India – svätá zem alebo pasca pre turistov? 13


Taký trošku kontroverznejší dnes. Je to niečo okolo 3 mesiacov, čo som v Indii. Prešiel som vyše 3000 kilometrov, žil v posvätných miestach, na plážach, niekde úplne v riti na dedinách, vo veľkých mestách. A jedna vec mi trochu vŕta hlavou, tak o tom niečo napíšem…

India je zďaleka tá najspirituálnejšia krajina, akú som mal to šťastie navštíviť. Takisto tu je asi najviac svätých miest, kláštorov a svätých ľudí – yogíni, bábovia, guruovia a čo ja viem ako sa ešte volajú. Ľudia tu chodia s túžbou nájsť zmysel života, pokoj, osvietenie, vyčistiť svoje čakry, energie, zlepšiť svoju karmu a veľa ďalších dôvodov.

Čo je pekné, stretol som sa s veľkým množstvom vnútorne krásnych ľudí, ktorí tu to, čo hľadajú, aj našli. Boli pozitívni, plní elánu a šťastie sálali na všetkých okolo seba. Takže India má na ľudí dobré účinky a hoci si v tomto článku do nej trochu rýpnem, stále je to jedna z najkrajších krajín, ktoré som navštívil. Ale všade čítam len samé pozitíva, tak to trochu vyvážim triezvym pohľadom…

svati muzi v indii, babovia

Napriek téme článku, títo si to zaslúžia. Popri ceste vyhrávali na bubnoch a spievali, takže pre to aspoň niečo robia. Lepší obrázok som nenašiel…. (na hanbu, po 3 mesiacoch v Indi!)

Na jednej strane je spirituality a oslobodenie sa od pozemských majetkov a na druhej strane, takmer všetko tu funguje na peniazoch. Ulice vo svätých mestách sú plné bábov – mužov, ktorí sa rozhodli žiť bez akýchkoľvek svetských majetkov, peňazí a vymožeností. Čo je pekné, no oni nežijú bez peňazí. Žijú bez svojich peňazí, teda žijú z peňazí iných. U nás sú to skrátka žobráci. A toto mi nejak nesedí. Radšej dám peniaze niekomu, kto preto niečo robí – hudba, umenie a pod. Ale ak sa niekto rozhodne dobrovoľne nezarábať nič a potom sedí na ulici a naťahuje ruku za každým, kto prejde dookola, na ktorého spraví nejaké gesto požehnania, s tým, že za to očakáva peniaze, tak to nevidím ako veľmi ušľachtilý život.

Možno to bolo ináč pred rokmi, no dnes, všade kam prídem, všetky sväté mestá a miesta sú plné ľudí, ktorí od vás chcú peniaze. Požehnajú vás bez opýtania, alebo len nahodia úbohú tvár a čakajú, že im niečo dáte. No zaslúžia si to? Je to ich voľba nemať peniaze. Je to to isté, ako keby som sa ja teraz rozhodol, že nebudem už zarábať, sadnem si na ulicu, začnem sa modliť a meditovať a od teba budem čakať peniaze, aby som prežil.

Dnes sa vlastne nedá žiť bez peňazí. Ak niekto hovorí, že žije bez peňazí, tak to je blbosť. Žije z peňazí iných. Či už vo forme ozajstných peňazí, ktoré si vyžobre, alebo vo forme stravy, ktorú mu niekto kúpi, alebo vo forme ubytovania, ktoré mu niekto ponúkne. On za to neplatí, ale tá druhá osoba áno. (akurát že žije niekde v lese, v jaskyni, z korienkov).

Z tohto hľadiska tých svätých mužov nevidím veľmi ako svätých. Ak ma chce požehnať, pomôcť mi v mojej ceste za osvietením, tak nech to robí z presvedčenia, pre karmu, z dobrého srdca, nie za peniaze. Ak to robí za peniaze, tak to je len biznis, stráca to na integrite a platnosti.

Stretol som sa aj s dobrými svätými mužmi, ktorí si nič nepýtali, dali mi svoj úsmev a pozitívnu energiu a obaja sme mali lepší deň. Ale tých je menej. Väčšina natiahne ruku a niečo si vypýtajú.

Nie je to ale ich vina. Je to taký prirodzený vývoj. So záplavou turistov, ktorým nie je problém dať niekomu 50 rupees alebo viac (50 centov), sa im vytvorila možnosť ľahko prežiť. Za 50 rupees si kúpi raňajky a obed. Ak sedí na ulici celý deň, na turistmi frekventovanom mieste, tak si možno denne zarobí aj 500-1000 rupees, ak nie viac. Dosť veľká komercia či nie?

Alebo mám skreslený pohľad preto, že hoci ma to zaujíma, nie som veľmi spirituálny a neverím v klaňanie sa osobám a sochám, nech sú akokoľvek osvietení?

Potom sa ešte nájdu experti, ktorí sa za svätých mužov len vydávajú a za poplatok požehnajú celú tvoju rodinu, hárem aj so stodolou. Na tých je ale vidieť, že sú to len podvodníci, hoci musím sa priznať, že aj tak ma nachytali…

Ale to len tak, na zamyslenie. India je stále krásna krajina, plná prekvapení a výziev pre naše “západné zmýšľanie”, plná nečakaných zážitkov a pozitívne naladených ľudí, ktorí ti zmenia život a môžem ju len odporučiť.

Niektorí z vás v Indii už boli, tak čo vy na to?

Alebo si pozri moje knihy - jedna ti môže zmeniť život 😉

lukas cech eknihy o cestovani, financiach a uspechu


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov od True Traveller

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Už niekoľko rokov cestujem s poistením od True Traveller a môžem ho len odporučiť. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma