kolko stoji cestovanie brazilia

Kolko stojí život na ceste – výdavky a príjmy JÚL 2013


Najlacnejší mesiac z celej cesty po Južnej Amerike (14 mesiacov zatiaľ). A to sa mi podarilo v jednej z najdrahších krajín tohto kontinentu… 🙂 Mesiac v Brazílii za 113 EUR…

Ak to čítaš poprvýkrát, tak nech sa páči, krátke vysvetlenie, ako to funguje. Ak to už poznáš, tak preskoč rovno na tabuľku dole.

Môj štýl života na cestách sa v posledných mesiacoch zmenil – mojím cieľom už nie je ušetriť za každú cenu, ale žiť plnohodnotný a slobodný život, bez zbytočných vymožeností, kdekoľvek chcem. Niekedy to znamená aj lacno (napríklad s opicami v džungli), ale niekedy to znamená priplatiť si.

Viac o tom v tomto článku.

Keďže som poriadny šprt, tak mám na to všetko peknú tabuľku, všetko si zapisujem najprv do zápisníka a potom to hodím do tabuľky na Google Drive (takže to je dostupné všade, či mám svoj laptop alebo nie). Výdavky si rozdeľujem do týchto kategórií:

 1. Strava
 2. Transport
 3. Drinky, party a pod.
 4. Ubytovanie
 5. Aktivity
 6. Inkasá
 7. Donácie (dary)
 8. Ostatné

Takto dobre viem, kde míňam priveľa, či si mám pritiahnuť opasok, či robiť menej turistických aktivít alebo si dať menej pív. Toto je jedna z najdôležitejších vecí keď cestuješ dlhodobo – vedieť koľko míňaš, lebo toto nie je týždňová dovolenka, ale dlhodobý životný štýl. Toľko koľko minieš na týždňovej dovolenke nemôžeš míňať mesiace alebo roky. Prečo sa to oplatí som popísal tu.

Sekcia „Len Cestovanie“ ti ukazuje, že keď sa vieš poobracať, tak ťa život v inej krajine môže stáť oveľa menej, ako doma. Samozrejme, ja mám ďalšie výdavky, ale tie sa netýkajú priamo cestovania v Brazílii. Napríklad kúpa nového foťáka, tetovania alebo koncerty, takisto moje inkasá s tým nemajú nič spoločné (ale sú potrebné na dlhodobý život takto). Takže čítaj to aj takto – ak sa chystáš žiť takto ako ja na dlho, tak ber do úvahy celé výdavky. Ale ak sa len chceš zbaliť a na pol roka alebo rok vypadnúť niekam, tak čítaj len výdavky na cestovanie.


kolko stoji cestovanie brazilia

113 EUR na jeden mesiac života v Brazílii, tak to už hej! A neznamenalo to, že som sedel niekde v jaskyni a nešiel medzi ľudí a jedol korienky….

Ušetril som veľa na ubytovaní a transporte, takisto na strave, pretože som pracoval v hosteli Manga Rosa.

Moja práca spočívala v príprave raňajok (káva, čaj, pripraviť džemy a chlieb, asi pre 5-10 ľudí), postieľanie, trochu práce na recepcii (telefón) – čo bola sranda po portugalsky :D, a dozor, keď majitelia išli niekam von. Za to som mal posteľ a dopravu zdarma, takisto stravu, ale keďže oni nie sú vegáni, tak som si niečo kúpil a navaril aj sám. Takže toto mi ušetrilo zhruba 400EUR.

Takisto mi to pomohlo naučiť sa portugálčinu celkom dobre – teraz si už na ulici pokecám s hocikým o hocičom, nie úplne plynulo, ale stačí to – za mesiac a pol to je super.

Skvelé bolo, že som mal väčšinu času aj napriek práci, pre seba, takže som veľa čítal, písal, pracoval na burze a podobne. Skrátka, veľmi produktívny a lacný mesiac. 🙂

Donácie tento mesiac:

 • 20 EUR – In Vitro meat (hoci po mesiaci som to zrušil, pretože sa na to už pozerám ináč)
 • 37 EUR – mesačná donácia pre PETA, najväčšiu organizáciu za práva zvierat na svete s veľmi dobrými kampaňami, výsledkami a históriou.
 • 30 EUR – The Ethical Volunteer – skvelý projekt o tom, ako by dobrovoľníčenie malo v skutočnosti vyzerať

Ak si moje články z júla náhodou prešvihol, tak nech sa páči:


Alebo si pozri moje najčítanejšie články:

Finančná sloboda je potrebná pre realizáciu ďalších slobôd

Investujem a testujem rôzne spôsoby už vyše 8 rokov. ETF a indexové fondy sú jedným z najlepších spôsobov, ako dlhodobo budovať majetok a finančnú slobodu. A Finax.eu je konečne dobrá platforma pre Slovákov pre realizáciu tejto formy investovania - veľmi jednoducho. Viac o tom v článku o mojich investičných skúsenostiach a odporúčaniach.


Cestovné poistenie od cestovateľov pre cestovateľov

Cestovné poistenie v zahraničí pre Backpackerov a Digitálnych nomádov od SafetyWing

Odchádzaš cestovať? Nezabudni sa poistiť. Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing a môžem ho len odporučiť. Vyklikáš si ho za pár minút, neriešia sprostosti a vedia čo potrebujú cestovatelia ako my. Prečítaj si viac o cestovnom poistení pri dlhodobom cestovaní tu.


Kredit na ubytko zdarma

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *