Čo ma naučil rok života ako nomád 40


Dnes je to presne rok od toho, čo som naposledy vypol počítač v mojej kancelárii, a zanechal za sebou štandartný štýl života –  cesta do práce, práca, cesta z práce, doma, telka, ráno znovu, a rozhodol sa žiť život podľa svojich hodnôt.

Už vtedy som si bol istý, že to bolo to správne rozhodnutie. Ale teraz, s rokom skúseností ti môžem jasnejšie povedať, prečo. Mohol by som o tom písať celé dni, ale zhrniem to do troch bodov.

DSC03612 (Small)

1. Zistíš svoje ozajstné hodnoty, otvorí ti to oči

Vyrazil som na cesty s túžbou učiť sa nové veci, poznať svet, pracovať so zvieratami v záchranných cestách, učiť sa nové jazyky, potlačiť svoje hranice a nejako sa stať sebestačným. Tieto sú moje hodnoty v živote, ktorými sa riadim.

Po roku si môžem s radosťou povedať, že som splnil alebo dobre zapracoval na každej tejto hodnote. Ale – predtým, keď som pracoval v kancelárii, som nemal čas uvažovať nad svojimi hodnotami, nie to žiť podľa nich. Mal som “priority” – veci, ktoré som chcel dosiahnuť, krátkodobo, také mini projekty. Kúpiť novú telku, zaplatiť poistku na auto, pravidelne cvičiť, o rok postúpiť v práci na ďalšiu pozíciu, pripraviť prezentáciu ohľadom nejakého projektu v práci, kúpiť novú kuchyňu.

Tieto veci zaberali všetok môj čas, takže som nerozmýšľal nad tým, čo chcem v živote naozaj robiť, kvôli čomu by som ráno vyskočil z postele s úsmevom na tvári.

Až keď sa mi myseľ vyprázdnila od týchto denných úloh, začal som čítať knihy a stránky o tom, čo bolo blízke môjmu srdcu, začal som uvažovať o svojich hodnotách a hlavne začal som klásť otázky – prečo by som mal žiť život podľa pravidiel, ktoré neuznávam? Prečo by som sa mal prispôsobiť? Prečo nemôžem svoje dni vyplniť vecami, ktoré ma naozaj naplňujú?

Nenašiel som zo začiatku odpovede na všetky otázky, poslúžili skôr ako palivo, ktoré ma 420841_10152119734975084_947917757_n-1.jpghnalo vopred.

Postupne, na cestách som našiel všetky odpovede. Buď to od ľudí, ktorí sa na svet pozerali z môjho pohľadu a už to robia dlhšie, alebo pretože som mal oveľa viac času nad nimi rozmýšľať pri tichých nociach pri ohni, v stane, s kokteilom na pláži alebo na buse, alebo zmenou prostredia, ktorá vzbudila nové myšlienky a odpovede.

Jedno je ale isté – keby som sa nevytiahol z bežného života a nepustil sa do sveta na vlastnú päsť, tieto otázky by som sa asi ani nespýtal, alebo by som nemal čas nájsť odpovede.

Cestovanie mi pomohlo zistiť moje ozajstné hodnoty v živote.

2. Cestovanie ťa spraví vyváženejším a spokojnejším človekom

Pod vyváženým človekom mám na mysli človeka, ktorý vie ako jednať v každej situácii, nepanikári, nestresuje, nehanbí sa.

V bežnom živote sme väčšinou vystavení tým istým situáciám. Takže sa učíme, ako ich zvládať, ale málokedy sa naskytne nezvyčajná situácia, ktorá si žiada iné skúsenosti. Takže máme veľa skúseností, ale z malého množstva vecí.

Na cestách si vystavený nezvyčajným situáciám na dennom poriadku. Ľudia okolo teba sú stále noví, takže si vylepšíš medziľudské vzťahy, ako reagovať v ťažkých situáciách, ako získať ľudí na svoju stranu, ako si stáť za svojím, bez toho, aby si niekoho urazil.

Máš oveľa viac príležitostí spraviť niečo, čo potlačí tvoje hranice – postaviť sa svojim fóbiám, alebo si skúsiš veci, o ktorých si ani nesníval.

Tým, že si ideš za svojím, a nestrácaš čas rozmýšľaním nad a riešením problémov tvojej práce (na ktorej ti nezáleží), máš oveľa viac času na premyslenie svojich problémov, túžob, fóbií. Takisto máš viac času na ich riešenie.

DSC00307Podstatou je, že si vystavený nezvyčajným situáciám, ktoré ťa robia ostrieľanejším človekom, oveľa viac na cestách, ako keď žiješ zo dňa na deň, v typickom začarovanom kruhu: práca – inkasá – práca.

A keďže vieš, ako reagovať na akúkoľvek situáciu, zachovať si chladnú hlavu a si si vedomý svojich hodnôt, si oveľa kľudnejší a vyváženejší. Nerozhádže a nenaštve ťa len tak niečo.

To vidím na sebe a na mnohých iných cestovateľoch – aj keď majú menej materiálnych vecí, sú oveľa spokojnejší a šťastnejší s tým menej, čo majú. A majú niečo viac – skúsenosti zo sveta, ktoré ťa nenaučí žiadna škola alebo práca.

Otázky na rozmýšľanie:

  • Si spokojný sám so sebou?
  • Každý má predstavu o samom sebe – ako chceme žiť, vyzerať a správať sa. Žiješ podľa svojej predstavy?
  • Keby o tebe natočili film alebo napísali článok v novinách, bol by si s jehom obsahom spokojný?

A skrytý bonus – toto sebavedomie robí kúzla v situáciách týkajúcich sa opačného pohlavia… 😉

3. Dá ti to slobodu

Všetko čo dnes robím, robím svojím vlastným rozhodnutím. Nechce sa mi pracovať? Nepracujem, idem sa prejsť do mesta, do divadla, do prírody, kedykoľvek.

Páči sa mi niekde? Tak tu ostanem týždeň dlhšie. Alebo mesiac. Alebo rok – alebo koľko chcem, pretože to je len na mne.

Prestane ma nejaká krajina alebo miesto baviť? Vycestujem do inej, zmením prostredie, z džungle do mesta, z pláže do hôr, z Venezuely do Grónska. Pretože sa nemusím nikoho pýtať.  Pretože nemám žiaden limit dní, kedy môžem prestať pracovať. Pretože si na to viem zarobiť sám.

Keď som začal, tak som nemal šajnu, ako si na živobytie zarobím. Niekoľko blogov a webstránok neskôr som si našiel svoj rytmus a spôsob na zarobenie toľko, koľko potrebujem na svoj životný štýl.

Samozrejme, že mi k tomu pomohlo to, že som niekoľko rokov predtým pracoval a šetril, takže som sa do sveta pustil s nejakým kapitálom. Ale len vo svete som našiel spôsob, ako ten kapitál využiť na získanie slobody.

Keby som pokračoval vo svojom predošlom živote, tak by som mal ešte viac kapitálu a zarábal dostatočne na kvalitný život, ale bol by som na tom istom mieste, s tými istými problémami a radosťami, ako pred 4 rokmi, s malým množstvom ozajstných zážitkov, v súlade s mojimi hodnotami v živote.

Ako tento článok píšem, tak mám spomienky na prácu s pumou, na zdolanie 6310 metrovej sopky, na potápanie na Galapagos, na život v džungli a trip za hranice reality, spústu času stráveného v prírode, relaxovaním a spoznávaním skvelých ľudí a hovorím ďalším novým jazykom. Celý rok som vlastne strávil robením vecí, ktoré ma bavia a naplňujú.

A po tom všetkom, je môj bankový účet v pluse, posledné dva mesiace som zarobil viac, ako 602654_10151891131855084_775166188_n som minul, hlavu mám plnú ďalších nápadov, ako si privyrobiť a skúseností ktoré mi uľahčia život v budúcnosti. A zo svojich úsporov som minul asi toľko, koľko by som minul na pár dovoleniek z práce.

To môže spraviť každý – ak máš nejaký sen, tak ti nebudem hovoriť, že si ho splníš akonáhle sa rozhodneš spraviť to. Dobré veci chcú čas – niekoľko rokov práce a šetrenia, a potom si ten sen splníš. Hlavné ale je začať dnes. Čože? Odporúčam byť otrokom niekde v práci namiesto vyrazenia za svojim cieľom? Poviem len toľko – je rozdiel, keď budeš makať dva roky niekde za pásom a v treťom roku si splníš svoj sen, zmeníš svoj život a staneš sa slobodným, ako len makať dva roky za pásom, aby si tretí rok makal za trochu lepším pásom s lepšou výplatou, a o svojom sne len sníval. Ak máš lepší spôsob, ako si splniť svoje sny, super, ak nie, tak toto je jeden.

Pretože pár rokov stratených makaním, aby si zvyšok svojho života strávil šťastný, nie je nič, v porovnaní s celým životom prežitým len snívaním o tom, čo keby.

A nikdy nie je neskoro – či máš 18 alebo 40 – namiesto toho, aby si strávil ďalší rok snívaním o tom čo naozaj chceš, začni na tom pracovať dnes. O pár rokov už nebudeš snívať, ale žiť svoj sen. Potom sa ti tých pár rokov nebude zdať tak veľa.

Ešte jedna vec nakoniec – som si vedomý, že toto všetko môže raz padnúť, a budem musieť začať znovu. Ale ak by sa to malo stať, tak už budem začínať slobodnejší, sebavedomejší a ostrieľanejší človek, vedomý si svojich hodnôt, nech sa stane čokoľvek.

Tak pusť sa do toho – začni pracovať na svojom sne. Čo môžeš stratiť? Prinajhoršom sa vrátiš tam, kde si teraz, ale s vedomím, že si to aspoň skúsil. Na rozdiel od väčšiny, ktorí prejdú celým životom len snívaním a sklamaním, že to neskúsili…

Výzva pre teba – sprav prvý krok, a napíš mi do komentárov, čo je tvoj sen a ako ho dosiahneš. 🙂

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma