôcť tvojej stránke alebo klientom, vzorky textov a ceny nájdeš na mojej stránke: www.pisanieprclankov.com.

Momentálne sa nachádzam v Južnej Amerike a prácou na internete si zarábam na tento životný štýl.

Teším sa na príležitosť pracovať pre tvoju stránku.

S pozdravom,

Lukáš

Hotovo – už len emaily rozoslať a čakať. Niekedy ti odpíšu hneď niekedy o týždeň. Čím viac emailov odošleš, tým vyššia šanca, že získaš klientov, no samozrejme ovplyvní to aj kvalita tvojej ponuky a koľko pozornosti jej venuješ.

Spusť reklamu cez Google Adwords na svoj nový web

Toto je asi najefektívnejší spôsob, no aj najdrahší. Časovo možno ani nie, ale finančne. Google Adwords ti dá možnosť ponúknuť tvoju ponuku priamo ľuďom, ktorí vyhľadávajú kľúčové slová či frázy, ktoré sa ti hodia, ktoré si vyberieš ty. Napríklad „písanie pr článkov“, „pr články“, „copywriter“ a pod. Každé kľúčové slovo má inú cenu za klik, podľa toho, koľko ďalších konkurentov si na neho platí reklamu popri tebe.

Proces je nasledovný (v skratke, ak je pre teba Adwords nové, tak tomu venujem celú ďalšiu sekciu neskôr):

 • vytvor si konto na www.adwords.google.com
 • cez Tools – Keyword research si nájdi kľúčové slová a frázy
  • začni tým, že tam vložíš tie, ktoré ťa napadnú a vyber si možnosť vyhľadať podobné kľúčové slová a ďalšie nápady
  • Google ti vyhodí ďalšie možnosti a kľúčové slová, ktoré prever – nie všetky dávajú zmysel. Vyber tie najlepšie a vyexportuj si ich prípadne zapíš, ak ich nie je veľa
 • vytvor novú kampaň a v nej reklamu
 • zadaj text reklamy – odporúčam si vytvoriť aspoň 3-4 verzie reklamy s rôznymi textami, aby si ich vedel porovnať. Po istom čase uvidíš, ktorá má viac klikov a vypneš tie s nižším množstvom klikov.
 • do každej reklamy vlož URL tvojho nového webu
 • vlož do reklamy nájdené kľúčové slová
 • zadaj časovanie (odkedy dokedy má reklama bežať), rozpočet a ide sa na to
 • sleduj si štatistiky a optimalizuj pravidelne, aby si zvýšil efektivitu – znížil cenu za klik, zvýšil konverziu a pod

Ja som si ako rozpočet nastavil väčšinou 1 EUR na deň – nie je to priveľa na mesiac a zaplatilo to za seba skoro stále. Boli mesiace, kedy som minul 30 EUR na reklamu a nezískal nové objednávky, no nasledujúce mesiace zaplatili aj za to, takže celkovo sa reklama vyplatila.

Je to najjednoduchší spôsob, ako získať nových klientov. Keď máš dobrý pomer nákladov na reklamu a výnosov – reklama je niekde pod 20% z výnosov, tak môžeš mať reklamu zapnutú stále a zároveň aj spokojne zarábať. (Samozrejme čím nižšie percento, tým lepšie, ale aj 20% sa dá zniesť – nemáš iné výdavky, takže to len uberie 20% z tvojho zárobku na hodinu – namiesto napr. 12 EUR získaš 9.6 EUR, čo je stále 9.6 EUR viac, ako keby si nerobil nič. U niekoho je možno akceptovateľný pomer nákladov na reklamu a výnosov aj 50%.)

Viac o tomto v kapitole ohľadom Google Adwords – hlavne pre tých, ktorým je Google Adwords nové.

Vymakaj si SEO na svojom webe a klienti ťa nájdu sami

Toto je dlhodobý proces – môžeš si SEO spraviť úplne skvele na začiatku, no trh, tvoji konkurenti a Google sa stále menia. Takže musíš si to pravidelne kontrolovať, zisťovať si svoju pozíciu na kľúčové slová – či stúpa, či klesá, či ťa predbehli noví / starí konkurenti a pod.

Ale je to zároveň aj dlhodobo najudržateľnejší spôsob, ako získavať klientov. Ak dostaneš svoj web na prvú stránku Google výsledkov na niekoľko kľúčových slov ohľadom písania PR článkov, tak si za vodou. Zdarma ťa nájde mesačne niekoľko klientov určite.

Ak píšeš všeobecne, tak sústreď svoje SEO takisto – všeobecne na širšiu škálu kľúčových slov. Ale ak píšeš špecializovane, tak bude možno jednoduchšie dosiahnuť vyššie výsledky v Googli pre tvoj web. Dôvodom je práve tá špecializácia – sú tam iné kľúčové slová a frázy, je na nich menej konkurencie, vyšší dopyt a takto aj konverzia. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí špecializovať.

Viac o tomto v kapitole ohľadom SEO tvojho webu – dôležité nielen pre získavanie klientov, ale aj pre písanie kvalitných článkov. Ak nepoznáš SEO, nemôžeš ponúkať písanie kvalitných článkov.

Píš zadarmo pre strategických partnerov

Logika je tu jednoduchá – spravíš niečo zdarma pre strategického partnera, ktorý ťa odporučí ďalej, alebo tvoju prácu na ich webe niekto ocení a spýta sa na ňu, prípadne budú tvoju prácu zdarma mať radi natoľko, že si neskôr od teba zakúpia viac za peniaze.

Kľúčové slovo tu ale je „strategických partnerov“. Aký je to strategický partner? Je to partner, ktorý ti zvýši viditeľnosť, ktorý má dobrú návštevnosť alebo je známy v oblasti, kam sa snažíš dostať. Písať články zdarma pre tvojho kamoša, ktorý má svoj blog kam nikto nechodí nie je veľmi strategické. Ale písať pre známu firmu v okolí ti určite zabezpečí nejaké kontakty.

Zaregistruj sa na stránkach ponúkajúcich písanie článkov

Cieľom týchto webov je spojiť klientov hľadajúcich tieto služby s tými, ktorí ich ponúkajú. Oni si za to zoberú podiel z celej transakcie. Takže výhodou je to, že ich návštevníci, v tvojej kategórii, už všetci hľadajú to, čo ponúkaš, stačí si ich len získať cenou, dobrým popisom, ponukou alebo kombináciou týchto troch. Nemusíš hľadať v „šírom mori internetu“ a ľudí, ktorí tam hľadajú všetko možné, ale si už pred očami potencionálnych záujemcov.

Sú to napríklad:

 • jaspravim.sk
 • upwork.com (anglické)
 • fiverr.com (anglické)
 • stovkomat.cz (české)

Máš tu síce menej pri priestoru na prezentáciu svojich služieb (v porovnaní s tvojím webom), no je tu vyššia koncentrácia záujemcov o tvoju službu. Budeš musieť ponúknuť zvyčajne nižšiu cenu ako na tvojom webe, keďže je tu viacej konkurencie a ceny sú naozaj nízke. (ale nemusíš – no to môže znamenať, že nezískaš veľa objednávok).

Môžeš postupovať napríklad tak, že začneš nízkou cenou, získaš prvé zákazky, spokojných zákazníkov a hodnotenia, čo navýši záujem a takto budeš môcť navýšiť aj svoju cenu. Alebo nízkou cenou získaš dlhodobých partnerov, s ktorými neskôr začneš pracovať na väčších projektoch, za inú cenu.

Alebo tu za nízku cenu získaš vyššie spomenutých strategických partnerov, ktorí ti dohodia ďalších zákazníkov. No tí už budú vedieť tvoju cenu, tak pozor na jej navýšenie – ak ťa niekto odporučí aj s cenou a ty odrazu ponúkneš pri kontakte vyššiu, nie je to ten správny krok, ak na to nemáš rozumný dôvod.

Využil som všetky tieto spôsoby a najviac klientov som získal cez výsledky Googlu, teda zdarma a cez Google Adwords. Na začiatku som rozposlal emaily potencionálnym klientom a získal niekoľko zákazníkov, čo mi presne pomohlo rozšíriť môj obzor ako to uvádzam vyššie, no neskôr som zvolil efektivitu Google Adwords a spoľahlivosť poriadneho SEO môjho webu a klientov, ktorí ma našli zdarma.

Checklist

 • sprav si databázu potencionálnych klientov – práca na niekoľko dní, je na tebe koľko kontaktov sa ti bude takto chciet hľadať. Čím viac, tým vyššia šanca, že niektorí niečo objednajú. Ja som myslím skončil niekde okolo päťdesiatky.
 • napíš fakt dobrú ponuku emailom, ulož si to niekam na PC, uľahčí ti to kopírovanie do desiatok emailov – práca na niekoľko hodín – čím lepší text ponuky, tým väčšia šanca na úspech, nepodceňuj to. Nájdi si na Google ďalšie články ohľadom „how to write the best email pitch“ a pod.
 • nezabudni po nájdení potencionálnych klientov a napísaní emailovej ponuky ju aj všetký poslať ;).
 • vytvor si konto na Google Adwords – reklamu si vytvoríš neskôr, po prečítaní danej kapitoly + po nejakej spätnej väzbe od klientov z kroku 1 (ktorých si našiel a poslal email manuálne)
 • nájdi si strategických partnerov, pre ktorých môžeš písať zdarma
 • vytvor si konto na jaspravim.sk alebo ďalších weboch, kde môžeš tiež ponúkať písanie PR článkov
 • vymakaj si SEO na svojom webe – čím lepšie to spravíš, tým menej budeš musieť investovať do reklamy a tým viac klientov ťa nájde zdarma.

Všetky kroky ti získajú nejakú návštevnosť a klientov, no na začiatok je niekedy lepšie sa odraziť rýchlejšie – Google Adwords reklama ti pomôže.

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma