ČLENSKÁ ZÓNA: Kurz Ako zarobiť 500 EUR+ mesačne písaním PR článkov

5. Ako si správne nastaviť Google Adwords reklamu a získať z nej čo najviac


Nech počuješ na Google Adwords akékoľvek názory, je ťažké mať online biznis a nepoužiť ju aspoň na určitý čas. Jej najväčšou výhodou sú:

 • nízke náklady v porovnaní s inými formami reklamy (TV, magazíny, blogy, billboardy atď.) – cena za klik sa pohybuje niekde od 0,10 EUR do 0,50 EUR pre kľúčové slová ohľadom písania článkov a copywritingu
 • merateľnosť – Google ti dá zdarma viac štatistík, ako stihneš či budeš mať čas spracovať. Google Analytics pre tvoj web, ktorý sa dá prepojiť s Google Adwords, no sám Google Adwords má v sebe všetky štatistiky, ktoré potrebuješ na optimalizáciu reklamy. Vieš presne zistiť koľko platíš za klik na tvoju reklamu a dokonca aj čo sa stane po prekliknutí – či zákazník niečo objedná
 • Do it yourself – všetko si vieš nastaviť a spravovať sám, čiže okrem nákladov na samotnú reklamu nemáš žiadne ďalšie
 • Google tvorí niekde okolo 70-90% všetkých vyhľadávaní na internete (štatistiky sú rôzne, pointa je tá, že ich podiel je taký vysoký, že ostatné vyhľadávače a ich reklamy sa ani neoplatí využívať), takže jeho reklamou naozaj dosiahneš obrovský počet „očí“.
 • Reklamu neukazuješ slepo každému, či má záujem o články alebo nie (ako napr. TV reklama či billboard) ale zacieliš ju presne na ľudí, ktorí cielene vyhľadávajú tvoje kľúčové slová, teda písanie článkov a pod.
 • Google zvykne dávať okolo 75 EUR zdarma na rozbehnutie pri prvej registrácii (sú tam isté podmienky, ktoré musíš splniť, no nič komplikované), takže ti Google dá peniaze zdarma na vyskúšanie tvojho biznisu – nebude ťa to nič stáť. Môže sa to samozrejme v budúcnosti zmeniť, preto to uvádzam ako poslednú výhodu :).

Naozaj nevidím dôvod, prečo to nevyužiť – vložíš tam napríklad 30 EUR alebo hoci aj 15 EUR. Je to naozaj nízka suma, ktorú si dovolí každý, kto chce seriózne otestovať kvalitu svojej ponuky či webu. Denný rozpočet si zvolíš aký chceš, stačí aj 1 EUR denne (nižšie sa už veľmi neoplatí, ak chceš aspoň 5 klikov denne: 0,20 za klik je hrubý priemer, vynásob to 5 klikmi a máš 1 EUR).

Nikto iný ti neprinesie zákazníka na tvoj web za niekoľko centov. Samozrejme, konkurencie je veľa, ale Google využije tvoje peniaze a určite ti zabezpečí niekoľko klikov (nestane sa, že tvoj denný rozpočet neminie – stále ho minie, stúpne len cena za klik, ak je konkurencie viac). A po prekliknutí na tvoj web už je len na tebe a tvojich schopnostiach, aby si spravil z návštevníka platiaceho zákazníka.

Zaujímajú ťa iné skúsenosti z praxe okrem mojich? Pozri napríklad tu: https://clipsan.com/blog/22-000-kc-za-google-adwords-jak-jsme-dopadli/. Zaujímavých informácií je v tomto článku plno (ako to nastavili a ich zmýšľanie, koľko stáli prekliky, konverzia a pod.) no pre mňa je najviac zaujímavý konečný predaj z reklamy – z 3990 preklikov predali 9 kurzov. Zdá sa to málo, no cena produktu je naozaj vysoká, takže to bude konvertovať nižšie. No aj pri cene 355 EUR za kurz dosiahli konverziu okolo 2,2%, čo je veľmi blízko priemeru (okolo 3%). Za každú investovanú korunu získali 4 späť, čo je skvelá návratnosť.

Základné nastavenie / kroky

 • potrebuješ samozrejme účet na www.adwords.google.com. Otvoríš si ho s akýmkoľvek Gmail kontom veľmi rýchlo a zdarma
 • na platbu za reklamu potrebuješ nejakú debetnú či kreditnú kartu (dá sa platiť aj prevodom z účtu, no to mi častokrát zamietli zo strany banky, je to komplikovanejšie. Kartou nie je problém.)
 • nezabudni si skontrolovať či ti Google dal tradičný bonus na začiatok (neviem či to bude dostupné stále, teraz, keď to píšem – január 2017 to ešte platí – zväčša dostaneš 75 EUR na reklamu ako darček na začiatok)

Postup na spustenie Google reklamy – základné kroky (dolaďovanie si upresníme nižšie)

– niekomu vyhovuje jeden typ návodu, inému iný, takže si pozri aj tieto online návody, možno ti sadnú lepšie:

Originál Google návod (interaktívny – a najviac aktuálny, takže odporúčam to skúsiť prv tam). Je naozaj detailný a dobrý pre začiatočníkov.

Vetrovka dala dokopy veľmi detailny návod, určite si to pozri tiež.

http://www.ipodnikatel.cz/Internetovy-marketing/jak-vytvorit-ppc-reklamu-na-google-adwords-ktera-vam-bude-vydelavat.html

Ak ti ale stačí jednoduchšia a stručnejšia verzia odo mňa, tak tu je:

 • Na úvodnej stránke www.adwords.google.com klikni v hornom menu na „Kampane“ a potom na červené tlačítko „+ Kampaň“
 • Vyber prvú možnosť (Vyhľadávacia s optimalizovanou obsahovou sieťou) a nazvi si to nejako výstižne – aby si ľahko rozlišoval skupiny reklám (teraz vytváraš skupinu reklám, do ktorej môžeš vložiť viac podreklám).
 • Napravo od názvu stačí na začiatok ponechať možnosť „Štandardné“, alebo ak ti nevadí viac komplexnejších nastavení (ktoré sa ale môžu zísť potom), tak vyber „Všetky funkcie“ (to ti dá viac nastavení napr. časové obmedzenie, širšie možnosti rozpočtu a pod.
 • Skroluj dole, tam si nastav nasledovné políčka:
  • Oblasti – zacieľ na krajinu – Slovensko (predpokladám, že nechceš písať anglické články pre anglický trh)
  • Jazyk – slovenčina
  • Stratégia ponúkania cien – „Maximalizovať kliknutia“, a zaškrtni možnosť „Zapnutie funkcie vylepšená CZK“ (Cena Za Klik)
  • Rozpočet na deň – začni s nízkym rozpočtom ako 1 EUR na deň, neskôr to môžeš navýšiť dodatočne
  • Nastav Dátum Spustenia a Dátum Ukončenia, napríklad od dnes na 1 mesiac (dni a hodiny nemusíš nastavovať)
  • Klikni na modré tlačilo „Uložiť a pokračovať“ (ostatné nastavenia, ktorých tam je viac ale nie sú tu spomenuté, môžeš vynechať, prípadne si ich preštudovať v Google Adwords Help a nastaviť ľubovoľne)
 • Na ďalšej stránke už vytváraš konkrétny text reklamy, ktorá sa ukáže vo výsledkoch Googlu. Ako som spomínal, môžeš ich vytvoriť viac – vlastne odporúčam ich vytvoriť čo najviac. Použi rôzne texty, spôsoby oslovenia či písania (formálne, neformálne, vtipné, vážne, kreatívne, priamo k veci). Takto si overíš, ktorý spôsob získava viac klikov a budeš to vedieť optimalizovať ďalej. To ale až neskôr – teraz si vytvor 1 reklamný text a pokračuj ďalej, ostatné pridáš potom.

Skroluj nižšie, vlož všetky kľúčové slová (čo myslíš, že ľudia budú vyhľadávať, ak hľadajú tvoje služby), na aké si spomenieš.

Tu sú všetky, ktoré som používal ja:

copywrighter, copywrighting, copywritter, copywritting, copywriter, copywriting, písanie článkov, písanie textov, pr clanek, pr clanok, pr články, pr články cena, pr články zadarmo, pr článok, pr weby, práca písanie článkov, seo clanky

Áno, všímaš si dobre, mám tam aj preklepy – lebo aj takto ľudia vyhľadávajú – robia preklepy a je dobré zacieliť aj na nich. Taktiež tam mám „pr články zadarmo“ – niekto, kto hľadá články zadarmo  si možno povie, že tvoja cena je dobrá a zakúpi si ich. Tu je ale lepšie použiť reklamu s cenou priamo v texte – ušetríš ľuďom preklik a nebude ťa to nič stáť (nechceš, aby tí, ktorí hľadajú články zdarma klikali na tvoju reklamu a potom prišli na to, že musia platiť – len premrháš svoj denný rozpočet na toto kľúčové slovo. Ak ale spomenieš cenu už v texte, prekliknú len tí, ktorí si povedia, že to neznie zle.)

Samozrejme, ak si sa rozhodol špecializovať, tak tam vlož aj kľúčové slová a frázy z tvojej oblasti, napríklad: písanie článkov o športe, písanie športových článkov.

Nájdi si ďalšie kľúčové slová a ich synonymá cez Nástroje > Plánovač kľúčových slov (v hornom menu)

 • vyber možnosť „Vyhľadanie nových kľúčových slov pomocou frázy……“
  • zadaj kľúčové slová, ktoré už máš, prípadne aj svoj web (Google ho prečíta a najčastejšie kľúčové slová z neho použije na vyhľadanie podobných)
  • vyber jazyk a klikni na modré tlačidlo „Získať návrhy“
  • na ďalšej strane pod grafom uvidíš priemerný počet mesačných vyhľadávaní pre dané kľúčové slová, čo je tiež dobré vedieť, a zároveň tam nájdeš ďalšie kľúčové slová, ktoré môžeš použiť pre svoju reklamu (pod prvou tabuľkou s tvojimi slovami je ďalšia s dodatočnými slovami a frázami)
 • bude tam aj veľa slov, ktoré sa nehodia, tak si vyber len tie, ktoré naozaj dávajú zmysel (ak sa nejaké slovo, ktoré tam nechceš, vyskytuje často a chceš si to preriediť, môžeš ho vložiť do „negatívnych kľúčových slov“ a aktualizovať výsledky. Do vymaže všetky frázy, kde sa nachádza toto slovo. Napríklad „práca“ pretože tam asi budeš mať veľa slov ohľadom ponuky práce, práca z domu a pod.

Po vložení kľúčových slov do tvojej reklamy klikni na modré tlačidlo „Uložiť reklamnú skupinu“.

Hotovo. Ak máš na účte už nejaký kredit, tak by sa mala tvoja reklama o chvíľu začať zobrazovať na Googli pre zvolené kľúčové slová. Teraz ešte pridaj ďalšie reklamy kliknutím na záložku „Reklamy“ a potom červené tlačidlo „+ REKLAMA“.

Tipy na dosiahnutie lepších výsledkov:

 • vytvor si aspoň 5 verzií reklám s rôznymi textami
  • skús sa zamyslieť nad typmi zákazníkov – a ako by si ich oslovil. Niektorých formálne, iných vtipne alebo možno až šokujúco.
  • neboj sa skúsiť niečo nové – text otestuješ na niekoľko dní, uvidíš či má dobré alebo zlé výsledky a podľa toho sa zariadiš.
  • skús texty bez ceny ale aj s cenou – niektorí ľudia ocenia to, že im hneď na rovinu povieš cenu a preto kliknú na tvoju reklamu, nie inú
  • hľaď na to očami zákazníka – ak by si ty bol v ich pozícii, aké reklamy by ťa odpudzovali? Vyhýbaj sa typickým frázam a starým marketingovým chytákom, ktoré by si aj ty sám ignoroval.
  • využi vkladanie kľúčových slov priamo do textu reklamy – pri jej tvorbe napíš { a ukážu sa ti dve možnosti – vyber tú druhú „Vkladanie kľúčových slov“ a do ďalšieho políčka napíš kľúčové slovo / frázu, na ktorú chceš, aby sa ukázala táto reklama. Môže to vyzerať napríklad takto:

 

 

 • na obrázku vidíš tiež ako využívam políčko URL (cesta) na pridanie nejakého slova, ktoré môže vyvolať niečo pozitívne u ľudí – nemusí to byť presné url. Napríklad slová ako spolupráca, spoľahlivosť, partner. Nemusí to byť dokonca ani funkčné / existujúce URL. Môžeš tam dať hocičo.
 • prispôsob texty reklám istým kľúčovým slovám – napríklad na kľúčové slová kde niekto hľadá niečo lacno alebo zadarmo napíš reklamu s lacnou cenou priamo v texte. Takto budeš mať viac klikov.
 • sleduj štatistiky – ktoré kľúčové slová konvertujú lepšie? Ktoré reklamy fungujú lepšie? Vieš vytvoriť viac textov na štýl, ktorý konvertuje lepšie a vypnúť reklamy, ktoré sú horšie?
 • Google ti občas ponúkne nové kľúčové slová na vloženie, tak to prever a vlož
 • Kľúčové slová môžeš editovať a spraviť z nich buď – presná zhoda -, čiže len ak niekto napíše presne tvoje kľúčové slovo napr. „Písanie PR článkov“ či jeho časť „Písanie článkov“, tak sa zobrazí tvoja reklama. Ďalšia možnosť – voľná zhoda -, znamená že aj keď niekto napíše napr. „najlepšie rady na pisanie clankov“ tak sa zobrazí tvoja reklama. Treťou možnosťou je – frázová zhoda -, teda musí sa zhodnúť presne celá fráza „Písanie PR článkov“ presne v takom poradí slov, aby sa zobrazila tvoja reklama (pred a za frázou môžu byť aj iné slová, len nie v nej). Stačí kliknúť na záložku „Kľúčové slová“ a potom na jednotlivé kľúčové slovo.
 • sleduj si CZK – cenu za klik a takisto CTR (clickthrough = miera preklikov). Tvojím cieľom je čím nižšia CZK a vyššie CTR (aspoň 2-3%). Ak štatistiky nie sú akceptovateľné, tak prezri detaily jednotlivých reklám alebo kľúčových slov. Môžeš tam mať niektoré kľúčové slová, ktoré vyhľadáva veľké množstvo ľudí, no asi nemajú záujem o písanie PR článkov, takže ti znižujú konverziu (CTR pre tieto kľúčové slová bude veľmi nízke, počet zobrazení vysoký). Tie môžeš pauznúť, aby si na to nemíňal zbytočne peniaze. Napríklad na frázu „písanie článkov“ som dosiahol priemerné CTR 16,74%, čo je naozaj skvelé, no na „pr článok“ len 2,75%
 • preskúmaj webstránky konkurencie aby si našiel ďalšie kľúčové slová. Môžeš na to využiť aj tento nástroj, ktorý ti ukáže percentuálny výskyt slov a fráz na danom webe: https://www.internetmarketingninjas.com/seo-tools/keyword-density/

Štatistiky mojich reklám

Tu sú štatistiky mojich kľúčových slov a celkovo reklamy (TOTAL) aby si vedel, čo očakávať (Ceny sú v GBP, keďže som to nezmenil ešte z čias, keď som žil v UK). Štatistiky sú zo 16 mesiacov trvania reklamy. Čiže za 110 GBP som získal 1179 návštev môjho webu (nemeral som to ďalej, tak neviem koľkí z tých 1179 si niečo objednali, no keď si zoberieme konverziu 2%, tak to boli asi 24 platiaci zákazníci. Priemerne si zákazník u mňa objednal články za 60 EUR, takže títo 24 mi zarobili odhadom 1440 EUR. Niekoľkokrát vyššie, ako investícia do Google reklamy, takže to naozaj stojí za to.

 

Ďalšie užitočné stránky s tipmi a trikmi:

http://www.marketingppc.cz/adwords/jak-napsat-adwords-reklamu/

http://www.marketingppc.cz/adwords/jak-vylepsit-adwords-kampan/

http://www.crealab.sk/blog/ako-na-jednoduchu-ppc-kampan-v-google-adwords/

http://www.epodnikanie.sk/online-marketing/reklamna-kampan-google-adwords/

Zvyšok je už na tebe a tvojej schopnosti napísať pútavé texty reklám, zaujať a konvertovať zákazníkov a efektívne využiť všetky funkcie Google Adwords v tvoj prospech.

Checklist

 • Google reklama sa ti oplatí – nech ti hovoria čokoľvek – asi ju nevedia nastaviť. Získaš zákazníkov za zopár centov, tak začni hneď
 • otvor si konto na www.adwords.google.com
 • nájdi potrebné kľúčové slová skúmaním internetu (pozri si stránky konkurencie, čo majú v nadpisoch, aké frázy navrhne google ak zadáš PR články, využi Plánovač kľúčových slov v časti Nástroje.
 •   vytvor aspoň 5 textových reklám s rôznymi textami a štýlmi (formálny, neformálny, vtipný a pod)
 • pozorne si sleduj štatistiky – ktoré reklamy konvertujú lepšie (dostávajú viac klikov z menej zobrazení) – tie nechaj zapnuté a tie horšie vypni

Aj keď  je Google Adwords reklama užitočná, najlepšie je ak ťa zákazníci nájdu zdarma. Nielen že to zníži tvoje náklady, ale aj im to ukáže tvoje schopnosti – ak vieš dosiahnuť vysoké pozície svojím webom, budeš im vedieť takto pomôcť tiež. Ako si namakať SEO tvojho webu.

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma