ČLENSKÁ ZÓNA: Kurz Ako zarobiť 500 EUR+ mesačne písaním PR článkov

1. Základné kroky – ako si nájsť cieľovú skupinu zákazníkov, ako si určiť cenu a zvýšiť konverziu


Ak si už tu, tak si spravil prvý dôležitý krok – premyslel si si, či je písanie PR článkov pre teba a zaviazal si sa k dosiahnutiu tohto cieľa zakúpením môjho kurzu. Ďakujem a zároveň gratulujem – onedlho si budeš zarábať odkiaľkoľvek a žiť slobodnejšie. Určite sa ti páči predstava vycestovania do tvojej obľúbenej krajiny, kde budeš môcť bývať a zarábať si na diaľku a zároveň si užívať jej krásy. Nebudeš musieť brať dovolenku a počas ciest peniaze len míňať, ale budeš ich aj zarábať. Postačí ti len pripojenie na internet a laptop… a môj kurz :).

V tejto prvej časti tohto kurzu sa naučíš:

 • Ako si vybrať cieľovú oblasť článkov a cieľových zákazníkov
  • Písať všeobecne alebo si zúžiť zameranie a špecializovať sa len na istú oblasť s cieľom vyššej ceny za článok?
 • Ako si určiť cenu
 • Ako zvýšiť konverziu (zmeniť návštevníka na zákazníka)

Ako si vybrať cieľovú oblasť článkov a cieľových zákazníkov

Toto závisí aj od tvojich všeobecných schopností a flexibility:

 • vieš písať na rôzne témy?
 • máš všeobecný prehľad o svete, dianí?
 • vieš sa rýchlo zorientovať v novej téme?
 • dokážeš rýchlo pochopiť rôzne mechaniky trhu a zameranie obchodu tvojich zákazníkov?
 • nevadí ti písanie článkov na možno nudné alebo pre teba nezaujímavé témy, vieš sa nad to povzniesť a stále napísať kvalitný článok?
 • nevadí ti písanie väčšieho množstva článkov na rôzne témy za nižšiu cenu? (dostaneš menej za článok, no viac potencionálnych zákazníkov)

Ak odpovedáš ÁNO na väčšinu otázok, tak nemusíš hľadať konkrétnu oblasť / kategóriu článkov, či zákazníkov. Budeš písať pre každého, za nižšiu cenu, no aspoň budeš mať viac práce.

Takto nastav aj svoj web – popíš svoje schopnosti, ktoré sú dôležité z tohto hľadiska:

 • schopnosť rýchlo sa zorientovať v nových témach
 • znalosť Google a vyhľadania tých správnych zdrojov
 • konzultovanie so zákazníkom so zameraním na pochopenie jeho cieľa
 • schopnosť podchytenia najdôležitejších faktov zo širšieho množstva informácií

Ak odpovedáš NIE na väčšinu otázok, alebo hlavne na tie posledné, potom je pre teba lepšie sa špecializovať.

Zamysli sa nad:

 • čo ťa naozaj baví a napĺňa?
 • o čom by si vedel zaujímavo, ale aj efektívne písať?
 • s akým typom ľudí si naozaj rozumieš?
 • v akých kruhoch sa najčastejšie pohybuješ?
 • v čom sa vyznáš a si pripravený to preštudovať do detailu?
 • Aké sú tvoje životné hodnoty?

Je dôležité, aby si vybranú oblasť / kategóriu článkov, či tvojej špecializácie spojil s tvojimi hodnotami – ak si milovník zvierat či vegán, asi nebudeš písať o produkcii mäsa. Takisto ak ťa daná téma nebaví, nenapĺňa, tak ťa nebude baviť o nej písať, študovať ju a hľadať tie najlepšie zdroje pre tvoje články. A takto nebudeš ani môcť požiadať vyššiu cenu, pretože sa to odzrkadlí v tvojej práci a ukáže, že ťa to nebaví. Vyber si oblasť, kde naozaj vieš vyniknúť. Športuješ? Píš články, ktoré predávajú produkty, ktoré kupuješ ty. Baví ťa technológia? Keď kupuješ nový telefón, spravíš si poriadny prieskum a baví ťa čítať a porovnávať parametre rôznych modelov? Tak budeš vedieť napísať aj dobrý článok na túto tému. Stačí ak máš k danej oblasti pozitívny (baví ťa táto oblasť, možno aj vo voľnom čase) alebo neutrálny (nevenuješ sa tomu vo voľnom čase, no nemáš proti tomu produktu či službe nič zásadné) vzťah. Nemusíš byť v danej oblasti expert – stačí vedieť nájsť dobré informácie na internete, oddeliť zrná od pliev a objektívne to popísať v článku.

Ako si určiť cenu

Ak už vieš, či sa budeš špecializovať alebo písať všeobecne, vieš už aj zhruba kde začať s tvojou cenou. Teda nevieš konkrétnu sumu, ale vieš či si pýtať viac alebo menej. Tu si povieme ako zistiť konkrétnu cenu, ktorú by si si mal pýtať.

Sprav si prieskum trhu

 • Choď na Google a hoď tam „písanie PR článkov“. Zapíš si aké ceny ponúkajú rôzne spoločnosti, či sú naozaj veľké alebo to sú individuáli, či sa špecializujú, alebo píšu všeobecne.
 • Choď na jaspravim.sk a pozri si ponuky copywriterov – nájdeš tam ceny veľmi nízke, ale aj vyššie. Sústreď sa na svojich priamych konkurentov (ponúkajú podobný štýl písania, oblasť a pod.). Urob si prehľad o ich cenách.
  • Môžeš si stanoviť aj 2 ceny – jednu pre jaspravim.sk (zvyčajne nižšiu, pretože je tam viac konkurencie od študentov a začiatočníkov) a jednu pre tvoj web – vyššiu, keďže tam sa vieš predať / prezentovať lepšie. Jaspravim.sk nepovoľuje odkazy na tvoj web, takže tieto ponuky budú osobitné a neprepojené. Je to dobré hlavne z hľadiska rozhodenia siete naširoko – získaš takto viac zákazníkov.
 • Zváž svoje schopnosti a čo vieš ponúknuť – a pridaj to k cene. Ak si naozaj sebavedomo povieš, že si dobrý, tak to zohľadni vo svojej cene. Ak nemáš takú istotu, tak ponúkni nižšiu cenu.

Platí pravidlo – Nižšia cena = nižšie nároky od zákazníkov (čiže ak si dobrý, budeš mať od nich lepšie hodnotenia). Vyššia cena = vyššie nároky od zákazníkov, takže môže byť ťažšie ich uspokojiť na 100% a získať najlepšie hodnotenia. Ak si dáš na začiatok vyššiu cenu, môže to mať za výsledok horšie / kritickejšie hodnotenia či referencie, preto nebuď chamtivý a radšej začni nízkou cenou a vypracuj sa hore.

Odporúčam (a v praxi pre mňa aj fungoval) tento prístup:

 • o dosť nižšia cena na začiatok (pod cenu konkurencie) pre získanie prvých zákazníkov a dobrých hodnotení
 • ak už máš aspoň 5 dobrých hodnotení, môžeš svoju cenu navýšiť, pohrať sa s rôznymi ponukami – aby nebola privysoká a zastavila prísun objednávok
 • keď už sa rozbehneš a budeš mať stály prísun objednávok, môžeš si prácu regulovať svojou cenou – priveľa práce = zvýšiš cenu a upokojí sa to, zarobíš viac za menej práce. Ak pracovné zaťaženie znovu poklesne, znížiš cenu aby si zvýšil dopyt.

Taktiež v cene zohľadni to, koľko potrebuješ na život. Ak žiješ na Slovensku, tak 10 EUR na hodinu je celkom dobré (ak napíšeš jednu normostranu za hodinu). Ak žiješ v Indii, tak 10 EUR na hodinu je už slušný zárobok – môžeš si dovoliť pracovať aj za 5 EUR na hodinu. Ak žiješ v Argentíne, tak si za 10 EUR už kúpiš menej. Ak si flexibilný a nemusíš byť kvôli inej práci na Slovensku (či v inej drahšej krajine), tak dáva zmysel takýto biznis rozbehnúť z lacnej krajiny – môžeš si dovoliť nižšiu cenu, ktorá ťa stále uživí a takto získať viac hodnotení a zákazníkov. Alebo za tú istú cenu budeš mať luxusnejší život :).

Pouvažuj nad rozpočtom a priemernou cenou produktov svojich cieľových zákazníkov. Pravdepodobne nebudeš na začiatku svojej kariéry písať pre veľké firmy s menej obmedzeným rozpočtom, no stále sa to dá zohľadniť v tvojej cene. Ak píšeš články pre malých podnikateľov, ktorí predávajú produkty za nízke ceny, tak nemôžeš od nich pýtať tak veľa, ako väčších firiem, ktoré predávajú produkty za vysoké ceny. Ide tu o pomer ceny za tvoju službu vs. čo im dokáže získať. Ak tvoj článok predá 1 ich produkt za 15 EUR, tak nemôžeš za neho pýtať veľa. Ale ak článok predá produkt za 150 EUR, už tam majú viac „miesta“ pre vyššiu cenu za článok. Ak tvoj článok predá 10 produktov za 150 EUR, tak tam sa im už naozaj oplatí ti zaň dobre zaplatiť. Poznaj svojich zákazníkov a veľkosť ich biznisu – obratu.

Ďalšie rady a tipy na zvýšenie konverzie

Vytvor zľavnené balíky – napríklad:

 • jeden článok za 12 EUR
 • 10 článkov za 100 EUR (jeden = 10 EUR, ušetrí 2 EUR/článok alebo 20 EUR celkovo)
 • 20 článkov za 180 EUR (jeden = 9 EUR, ušetrí 3 EUR/článok alebo 30 EUR celkovo)

Tento postup je win-win pre obe strany:

 • zákazník získa nižšiu cenu ak sa ti zaviaže na dlhšiu spoluprácu
 • ty získaš viac peňazí naraz a záväzok na dlhšiu spoluprácu, takže nemusíš stále hľadať nových zákazníkov (alebo menej aktívne)

Ponúkni prvý článok zdarma – skúšobný článok

Na stránke s cenami niekde viditeľne uveď, že im rád napíšeš prvý článok zdarma. Nestojí ťa to veľa času a peňazí a takto máš šancu takmer na istotu skonvertovať návštevníka na zákazníka. Je to psychologické – návštevník si nie je istý tvojou prácou, tak mu dáš možnosť si ju overiť naostro ale zadarmo. A získa tak vlastne aj jeden funkčný článok zdarma. Spraví to prvý krok a potom je už len na tebe to dotiahnuť do konca. Hlavné je, že klikne na kontakt alebo objednávku a pošle ti email – nebude to už len návštevník bez mena, ale kontakt s emailovou adresou, ktorý je oveľa cennejší.

Zároveň to ukáže, že veríš svojej práci a nemáš problém ju ukázať či podstúpiť test aj bez platby. A tiež to ukáže, že chápeš aj zákazníka a urobíš niečo pre získanie ich dôvery a uľahčenie ich rozhodovania – takže im to naznačí, že spolupráca s tebou bude dobrá.

Nemusím asi rozpisovať, že na tomto článku si musíš dať poriadne záležať.

Buď flexibilný

Pri kontaktnom formulári či ponuke cien viditeľne uveď aj tvoju flexibilitu – ak niekto potrebuje nielen články ale aj obrázky k nim, tak to vieš spraviť. Alebo vieš natiahnuť články už priamo do ich webu cez nejaké admin rozhranie – možno si prihodíš nejaké to euro k cene, no keď to ľuďom dostatočne uľahčí prácu, tak im nebude vadiť zaplatiť niekoľko EUR navyše.

Rozumné platobné podmienky – záruka vrátenia peňazí

Proces platby za jednotlivé balíky je tiež dôležitá – ak budeš napríklad pýtať všetko dopredu (napr. 20 článkov = 180 EUR dopredu), ľudí to môže odradiť. Dôvera sa získava ťažko a pýtať si veľa peňazí dopredu nie je ten správny krok. Uľahčí to napr. jeden článok zdarma, ale aj rozumné platobné podmienky.

Odporúčam to nejako rozdeliť – napr. 50% dopredu a zvyšok po dokončení všetkých článkov. Takto berieš polovicu rizika na seba a zákazník sa bude cítiť komfortnejšie – objedná si to od teba skôr. A šanca, že ti na konci nezaplatí je minimálna. Toto neplatí pri objednávke jedného článku, len pre balíky samozrejme.

Dôležité je aj dať ľuďom možnosť vycúvať – niekedy veci skrátka nevyjdu a budú to musieť zrušiť. Daj im vedieť ešte pred platbou, že takú možnosť majú. Je to pekná služba pre nich a tebe to veľmi neuškodí. Ja som fungoval tak, že v prípade skorého zrušenia objednávky som zo zaplatenej sumy stiahol cenu za už napísané a odovzdané články a zvyšok som vrátil. Čiže ak si objednali 20 článkov, zaplatili mi polovicu. Ak zrušili skôr a mal napísal som im už 3 články, tak som im vrátil sumu za zvyšných 7 (polovica z 20 mínus 3 napísané).

Checklist

 • rozhodni sa, či budeš písať všeobecne pre rôznych zákazníkov a témy, alebo sa budeš špecializovať na užší rozsah tém (venuj tomuto zopár hodín – pouvažuj, spíš si preferované témy, čo ťa baví atď.)
 • urob si prieskum trhu – poznáš ceny konkurencie? Aké sú ich platobné podmienky? Aký je ich prístup a  komunikácia? (venuj tomuto aspoň 2-3 hodiny prieskumu. Urob si tabuľku konkurentov s ich cenami a poznámkami – čím sa od teba odlišujú? Aké stratégie používajú?)
  • pouvažuj nad cenovými balíkmi so zľavou pri vyššom počte článkov (1-2 hodiny – pozri si ako to robí konkurencia, pouvažuj nad tým, čo by oslovilo teba – aká štruktúra  či výška zliav, vži sa do kože tvojich zákazníkov)

Máš už stanovenú svoju cenu, oblasť zamerania a cieľových zákazníkov. Poďme si teraz povedať Čo robí dobrý článok.

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma