ČLENSKÁ ZÓNA: Kurz Ako zarobiť 500 EUR+ mesačne písaním PR článkov

3. Ako si ľahko vytvoriť web stránku s portfóliom


V tejto časti sa naučíš:

 • Prečo potrebuješ vlastnú web stránku
 • Ako si ju vytvoriť lacno a ľahko
 • Ako ju nastaviť, aby ti získala čo najviac návštev a zákazníkov
 • Prečo potrebuješ na tejto stránke svoje portfólio a čo to je
 • Ako si svoje portfólio správne spracovať

Jedným z najdôležitejších krokov na získanie klientov a rozbehnutie biznisu písania PR článkov je vytvorenie prezentačnej web stránky a tvojho portfólia. Prečo je potrebné nejaké portfólio? Čo to vlastne je? Ako z neho vyťažiť čo najviac? Na čo všetko slúži web stránka? Ako získať čo najviac klientov?

Túto tému si rozdelíme na dve časti:

 • web stránka
  • jej účel a zameranie
  • ako ju využiť čo najefektívnejšie a dosiahnuť čo najviac návštev
 • portfólio
  • jeho účel
  • najlepšie spôsoby tvorby portfólia na dosiahnutie čo najlepšej konverzie – premenu návštevníkov na platiacich zákazníkov

Časť 1 – Web stránka

Účel web stránky

Povedzme, že píšeš naozaj skvelé články, máš skúsenosti, prehľad a vieš ich písať efektívne. Čo z toho, keď o tom nikto nevie? Máš svoj okruh priateľov a známych, no koľkí z nich naozaj potrebujú a sú ochotní ti zaplatiť za písanie článkov? Predpokladám, že v najlepšom prípade to je zopár ľudí. To ťa neuživí.

Čo potrebuješ, je rozhodiť siete poriadne naširoko. Dostať tvoju ponuku pred čo najviac potencionálnych zákazníkov, ktorých sa tvojou ponukou pokúsiš skonvertovať na platiacich zákazníkov. Poriadne naširoko neznamená len mať vlastnú web stránku. Patrí pod to celá sieť platforiem a spôsobov ako zverejniť tvoju ponuku. No tieto reklamy a ponuky musia zákazníkov niekam poslať, pretože ich priestor pre text je zvyčajne obmedzený. Nedokážeš tam povedať všetko, čo potrebuješ na konverziu zákazníkov.

Spravíš to v 2. krokoch:

 1. Reklama na rôznych médiách (nájdeš si testovaním tie najefektívnejšie, napr . Google Adwords), ktorá ľudí zaujme a dá im dôvod kliknúť na ňu – chcieť dozvedieť sa viac. Táto sa preklikne na:
 2. Web stránka – na ktorú táto reklama bude smerovať, kde máš oveľa viac priestoru prezentovať tvoje kvality a presvedčiť ľudí, aby si objednali tvoje služby. Tu bude aj tvoje portfólio, ktoré je veľkou súčasťou konvertovania návštevníkov na zákazníkov.

Ďalšou výhodou web stránky je získavanie zákazníkov zdarma. Ak máš web nastavený správne, tak ťa nájde veľa záujemcov aj bez platenej reklamy – prostredníctvom vyhľadávania cez vyhľadávače, ako Google (ktorý tvorí asi 80-90% všetkých vyhľadávaní).

Takže tvoja web stránka má 2 ciele:

 • nájsť návštevníkov zdarma cez vyhľadávače
 • konvertovať návštevníkov (z reklám alebo zdarma cez vyhľadávače) na platiacich zákazníkov (v skratke konvertovať návštevy na objednávky).

Povieme si niečo o oboch cieľoch nižšie, no prv – kde a ako si vytvoriť web ľahko a lacno?

Ako si vytvoriť web stránku ľahko a lacno.

Predpokladám, že si nevieš spraviť vlastný web a nie si web dizajnér (ak si, tak tento kurz asi nie je vhodný pre teba – robením webov si zarobíš viac, ako písaním článkov, vo väčšine prípadov).

Poďme si trochu pocestovať v čase – podarilo sa mi nájsť archivovanú verziu mojej starej stránky www.pisanieprclankov.com (dnes už nefunguje, no uvidíš, že som nič komplikované ani prevratné nepotreboval – použil som dokonca jednu zo základných šablôn WordPressu, bez ďalších grafických úprav. To malo výhodu rýchlosti webu, no možno odradilo niektorých klientov kvôli svojej jednoduchosti. No koniec koncov – ponúkal som služby písania článkov, nie webdizajnu. To prišlo až o pár rokov neskôr).

Tak nech sa páči, web vylovený z histórie… nečakaj nič prevratné ;)…. BOOM:  http://web.archive.org/web/20150121162042/http://pisanieprclankov.com:80/

Máš tieto možnosti ako získať web stránku:

 • Nechať si ju spraviť web dizajnérom (napr. niekým ako som ja – za niekoľko sto EUR budeš mať skvelý web, ktorý splní základné požiadavky). Alebo to nájdeš ešte lacnejšie cez jaspravim.sk, no tam už nikdy nevieš akú kvalitu dostaneš – over si to ich hodnotením a referenciami. Toto riešenie stojí viac, no výsledok by mal byť lepší (vyššie pozície na Googli = viac zákazníkov) a dlhodobejší.
  • Poznámka k jaspravim.sk – môžeš tvoje služby ponúknuť aj tu, je tam sekcia pre copywriterov. Je to jednoduchá registrácia, vyplň si svoje BIO (info o tebe) a vytvor ponuku písania článkov – využi informácie z tohto kurzu pre správnu prezentáciu svojich služieb a kvalít. Pozri si ponuky ostatných, aby si vedel akú cenu môžeš pýtať.
 • Spravíš si web sám – asi nemáš niekoľko sto EUR na investovanie, práve preto čítaš tento kurz. Neboj, web, ktorý ťa rozbehne na začiatku si spravíš za 20 dolárov, ako som to spravil aj ja. Postup je nasledovný:
  • cez wordpress.com si spravíš konto + webstránku. Zdarma je to vo formáte www.tvojweb.wordpress.com. To ale nevyzerá veľmi profesionálne. Preto:
  • pri registrácii vyber možnosť „uvítacia stránka pre môj web“
  • vyber nejakú šablónu – tú potom môžeš zmeniť, takže teraz tomu nevenuj pozornosť
  • zakúp si doménu od WordPress.com, stojí to okolo 36 EUR ročne (Osobný / Personal plán – vyberieš ho v nasl. kroku) – napríklad pisanieprclankov.com alebo kvalitneprclanky.com a podobne. Je jedno, ci to bude .com alebo .org alebo .nieco doména, nerobí to už dnes veľký rozdiel.
  • zaregistruj sa
  • po vytvorení základného webu si nájdi dobrú šablónu – vizuál webu – niečo ako púzdro na základný skeleton webu. Základný skeleton je štruktúra webu – menu napr. O mne, Portfólio, Kontakt. Texty týchto stránok. Šablóna (alebo téma – Theme po anglicky) je to, do čoho oblečieš tento skeleton – farby, štýl hlavičky a tlačítok, nejaké grafické efekty. Existuje veľké množstvo kvalitných šablón zdarma. Odporúčam napríklad:
   • Argent
   • Mixfolio
   • a veľa ďalších, stačí si ich zoradiť podľa popularity a filtrovať na FREE ukáže ti to tie najlepšie hodnotené zdarma, prípadne filtrovať podľa funkcie (portfólio a pod.)
  • Pripravil som pre teba manuál vytvorenia webu cez WordPress.com zdarma

Ako nájsť čo najviac návštevníkov zdarma cez vyhľadávače?

Rozsiahlejší návod a info ohľadom SEO nájdeš v neskoršej časti tohto kurzu. Tu si to ale zhrnieme, ide to ruka v ruke s tvorbou webu, tak nech to máš pokope a na vedomí pri jeho dolaďovaní.

Vytvoríš si web stránku, ktorú Google za niekoľko dní zaindexuje (ak je verejná) – to znamená, že Google prečíta všetky jej stránky a podstránky, popisky obrázkov a iné časti, vytvorí si zoznam kľúčových slov z tvojich textov, a podľa toho „naservíruje“ tvoj web vo výsledkoch vyhľadávania, ak niekto hľadá tieto kľúčové slová alebo frázy.

Tento vyhľadávací algoritmus je tajný a presne ho pozná len Google (spôsob, ako rozhoduje Google relevanciu tvojho webu k daným vyhľadávaniam ľudí), no vieme o ňom dosť na to, aby sme vedeli náš web nastaviť čo najlepšie.

Medzi základné kritériá, ktoré Google hodnotí patria:

 • Kvalita textov vo vzťahu k vyhľadávanej téme (napr. ak záujemca dá vyhľadať „písanie PR článkov“)
  • tu patrí aj koľkokrát má tvoja stránka danú frázu v textoch. Ale neplatí pravidlo čím viac, tým lepšie (ináč by každý robil weby, kam slepo nahádžu tisíc krát „Písanie PR článkov“). Google nie je hlúpy a takéto zneužívanie potrestá tým, že tvoj web ohodnotí zle a buď ho zobrazí niekde hlboko na 68 strane výsledkov (kam nepozerá nikto) alebo ju skrátka vyhodí z výsledkov ako spam. Odporúčaný výskyt kľúčových slov versus bežné texty na webe je niekde okolo 3%. Takže fráza „Písanie PR článkov“ bude tvoriť asi 3% zo všetkých tvojich slov / textov webu.
 • Rýchlosť načítavania stránky – čím rýchlejšie, tým lepšie (priemer je niekde okolo 5 sekúnd, čo je dosť pomalé – odporúčam menej ako 3 sekundy). Výhoda webu pre písanie PR článkov je to, že nemusí mať žiadne komplikované časti – len texty, nejaký marketing a jednoduché obrázky a kontaktný formulár, takže to by malo stále byť pod 3 sekundy.
 • Koľko a aké weby odkazujú na tvoj web – spätné odkazy – ak je tvoj web úplne sám a neodkazuje na neho nikto, tak mu Google priradí nižšie hodnotenie, ako keď na neho bude odkazovať veľa stránok (iné blogy, profesionálne stránky alebo noviny – médiá). Takisto záleží aj na hodnotení a dôveryhodnosti týchto odkazujúcich stránok – ak na teba odkazuje 20 blogov, ktoré majú nízke hodnotenie alebo aj návštevnosť, znamená to menej, ako keby na teba odkázala webstránka SME alebo BBC.
 • Vek domény (webovej adresy) – ak je doména staršia, Google o nej má viac štatistík a je preto dôveryhodnejšia, ako nová doména, o ktorej má menej informácií.

Existuje veľa ďalších faktorov, no tieto sú najdôležitejšie. Ďalšie si prejdeme neskôr v ďalších častiach tohto kurzu. Zatiaľ, na začiatok si nastav svoj web tak, aby dosahoval čo najlepšie výsledky v týchto oblastiach nasledovne:

Kvalita textov – to ide ruka v ruke s písaním PR článkov, znalosťami SEO a Google algoritmu. To si ešte podrobne vysvetlíme neskôr, no v krátkosti – tieto sú základné pravidlá, ktorých sa držať:

 • vlož do textov tvoje kľúčové slová – čo myslíš, že ľudia vyhľadávajú, ak potrebujú tvoje služby. To si nájdeš cez napr. Google Adwords nástroje, o tom viac v ďalších častiach. Vkladaj najdôležitejšie kľúčové slová do hlavičiek, nadpisov, názvov stránok, označ ich boldom v textoch, to (že vraj) pomôže tiež. Drž sa pravidla 3% kľúčových slov z celkového obsahu – overíš si to napríklad tu:
 • nepíš texty umelo so zameraním na SEO, ale píš ich úprimne a so zameraním na jasnú komunikáciu, ktorá pomôže návštevníkom. Používaj aj synonymá a podobné frázy k tvojim kľúčovým
 • zakúp si doménu, ktorá má hlavné kľúčové slovo v sebe – napríklad pisanieprclankov.com.

Rýchlosť načítavania stránky – spoľahni sa na overené a často používané metódy. Tu odporúčam založiť si web cez WordPress. Je to štruktúra pre weby (CMS – redakčný systém), ktorá veľkou mierou uľahčuje vytvorenie a manažment web stránok a ich obsahu. A zároveň je optimalizované pre rýchle načítavanie (v jej jednoduchej a základnej forme). Viac o tom nižšie v sekcii ako si vytvoriť web. Drž sa jednoduchosti – jasná komunikácia cez stručné ale efektívne marketingové texty, niekoľko obrázkov (optimalizovaných pre weby – teda kompresovaných, žiadne veľké fotky, ktoré majú viac ako 0,5 MB), neinštaluj žiadne rozšírenia webu, ktoré nie sú absolútne potrebné (nejaké grafické efekty, ktoré vyzerajú pekne, no spomalia web alebo popletú zákazníka).

Spätné odkazy na tvoj web – nájdi si strategických partnerov – môžeš im ponúknuť tvoje služby za zľavy pre ich čitateľov (čiže výhoda pre ich čitateľov a na oplátku služba tebe). Alebo im napíšeš nejaké hosťovské články, pripravíš pre nich články zdarma za odkaz na tvoj web. Píš zdarma pre charity alebo osobnosti, vytvor si blog napríklad na sme.sk a do tvojho bio vlož odkaz na tvoj web. Najviac spätných odkazov získaš prácou zdarma – napíšeš dobré články pre strategické weby, oni ti za to dajú odkaz a možno aj odporučia ďalším, z ktorých neskôr môžu byť aj platiaci zákazníci.

Vek domény – s týmto nespravíš veľa, možno tak kúpiť už existujúcu staršiu doménu, no tam nikdy nevieš, ako ju Google hodnotí a či nekúpiš mačku vo vreci. Radšej sa sústreď na vyššie uvedené body, ktoré vieš ovplyvniť.

Základné časti webstránky

Tvoja ponuka je jednoduchá – ponúkaš 1 službu – písanie článkov. Takže webstránku nemusíš komplikovať, stačí ti tam nahodiť tieto sekcie:

O mne (úvod + cenová ponuka) – túto stránku môžeš použiť ako úvod. Začni tým, čo ponúkaš – aké články / v akých témach sa vyznáš. Snaž sa byť osobný, úprimný, vtipný a nejako sa odlíšiť od mora ponúk, ktoré ti konkurujú. Napíš niečo o sebe, čo zaujme. Daj ľuďom dôvod si ťa obľúbiť už pri čítaní tejto stránky, takto si od teba skôr niečo objednajú. Pokračuj tvojou ponukou – cena za normostranu a odporúčam nejaké zľavy pri objednávke väčšieho množstva článkov.

Portfólio – viď nižšie

Kontakt – jednoduchý kontaktný formulár alebo len odkaz na email. Keďže vystupuješ ako individuál, môže to byť aj gmail. Vlastne ak je to len gmail, tak túto stránku môžeš aj vynechať a email hodiť na stránku O mne, hneď pod cenovú ponuku. Nech to má „flow“ – tzv. plynulý priebeh – o tebe, čo ponúkaš, za koľko, kontakt.

Partneri (pomôže ale nemusí) – ak píšeš články pre weby, ktoré môžu zapôsobiť na tvojich klientov, tak ich tu môžeš spomenúť – vlož ich logá alebo odkazy na ich stránky. Ale len pre mená známe v tvojej oblasti, zbytočne budeš uvádzať malé firmy, ktoré nikto nepozná.

Referencie – požiadaj zákazníkov, aby ti napísali referencie – spätnú väzbu. Ak zákazníkov ešte nemáš, píš články zdarma pre známych alebo napr. charity a od nich získaj referencie. Tie tu vlož s odkazom na daný článok alebo ich web. Pomôže to pri konverzii (presviedčaní návštevníkov, aby si od teba niečo objednali).

Časť 2 – Portfólio

Portfólio je prezentácia tvojich služieb, ktorej účelom je presvedčiť klientov, aby si zakúpili písanie článkov u teba. V tomto prípade ide o ukážky rôznych článkov na témy, ktoré si zoberieš ako svoje cieľové. Klienti si takto môžu pozrieť tvoje práce a zvážiť, či to spĺňa ich požiadavky, či im tvoj štýl písania vyhovuje, či sa hodí pre ich cieľových zákazníkov.

Jeho obsah závisí od tvojho zamerania:

Ak píšeš články na rôzne témy, bez kategórie, tak sem hoď naozaj širokú škálu tém – aspoň 5 článkov, ktoré budú naozaj najlepšou ukážkou tvojich schopností. Napríklad článok ohľadom nákupu tenisových rakiet, článok ohľadom medziľudských vzťahov, článok na tému zdravej výživy, článok ohľadom cestovania. Tieto kategórie som si vymyslel len teraz, ty si vyber svoje – kde vieš podať čo najlepší výsledok.

Ak píšeš články pre vybrané kategórie alebo jednu kategóriu, tak si urob poriadny prieskum danej témy a zisti, aké články sú populárne alebo chýbajú a napíš ich ako najlepšie vieš. Každá kategória sa dá rozobrať na veľa podkategórií, tak napíš články na rôzne podkategórie tvojej vybranej kategórie.

Tieto články musia byť fakt dobré – nesmie v nich byť ani chybička, nesmú mať veľa tých istých slov, zlé formátovanie a pod. Musia naozaj presvedčiť čítajúceho o danej téme a vyvolať reakciu.

Nepíš ich s cieľom presvedčiť návštevníka, že vieš písať, ale s cieľom presvedčiť návštevníka, aby vykonal požadovanú činnosť z daného článku – aby chcel kúpiť to, o čom píšeš konkrétne – čiže ak píšeš o plienkach, tak čitateľ musí chcieť dané plienky kúpiť po prečítaní tvojho článku (alebo chcieť navštíviť web daných plienok a pod.).

Finálny článok stále prever 2x:

 • Prv sa na to dívaj očami zákazníka, ktorý hľadá plienky (keď už používam tento príklad). Ak si s tým spokojný, potom článok prever
 • očami tvojho zákazníka – kto si články objednal, v tomto prípade predajca plienok

Ku každému článku pridaj dodatočné informácie – čo je jeho cieľom, zdroje, odkiaľ si čerpal, prečo je písaný tak a onak – aby tvoj potencionálny zákazník poznal aj tvoje zmýšľanie medzi riadkami a nemusel si to domýšľať (alebo aby si to nedomyslel zle). Vysvetli prečo si postupoval tak, ako si postupoval. To ti dá šancu ukázať tvoj spôsob práce, zmýšľanie a ďalej sa predať.

Uľahči rozhodovanie a kontakt – na konci každého článku v portfóliu uveď odkaz na ceny alebo kontakt, prípadne uveď ceny priamo tam (nejako očividne oddelené, aby bolo jasné, že to už nie je časť článku, ale tvojho webu). Aby ľudia nemuseli znovu klikať a hľadať, čo to stojí a ako ťa kontaktovať.

Stránky (všeobecne), ale hlavne články (portfólio) udržuj čisté, bez rušivých elementov. Vyvaruj sa banerom a postranným reklamám – pôsobia rušivo a neupratane. Stránka článku by mala byť len o ňom – čierne na bielom, nadpis, text.

 

Checklist

Úlohy na trvalo – nauč sa takto uvažovať

 • osvoj si dvojkrokové overovanie článkov – očami zákazníka, ktorý si tieto články objednal a očami jeho cieľového zákazníka – koho máš článkom osloviť

Jednorázové úlohy

 • zaregistruj sa na wordpress.com a kúp si od nich doménu v základnej cene (február 2017 to bolo 2,99 EUR mesačne) – 1 hodina
 • urob si základný web, nájdi dobrú šablónu, nahoď základné texty (niekoľko dní – podľa toho do akej miery budeš dolaďovať detaily)
  • zohľadni základné SEO pravidlá pri tvorbe webu a písaní textov
  • nemusíš ich mať úplne dokonalé na úvod – počas tohto kurzu sa ešte naučíš ďalšie užitočné veci, takže ich budeš prepisovať a možno aj zmeníš rozloženie webu
 • vytvor si dobré portfólio – prv len štruktúru a peknú prezentáciu článkov. Konkrétne články do portfólia odporúčam napísať až po ukončení tohto kurzu.

Ak uplatníš všetky rady z tejto sekcie, budeš mať web, ktorý ti určite získa prvých zákazníkov. V nasledujúcej sekcii si povieme ako nájsť a kontaktovať potencionálnych klientov, aby si nemusel čakať, kým ťa nájdu oni.

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma